metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Sobota, 19. září 2020. Svátek má Zita.
Autor koše – kovář Jaromír Frk
Větší foto
Autor koše – kovář Jaromír Frk | foto: P3

Do boje s nepořádnými kuřáky radnice Praha 3 vyráží s popelníky ve tvaru cigaret

22. července 2020  18:17 Filip Jaroševský Metro.cz
S oharky cigaret odhozenými ve štěrku nebo v mulčovací kůře u stromků si mnohdy neporadí ani profesionální uklízeči. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky za toto chování rádi přísně trestali, jiní na to jdou kreativně a po dobrém.

Trpělivost v těchto dnech došla také starostovi Prahy 3 Jiřímu Ptáčkovi, který dal na Komenského náměstí po vzoru Vídně nainstalovat prototyp popelníku ve tvaru cigarety. Pokud se takzvaný špačník osvědčí, mohou ho následovat další.

„Hodně lidí by třeba plechovku od piva na zem nehodilo, ale u nedopalků jim to přijde normální. Dělají to tak celý život. Jenže právě odhozené vajgly není možné z některých povrchů vůbec odstranit,“ říká Ptáček.

Starosta projednal aktivitu s vídeňským magistrátem, který se snaží nedopalky z ulic vymýtit právě instalací podobných popelníků. „Věřím, že vzhled cigarety pomůže kuřáky přilákat,“ dodává starosta.

Mezi městské části, které se rozhodly na neukázněné kuřáky vyzrát po dobrém, patří také Praha-Koloděje. Větší počet nedopalků válejících se kolem místní zastávky autobusů i přilehlého parčíku V Lipách totiž loni na podzim přiměl zastupitele městské části Martina Vlčka, aby sem dal nainstalovat ptačí boudičky na oharky.

Podobnou kuriozitu mají také ve třinácté městské části. Zde nemají špačníky, ale takzvané vajglovníky. Jsou to koše na nedopalky ve tvaru terčů. Podle projektu Stubchaser, jenž koše vymyslel, je totiž jednou z příčin odhazování zbytků cigaret na chodníky nedostatečná motivace kuřáků házet nedopalky do obyčejných košů. Proto rozmístili tyto koše na několika místech čtvrti Stodůlky.

V Česku se podle nejextrémnějších statistik ročně vyhodí až padesát milionů špačků. Více než dvě třetiny končí mimo koše. Mezi nejproblematičtější místa na úklid náleží takzvaná rabátka, tedy prostory s hlínou ohraničenou kameny obklopující stromy rostoucí v městské zástavbě. Podle Pražských služeb, jež provádějí úklid větší části Prahy, patří mezi problematická místa hlavně zastávky MHD. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pomalá jízda některé řidiče rozčiluje. Na nepřiměřené reakce cílí nová kampaň

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2020  5:27

Nevyrazili jste na křižovatce na zelenou do půl sekundy? Šance, že na vás někdo zatroubí, je v Česku velká.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní... Strážce streamu
vydáno 18. září 2020  16:45

Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho...  celý článek

Přes dva měsíce komplikací. V úseku Pražského povstání a Vozovna Pankrác nepojedou tramvaje

Od neděle do dnešního dne probíhala výměna opotřebených kolejnic. Chuť...
vydáno 18. září 2020  13:28

Jak mnozí cestující poznali, při jízdě tramvají na trati mezi Vozovnou Pankrác a Pražského povstání to v posledních týdnech pěkně drnčelo. Své o tom vědí...  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: 1,2,3, pražské tramvaje startují!

Zahájení provozu Vzpomínky na Prahu
vydáno 18. září 2020  11:00

Kdo z nás by nemiloval (a výjimečně i nenáviděl) Dopravní podnik hl. m. Prahy… Vězte však, že jeho předchůdce se jmenoval Elektrické podniky královského...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám