metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Pátek, 7. srpna 2020. Svátek má Lada.
Autor koše – kovář Jaromír Frk
Větší foto
Autor koše – kovář Jaromír Frk | foto: P3

Do boje s nepořádnými kuřáky radnice Praha 3 vyráží s popelníky ve tvaru cigaret

22. července 2020  18:17 Filip Jaroševský Metro.cz
S oharky cigaret odhozenými ve štěrku nebo v mulčovací kůře u stromků si mnohdy neporadí ani profesionální uklízeči. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky za toto chování rádi přísně trestali, jiní na to jdou kreativně a po dobrém.

Trpělivost v těchto dnech došla také starostovi Prahy 3 Jiřímu Ptáčkovi, který dal na Komenského náměstí po vzoru Vídně nainstalovat prototyp popelníku ve tvaru cigarety. Pokud se takzvaný špačník osvědčí, mohou ho následovat další.

„Hodně lidí by třeba plechovku od piva na zem nehodilo, ale u nedopalků jim to přijde normální. Dělají to tak celý život. Jenže právě odhozené vajgly není možné z některých povrchů vůbec odstranit,“ říká Ptáček.

Starosta projednal aktivitu s vídeňským magistrátem, který se snaží nedopalky z ulic vymýtit právě instalací podobných popelníků. „Věřím, že vzhled cigarety pomůže kuřáky přilákat,“ dodává starosta.

Mezi městské části, které se rozhodly na neukázněné kuřáky vyzrát po dobrém, patří také Praha-Koloděje. Větší počet nedopalků válejících se kolem místní zastávky autobusů i přilehlého parčíku V Lipách totiž loni na podzim přiměl zastupitele městské části Martina Vlčka, aby sem dal nainstalovat ptačí boudičky na oharky.

Podobnou kuriozitu mají také ve třinácté městské části. Zde nemají špačníky, ale takzvané vajglovníky. Jsou to koše na nedopalky ve tvaru terčů. Podle projektu Stubchaser, jenž koše vymyslel, je totiž jednou z příčin odhazování zbytků cigaret na chodníky nedostatečná motivace kuřáků házet nedopalky do obyčejných košů. Proto rozmístili tyto koše na několika místech čtvrti Stodůlky.

V Česku se podle nejextrémnějších statistik ročně vyhodí až padesát milionů špačků. Více než dvě třetiny končí mimo koše. Mezi nejproblematičtější místa na úklid náleží takzvaná rabátka, tedy prostory s hlínou ohraničenou kameny obklopující stromy rostoucí v městské zástavbě. Podle Pražských služeb, jež provádějí úklid větší části Prahy, patří mezi problematická místa hlavně zastávky MHD. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Nouzový stav dal umělcům nový impulz, říká kurátor Petr Vaňous

Mikulovské sympozium
vydáno 7. srpna 2020  5:01

Jeden z nejžádanějších českých kurátorů Petr Vaňous spolupracuje s předními galeriemi, píše odborné texty a reprezentuje Česko na uměleckém poli i ve...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám