metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
Autor koše – kovář Jaromír Frk | foto: P3

Do boje s nepořádnými kuřáky radnice Praha 3 vyráží s popelníky ve tvaru cigaret

  18:17
S oharky cigaret odhozenými ve štěrku nebo v mulčovací kůře u stromků si mnohdy neporadí ani profesionální uklízeči. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky za toto chování rádi přísně trestali, jiní na to jdou kreativně a po dobrém.

Trpělivost v těchto dnech došla také starostovi Prahy 3 Jiřímu Ptáčkovi, který dal na Komenského náměstí po vzoru Vídně nainstalovat prototyp popelníku ve tvaru cigarety. Pokud se takzvaný špačník osvědčí, mohou ho následovat další.

„Hodně lidí by třeba plechovku od piva na zem nehodilo, ale u nedopalků jim to přijde normální. Dělají to tak celý život. Jenže právě odhozené vajgly není možné z některých povrchů vůbec odstranit,“ říká Ptáček.

Starosta projednal aktivitu s vídeňským magistrátem, který se snaží nedopalky z ulic vymýtit právě instalací podobných popelníků. „Věřím, že vzhled cigarety pomůže kuřáky přilákat,“ dodává starosta.

Mezi městské části, které se rozhodly na neukázněné kuřáky vyzrát po dobrém, patří také Praha-Koloděje. Větší počet nedopalků válejících se kolem místní zastávky autobusů i přilehlého parčíku V Lipách totiž loni na podzim přiměl zastupitele městské části Martina Vlčka, aby sem dal nainstalovat ptačí boudičky na oharky.

Podobnou kuriozitu mají také ve třinácté městské části. Zde nemají špačníky, ale takzvané vajglovníky. Jsou to koše na nedopalky ve tvaru terčů. Podle projektu Stubchaser, jenž koše vymyslel, je totiž jednou z příčin odhazování zbytků cigaret na chodníky nedostatečná motivace kuřáků házet nedopalky do obyčejných košů. Proto rozmístili tyto koše na několika místech čtvrti Stodůlky.

V Česku se podle nejextrémnějších statistik ročně vyhodí až padesát milionů špačků. Více než dvě třetiny končí mimo koše. Mezi nejproblematičtější místa na úklid náleží takzvaná rabátka, tedy prostory s hlínou ohraničenou kameny obklopující stromy rostoucí v městské zástavbě. Podle Pražských služeb, jež provádějí úklid větší části Prahy, patří mezi problematická místa hlavně zastávky MHD. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek