metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Pohled od muzea Franze Kafky.
Větší foto
Pohled od muzea Franze Kafky. | foto: Marin KostovMetro.cz

Do metropole se stahují balkánské zločinecké skupiny i mafiánské klany

26. listopadu 2015  7:19 ČTK, Metro.cz
Hlavní město se těší popularitě nejen mezi turisty, ale i u méně žádoucích návštěvníků: zločineckých skupin z Balkánu. Vyplývá to z článku, který na svém webu zveřejnila srbská síť zabývající se kriminalitou a korupcí KRIK a na němž se podíleli i novináři z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

V materiálu, pod nímž jsou podepsáni Stevan Dojčinović z KRIK a Pavla Holcová z českého centra, se uvádí, že novináři obou investigativních organizací přišli na to, že desítky společností v Praze jsou přímo napojené na mocné balkánské zločince, kteří vydělávají na obchodu s drogami, na nájemných vraždách a na pašování cigaret.

„Některé z těchto podniků se zabývají hazardními hrami a kontrolují řetězce kasin. Jiné zase existují jen na papíru - jsou bez kanceláří, finančních zpráv či jakýchkoli oficiálních údajů o podnikatelské činnosti,“ píše se v článku.

Novináři prý mluvili s osobami, které takovéto firmy pro kriminální gangy zakládaly. Tito lidé vysvětlili, že firmy jsou využívány hlavně k tomu, aby zločinci z Balkánu získali pobyt v Evropské unii.

Autoři poukazují na to, že české zákony umožňují cizincům, kteří jsou vlastníky společností, získat povolení k pobytu v Česku a tím i v Evropské unii. Balkánské zločinecké organizace využívaly emigranty ze svých zemí, aby pro ně zakládali fiktivní podnikatelské struktury.

V Praze prý podniká nejméně šest známých balkánských zločinců a skupin. Článek se ze srbského zločineckého podsvětí zmiňuje o skupině Darka Šariče, o Andrijovi Draškovičovi, o Milanu Narančičovi a o skupině Borislava Plavšiče, ale také o rodinném klanu albánského podnikatele Čazima Osmaniho a o dalších albánských mafiánech. Jejich aktivity zahrnují především obchod s kokainem a heroinem, pašování cigaret a hazardní hry.

„Společnost (takových kriminálních organizací) může být roky neaktivní bez obavy z postihu, takže často slouží jako zástěrka pro skutečné aktivity nebo jako nenápadná adresa pro doručování zásilek. Členům takových skupin hraje do ruky podobnost jazyků, poloha České republiky ve střední Evropě a dobré letecké a silniční spojení s Balkánem a Evropskou unií,“ konstatuje se v článku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám