metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Čtvrtek, 19. září 2019. Svátek má Zita.
Dudek v Praze
Dudek v Praze | foto: Jan Knížek

Do Prahy se vracejí vzácní ptáci. Dudek, ale i hnízdící sokoli

12. června 2014  8:00 Dominika Vyskočilová
Dudek na Žižkově může vypadat jako vzácnost. Záleží však na období. Ptáka s typickou chocholkou známého už mezi dětmi díky obrázkům na pexesu zahlédnul a vyfotil čtenář deníku Metro Jan Knížek. "Výskyt dudků v okrajových částech Prahy není výjimečný, ale v centru, konkrétně na nákladovém nádraží Žižkov, kde byla fotografie pořízena, rozhodně ano," tvrdí Knížek z občanského sdružení Krásná žába.

Peníze pro přírodu

  • Za zaslanou fotografii dudka na Žižkově, která i s článkem vychází v dnešním deníku Metro, získává Jan Knížek odměnu 300 korun.
  • "Honorář bude věnován na záchranu ohrožených druhů na lokalitě  Nákladového nádraží Žižkov," dodává.

Podle Lukáše Viktory z České společnosti ornitologické je dudek chocholatý v celosvětovém měřítku vzácný, není ale ohrožený, naopak se zdá, že v poslední době pomaličku přibývá. "Doba, kdy byl dudek na Žižkově spatřen, spadá do období tažení ptáků, kdy se dudci vyskytují i v centrech měst celkem pravidelně. To, že se dudek objevil zrovna v Praze, je způsobeno její morfologií, tokem Vltavy, podél které normálně létají. Kdyby se zde vyskytl teď, už by to kuriozita byla," upřesňuje Viktora.

V Michli se usídlili tajemní sokoli

V České republice začínal tento pták ubývat v 60. letech 20. století a od té doby je na našem území relativní vzácností, žije zde totiž jen asi 140 párů. Hnízdí sice jen na jižní Moravě, spatřit ho ale můžete i ve středu Čech. Nejvíce v okolí Točné, Závisti, ve Stromovce a na jihovýchodním okraji Prahy. Největším lákadlem je samozřejmě dostatek potravy.

Hlavní město má teď ale jinou ptačí exkluzivitu - nedávné uhnízdění sokolů v Michli a na malešickém komíně. "Tento pár sokolů se choval velmi tajemně a vzhledem k tomu, že samička je ještě mladá, jsme měli pochybnosti, zda hnízdění vůbec probíhá," vysvětluje Dušan Rak z České společnosti ornitologické. Nakonec se ale podle něj metropole může přece jen pyšnit dvěma páry tohoto kriticky ohroženého druhu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám