metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 1 fotografie v galerii
Budoucí vzhled čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově čeká velká oprava

  15:29
Rada města dnes schválila zahájení dlouho odkládané rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod. Na začátku příštího roku tak začnou stavební práce nové vodní linky, díky kterým Praha dostojí svým odkládaným závazkům a zajistí, že vypouštěné odpadní vody budou splňovat současné i budoucí náročné limity.

Je rozhodnuto. Dlouho odkládaná rekonstrukce čističky odpadních vod může konečně odstartovat. "Vybrali jsme elegantní řešení, které je levné, plně funkční a navíc nám i v budoucnu umožňuje pružně reagovat na jistě se zpřísňující požadavky na čištění odpadních vod,“ říká primátor Tomáš Hudeček. "Kromě toho, že jde ze všech možných o nejlevnější variantu, je to také řešení, které je nejlépe připraveno na povodně, které můžou kdykoli nastat,“ dodává Hudeček.

Nová linka bude hotová v roce 2017

Stavbu nové vodní linky zahájí konsorcium čtyř firem Ústřední čistírny odpadních vod Praha (SMP CZ, HOCHTIEF CZ, Degrémont a WTE Wassertechnik), které bylo již dříve vybráno a potvrzeno v řádném výběrovém řízení. Po slevě, kterou se podařilo Praze z původně vysoutěžené ceny vyjednat, vyjde výstavba nové vodní linky na 5,8 miliardy korun. Tuto částku získá hlavní město Praha z poplatků za vodné a stočné, které bylo již předchozím navýšením ceny upraveno tak, aby vznikla dostatečná rezerva na tuto stavbu.

 

Praha již v minulosti slíbila, že nová vodní linka bude hotová do roku 2017. "Teprve nyní, když jsme obdrželi požadované podklady od společnosti Veolia, jsme mohli kvalifikovaně rozhodnout. Dnešním souhlasným stanoviskem Rady hlavního města Prahy jsme kromě schválení stavby rovněž zabránili zbytečným výdajům za případné sankce z nedodržení závazných norem. Stavba pochopitelně splňuje náročné ekologické požadavky,“ vysvětluje náměstek primátora Jiří Nouza.

Nová čistička

  • Nová vodní linka na Císařském ostrově umožní splnění limitů pro vypouštěné odpadní vody a umožní v budoucnu rekonstrukci stávající vodní linky. 
  • To vše proběhne bez jakéhokoliv výpadku v provozu Ústřední čistírny odpadních vod. 
  • Pro novou vodní linku bylo navíc vybráno řešení, které nebude na pohled nijak narušovat prostředí Císařského ostrova a neohrozí jej ani povodně.
  •  V případě extrémních povodní bude sice nová vodní linka odstavena z provozu, ale po opadnutí vody bude plně funkční, bez nutností složitých oprav a rekonstrukcí.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek