metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. listopadu 2019. Svátek má Cecílie.
Festival Deskohraní
Větší foto
Festival Deskohraní | foto: Metro.cz

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

18. října 2019  5:34 PETRA MACHÁČKOVÁ
Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.

V minulosti nebyly počítače nebo herní konzole, a tak se lidé bavili hraním deskových a karetních her. Dnes si mohou užívat volný čas na počítači, telefonu, tabletu nebo speciálních herních konzolích, jako je playstation či Xbox. Čím dál víc ale přibývá jedinců, kteří dávají postaru přednost hrám deskovým. „Získaly si mě nedávno. Vždycky jsem byl spíš počítačový hráč. Měl jsem rád RPG a fantasy a zjištění, že jde něco takového hrát s opravdovými lidmi a bez bolesti očí z monitoru, mi učarovalo,“ říká student Vojtěch Krása.

V Číně před 4000 lety

Hraní stolních her není žádnou novinkou.

Jednou z nejstarších her je původně čínské go. Jeho vznik se datuje do druhého tisíciletí před naším letopočtem. To patřilo hraní go mezi jednu ze čtyř základních lidských dovedností – spolu s malířstvím, poezií a hudbou. 

Hraní deskovek není podle zakladatele a organizátora právě probíhajícího festivalu Deskohraní Jakuba Těšínského pouze pro děti. „Často se setkávám s tímto názorem, případně že jsou jen pro okrajové skupiny nadšenců. To ale není pravda. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství deskových her a každý si v nich může najít to, co by ho bavilo,“ zmiňuje Těšínský.

Většina lidí se také stále domnívá, že deskové hry jsou náročné a těžké na přemýšlení, ale nemusí to tak být. Na trhu se objevují hry, které obsahují prvky psychologie, empatie, herectví, odhadu soupeře, nebo i dokonce takové, kde jednotliví hráči mezi sebou vůbec nesoupeří.

Těšínský doporučuje lidem, kteří mají v plánu koupi deskové hry, navštívit Deskohraní. „Máme tu speciálně vyškolené lidi, kteří nováčkům doporučí hru podle jejich zájmu či zkušeností. A nestane se jim pak to, že koupí hru za několik stovek korun, jejíž hrací doba je tři hodiny a je válečná, když chtěli například rychlou párty hru,“ popisuje organizátor festivalu.

Festival plný her

Až do neděle probíhá v Michnově paláci Tyršova domu už 19. ročník festivalu Deskohraní. Organizátoři nabízejí přes šest set her z celého světa. Konají se zde také různé turnaje. Dnes a zítra je otevřeno od 9 do 22 hodin. V neděli se zavírá už v 17 hodin.

Chce-li si tedy člověk deskovku zahrát, má několik možností. Jednou z nich je právě návštěva Deskohraní. Tam si může cokoli jak vyzkoušet, tak v rámci bazaru koupit. Další variantou je výpůjčka hry. Tu lze provést třeba v Městské knihovně v Praze, která nabízí přes 200 her.

V metropoli jsou i podniky, kde si člověk může dát něco k pití či jídlu a zahraje si při tom s přáteli deskovou hru. Třeba na Smíchově se nachází fantasy Café Bar Geekárna, který návštěvníka překvapí na první pohled. Zdi podniku lemují barevní superhrdinové a postavy z komiksů či filmů. V nabídce je přes 100 her a otvírací doba je každý den od tří odpoledne do půlnoci.

Ve Vršovicích je deskoherní kavárna Bohemia Boards and Brews, kterou před dvěma lety otevřel Američan Douglas Kaufman. Majitel zájemcům nabízí přes 500 stolních her – a nejen v češtině. K dostání jsou také v angličtině, němčině, francouzštině či ruštině.

V neposlední řadě si člověk může deskovou hru obstarat ve specializovaných obchodech či na internetu. Dobré je nechat si v obchodě od odborníků poradit a nekoukat jen na vzhled krabice. Při koupi přes internet by si zájemci aspoň měli přečíst recenze od lidí, kteří už hru zakoupili a hráli. Případně mohou zhlédnout videa na youtubovém profilu Deskofobie, kde lidé hry recenzují, rozbalují, ale také hrají a vysvětlují jejich průběh a jednotlivé tahy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Změna o svátcích. Velkoobchody už smějí prodávat

Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní...
vydáno 22. listopadu 2019  16:33

Od včerejška nemusí mít zavřeno velkoobchodní prodejny během určených státních svátků.  celý článek

Lahve i jednorázové obaly už nejsou nezbytnost. Ekologické mohou být i pomůcky pro ženy

Snuggs jsou menstruační kalhotky vyvinuté tak, že dobře absorbují i silnou...
vydáno 22. listopadu 2019  12:06

Ačkoli devadesát procent všech plastů se do oceánů dostalo z osmi asijských a dvou afrických řek, evropské země nejsou bez viny. Společně se Spojenými...  celý článek

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu.
vydáno 22. listopadu 2019  9:05

Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.  celý článek

Chytil vlnu z Mácháče až do exotického ráje

Marek Vaňura
vydáno 22. listopadu 2019  5:16

Jako kluk s dědečkem plachtil na Mácháči, nyní šéfuje ostrovnímu resortu v tropickém Hondurasu. Marek Vaňura mezitím vystudoval vysokou školu a stal se i...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám