metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Radní hlavního města Prahy Radek Lacko. | foto: Magistrát hl. města PrahyMetro.cz

Developer Praha. Nové byty pro učitele, lékaře i hendicapované

  5:58
Na Černém Mostě budou nové městské byty.

Už příští rok vstoupí na trh s byty nový developer – hlavní město Praha. Stavět bude na Černém Mostě. Celkem by podle pražského radního pro oblast bydlení Radka Lacka mělo vzniknout asi 180 bytů, převážně velikosti 3+kk o velikosti 70 až 80 metrů čtverečních a byty 2+kk o výměře 60 až 65 metrů čtverečních.

„V předešlých patnácti letech se tady nic nestavělo, Praha se pouze zbavovala bytového fondu prodejem,“ říká Lacko. Metropole disponuje Fondem rozvoje dostupného bydlení, kde jsou v současnosti tři miliardy korun.

Prvním projektem, na který město použije zhruba půl miliardy, je výstavba právě na Černém Mostě, v sousedství parku U Čeňku. Projekt původně počítal s výstavbou 250 menších bytů, ale projekt byl upraven. „Máme spoustu žádostí o byt, řádově několik stovek, ale chybí nám velké byty,“ vysvětluje Lacko.

Projekt byl nakonec podle něj přepracován tak, že se bude jednat o takzvané hybridní bydlení. V horních patrech domů, kde budou velké byty, je město pronajme tržně. Zbytek bytů pronajme preferovaným profesím – učitelům, hasičům, policistům nebo lékařům – a část z nich pronajme handicapovaným.

„Potřebujeme dostupné bydlení pro potřebné i pro lidi, které ve městě chceme a potřebujeme udržet,“ vysvětluje Lacko. Jestli bude česká metropole stavět dál, nebo jestli nějaké byty koupí, ukáže analýza, kterou si město nechává zpracovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek