metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
Turisté v Praze (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Do Prahy jezdí čím dál více Čechů. Turistů v létě meziročně přibylo

  14:48
Turistů v metropoli meziročně přibylo. Zájem o Prahu přitom vzrostl hlavně ze strany Čechů. Služeb místních ubytovacích zařízení využilo ve třetím čtvrtletí o 8,9 procenta více lidí než o rok dříve a současně v nich strávili o 10,7 procenta více nocí. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

V pražských hotelech, ubytovnách nebo kempech se od července do září zapsalo 2,02 milionu turistů. Z toho 1,8 milionu byli cizinci, kterých bylo meziročně o 8,1 procenta více. Naproti tomu Čechů se ubytovalo v Praze proti loňským letním měsícům o 16 procent více, tedy na 220 300.

Čeští a zahraniční turisté strávili v českém hlavním městě i více nocí, celkem 5,03 milionu. Z toho většina, 4,6 milionu, byli cizinci. V porovnání s loňským třetím čtvrtletím nárůst přenocování zahraničních hostů ale činil jen 9,9 procenta proti nárůstu 19,7 procenta u tuzemských hostů, kteří pobyli v metropoli 426 700 nocí.

V celkovém počtu turistů Prahu nepřekonal žádný jiný region. Druhým nejnavštěvovanějším byl Jihočeský kraj s 675 800 hosty, následoval Jihomoravský kraj, kam v létě přijelo na 636 200 turistů. Nejvíce hostů ale přibylo Královéhradeckému a Pardubickému kraji, a to o více než 23 procent, a Zlínskému kraji o 22 procent.

Zájem turistů se ale zvýšil i v rámci celého Česka a podle ČSÚ jich bylo v ubytovacích zařízeních nejvíce minimálně za posledních 16 let. Turistů v Česku v ubytovacích zařízeních meziročně přibylo o 13,9 procenta na 6,2 milionu, počet jejich přenocování stoupl rovněž o 13,9 procenta na 18,2 milionu nocí, což bylo rovněž nejvíce za 16 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek