metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 20 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.

Větší foto
Autor koše – kovář Jaromír Frk | foto: P3

Do boje s nepořádnými kuřáky radnice Praha 3 vyráží s popelníky ve tvaru cigaret

  18:17
S oharky cigaret odhozenými ve štěrku nebo v mulčovací kůře u stromků si mnohdy neporadí ani profesionální uklízeči. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky za toto chování rádi přísně trestali, jiní na to jdou kreativně a po dobrém.

Trpělivost v těchto dnech došla také starostovi Prahy 3 Jiřímu Ptáčkovi, který dal na Komenského náměstí po vzoru Vídně nainstalovat prototyp popelníku ve tvaru cigarety. Pokud se takzvaný špačník osvědčí, mohou ho následovat další.

„Hodně lidí by třeba plechovku od piva na zem nehodilo, ale u nedopalků jim to přijde normální. Dělají to tak celý život. Jenže právě odhozené vajgly není možné z některých povrchů vůbec odstranit,“ říká Ptáček.

Starosta projednal aktivitu s vídeňským magistrátem, který se snaží nedopalky z ulic vymýtit právě instalací podobných popelníků. „Věřím, že vzhled cigarety pomůže kuřáky přilákat,“ dodává starosta.

Mezi městské části, které se rozhodly na neukázněné kuřáky vyzrát po dobrém, patří také Praha-Koloděje. Větší počet nedopalků válejících se kolem místní zastávky autobusů i přilehlého parčíku V Lipách totiž loni na podzim přiměl zastupitele městské části Martina Vlčka, aby sem dal nainstalovat ptačí boudičky na oharky.

Podobnou kuriozitu mají také ve třinácté městské části. Zde nemají špačníky, ale takzvané vajglovníky. Jsou to koše na nedopalky ve tvaru terčů. Podle projektu Stubchaser, jenž koše vymyslel, je totiž jednou z příčin odhazování zbytků cigaret na chodníky nedostatečná motivace kuřáků házet nedopalky do obyčejných košů. Proto rozmístili tyto koše na několika místech čtvrti Stodůlky.

V Česku se podle nejextrémnějších statistik ročně vyhodí až padesát milionů špačků. Více než dvě třetiny končí mimo koše. Mezi nejproblematičtější místa na úklid náleží takzvaná rabátka, tedy prostory s hlínou ohraničenou kameny obklopující stromy rostoucí v městské zástavbě. Podle Pražských služeb, jež provádějí úklid větší části Prahy, patří mezi problematická místa hlavně zastávky MHD. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám