metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Pohled od muzea Franze Kafky. | foto: Marin KostovMetro.cz

Do metropole se stahují balkánské zločinecké skupiny i mafiánské klany

  7:19
Hlavní město se těší popularitě nejen mezi turisty, ale i u méně žádoucích návštěvníků: zločineckých skupin z Balkánu. Vyplývá to z článku, který na svém webu zveřejnila srbská síť zabývající se kriminalitou a korupcí KRIK a na němž se podíleli i novináři z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

V materiálu, pod nímž jsou podepsáni Stevan Dojčinović z KRIK a Pavla Holcová z českého centra, se uvádí, že novináři obou investigativních organizací přišli na to, že desítky společností v Praze jsou přímo napojené na mocné balkánské zločince, kteří vydělávají na obchodu s drogami, na nájemných vraždách a na pašování cigaret.

„Některé z těchto podniků se zabývají hazardními hrami a kontrolují řetězce kasin. Jiné zase existují jen na papíru - jsou bez kanceláří, finančních zpráv či jakýchkoli oficiálních údajů o podnikatelské činnosti,“ píše se v článku.

Novináři prý mluvili s osobami, které takovéto firmy pro kriminální gangy zakládaly. Tito lidé vysvětlili, že firmy jsou využívány hlavně k tomu, aby zločinci z Balkánu získali pobyt v Evropské unii.

Autoři poukazují na to, že české zákony umožňují cizincům, kteří jsou vlastníky společností, získat povolení k pobytu v Česku a tím i v Evropské unii. Balkánské zločinecké organizace využívaly emigranty ze svých zemí, aby pro ně zakládali fiktivní podnikatelské struktury.

V Praze prý podniká nejméně šest známých balkánských zločinců a skupin. Článek se ze srbského zločineckého podsvětí zmiňuje o skupině Darka Šariče, o Andrijovi Draškovičovi, o Milanu Narančičovi a o skupině Borislava Plavšiče, ale také o rodinném klanu albánského podnikatele Čazima Osmaniho a o dalších albánských mafiánech. Jejich aktivity zahrnují především obchod s kokainem a heroinem, pašování cigaret a hazardní hry.

„Společnost (takových kriminálních organizací) může být roky neaktivní bez obavy z postihu, takže často slouží jako zástěrka pro skutečné aktivity nebo jako nenápadná adresa pro doručování zásilek. Členům takových skupin hraje do ruky podobnost jazyků, poloha České republiky ve střední Evropě a dobré letecké a silniční spojení s Balkánem a Evropskou unií,“ konstatuje se v článku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek