metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Další 2 fotografie v galerii
Film Střídavka vstupuje do českých kin.V hlavních rolích se setkáte s Martinem Hofmannem a Jiřím Vyorálkem. | foto: Bontonfilm

Do kin míří nový film Střídavka. Divákovi má chutnat jako plod ze zahrady

  9:46
Režisér Petr Nikolaev umí točit odlehčené divácké hity. Na plátna se před lety probojoval i s televizním filmem.

Vzpomínám si na to, jako by to bylo včera. Byl květen roku 2009 a já jsem seděl v jednom z pražských multiplexů, abych zhlédl lákavě vyhlížející tehdejší filmovou novinku Jménem krále. Diváci na snímek chodili v houfech i přesto, že byl původně zamýšlen pro televizi. Přenesení na kinoformát bylo poněkud nešťastné hlavně z hlediska vizuální stránky. Hlavními lákadly tohoto mixu rytířského dramatu a detektivky byl tehdy především Karel Roden v hlavní roli a účast režiséra Petra Nikolaeva.

Není to trapárna
Právě druhý z výše jmenované dvojice úspěšných hitmakerů nyní přichází do českých kin s novinkou nazvanou Střídavka. Režisér při tvorbě této vztahové komedie spojil síly s dlouholetou scenáristkou Ordinace v růžové zahradě Lucií Konečnou. Jak nyní o Střídavce píšou první tuzemští recenzenti, od české komedie už dávno čeští diváci nečekají zázraky a jsou vděční, když se při jejich sledování netetelí trapností. Naštěstí to nemá být případ nového snímku Střídavka.

Tři rodiny se spojí
Komedie režiséra Petra Nikolaeva má být plná rodinných a partnerských zmatků. Její děj je poměrně prostý. Hlavní hrdinové si uvědomí, že když se ze tří rodin stane jedna velká, budou potřebovat pořádný plán. Plán, jak přežít současné i minulé partnery, všechny děti v rodině, ať už jsou jejich, nebo ne, plán, jak se v tom všem neztratit a udržet si zdravý rozum.

Herci Martin Hofmann, Jitka Čvančarová, Anna Polívková, Jiří Vyorálek a Kristina Svarinská v hlavních rolích představují bývalé nebo současné partnery. Musí se společně postarat o všechny děti, které spolu coby minulé nebo nové páry mají, a také o ztřeštěnou babičku jedné z postav v podání Evy Holubové. Dalším z úkolů pro všechny je pak najít nového chlapa postavě Anny Polívkové, která během partnerského střídání zůstala na ocet.

Jako jablko
Režisér Petr Nikolaev má za sebou divácké hity jako Lidice nebo Příběh kmotra. Proslavil se ale hlavně populární komedií Báječná léta pod psa. V ní se střídají ryze zábavné momenty s momenty ze života a podobně bohatá by měla být i Střídavka.

„Střídavka je komedie, ale chtěli bychom ve filmu obsáhnout různé emoce, neměla by to být jen legrace za každou cenu. Ve své náladě by se film měl podobat třeba Báječným létům pod psa,“ plánoval Petr Nikolaev.

Producenti Martin Růžička a Jindřich Motýl z Luminar Film se v rámci propagace Střídavky před pár dny podělili o kuriózní historku. Prý jim Nikolaev těsně před natáčením ukázal obrázek hladkého souměrného jablka ze supermarketu a obrázek jablka utrženého na zahradě. „To druhé sice nebylo reklamně dokonalé, ale bylo opravdové. Taková by měla být Střídavka, řekl nám. Dobrá, zábavná, s nedokonalostmi života,“ uvedli producenti.

Petr Nikolaev

  • Režisér Střídavky na sebe upozornil již během studií na FAMU. A to hlavně snímky Schopen – odveden (1979) a Praga kaput regni (1980).
  • Za své školní práce, jejichž nonkonformita a svobodomyslnost mu ve své době vynesly podmínečné vyloučení, získal Nikolaev vůbec první cenu za nejlepší studentské cvičení – Maxim – v historii fakulty.
  • Po absolutoriu odešel do Francie, kde žil téměř devět let. Později režíroval vzdělávací pořady a učil na soukromé filmové škole ESRA (1988–1992). Od roku 1992 žije opět v Praze.
  • Ve funkci pomocného režiséra pracoval na francouzských filmech točených v Česku. V roce 1997 debutoval adaptací bestselleru Michala Viewegha. BIOSCOP

Komentáře

Hlavní zprávy

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

vydáno 19. srpna 2022  6:17

Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral...  celý článek

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek