metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Festival Deskohraní | foto: Metro.cz

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

  5:34
Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.

V minulosti nebyly počítače nebo herní konzole, a tak se lidé bavili hraním deskových a karetních her. Dnes si mohou užívat volný čas na počítači, telefonu, tabletu nebo speciálních herních konzolích, jako je playstation či Xbox. Čím dál víc ale přibývá jedinců, kteří dávají postaru přednost hrám deskovým. „Získaly si mě nedávno. Vždycky jsem byl spíš počítačový hráč. Měl jsem rád RPG a fantasy a zjištění, že jde něco takového hrát s opravdovými lidmi a bez bolesti očí z monitoru, mi učarovalo,“ říká student Vojtěch Krása.

V Číně před 4000 lety

Hraní stolních her není žádnou novinkou.

Jednou z nejstarších her je původně čínské go. Jeho vznik se datuje do druhého tisíciletí před naším letopočtem. To patřilo hraní go mezi jednu ze čtyř základních lidských dovedností – spolu s malířstvím, poezií a hudbou. 

Hraní deskovek není podle zakladatele a organizátora právě probíhajícího festivalu Deskohraní Jakuba Těšínského pouze pro děti. „Často se setkávám s tímto názorem, případně že jsou jen pro okrajové skupiny nadšenců. To ale není pravda. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství deskových her a každý si v nich může najít to, co by ho bavilo,“ zmiňuje Těšínský.

Většina lidí se také stále domnívá, že deskové hry jsou náročné a těžké na přemýšlení, ale nemusí to tak být. Na trhu se objevují hry, které obsahují prvky psychologie, empatie, herectví, odhadu soupeře, nebo i dokonce takové, kde jednotliví hráči mezi sebou vůbec nesoupeří.

Těšínský doporučuje lidem, kteří mají v plánu koupi deskové hry, navštívit Deskohraní. „Máme tu speciálně vyškolené lidi, kteří nováčkům doporučí hru podle jejich zájmu či zkušeností. A nestane se jim pak to, že koupí hru za několik stovek korun, jejíž hrací doba je tři hodiny a je válečná, když chtěli například rychlou párty hru,“ popisuje organizátor festivalu.

Festival plný her

Až do neděle probíhá v Michnově paláci Tyršova domu už 19. ročník festivalu Deskohraní. Organizátoři nabízejí přes šest set her z celého světa. Konají se zde také různé turnaje. Dnes a zítra je otevřeno od 9 do 22 hodin. V neděli se zavírá už v 17 hodin.

Chce-li si tedy člověk deskovku zahrát, má několik možností. Jednou z nich je právě návštěva Deskohraní. Tam si může cokoli jak vyzkoušet, tak v rámci bazaru koupit. Další variantou je výpůjčka hry. Tu lze provést třeba v Městské knihovně v Praze, která nabízí přes 200 her.

V metropoli jsou i podniky, kde si člověk může dát něco k pití či jídlu a zahraje si při tom s přáteli deskovou hru. Třeba na Smíchově se nachází fantasy Café Bar Geekárna, který návštěvníka překvapí na první pohled. Zdi podniku lemují barevní superhrdinové a postavy z komiksů či filmů. V nabídce je přes 100 her a otvírací doba je každý den od tří odpoledne do půlnoci.

Ve Vršovicích je deskoherní kavárna Bohemia Boards and Brews, kterou před dvěma lety otevřel Američan Douglas Kaufman. Majitel zájemcům nabízí přes 500 stolních her – a nejen v češtině. K dostání jsou také v angličtině, němčině, francouzštině či ruštině.

V neposlední řadě si člověk může deskovou hru obstarat ve specializovaných obchodech či na internetu. Dobré je nechat si v obchodě od odborníků poradit a nekoukat jen na vzhled krabice. Při koupi přes internet by si zájemci aspoň měli přečíst recenze od lidí, kteří už hru zakoupili a hráli. Případně mohou zhlédnout videa na youtubovém profilu Deskofobie, kde lidé hry recenzují, rozbalují, ale také hrají a vysvětlují jejich průběh a jednotlivé tahy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek