metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Větší foto
Letní osvěžení v pražských ulicích. | foto: MAFRAMAFRA

Do rozpáleného centra Prahy se vracejí mlžítka a fontány

  11:28
Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejnověji je opět v provozu nová fontána ve spodní části Václavského náměstí.

„Prvního spuštění se dočkala letos v polovině května kvůli blížícímu se horkému počasí. Nová fontána je chráněna lavičkami před tím, aby na ni najelo auto, byť omylem, a poškodilo ji. V parných dnech pak Pražanům přijde vhod i nové pítko, které stojí několik metrů opodál,“ říká radní pro majetek Jan Chabr.

Pod Václavským náměstím se nachází šachta s akumulační nádrží. Voda z trysek fontány stéká zpět do nádrže, kde prochází skrze filtry a znovu – už čistá – vyvěrá na povrch.

„Dochází tak k recyklaci vody, která nám umožňuje výrazně snížit její spotřebu a chovat se ekologicky,“ dodává mluvčí společnosti Technologie hlavního města Prahy, která se o fontánu stará, Martin Drozd. Do své správy by si měla společnost převzít i plánovanou fontánu poblíž Masarykova nádraží v ulici Na Florenci.

Vodní prvky jsou mezi Pražany v létě velmi oblíbené. Míst, kde se mohou lidé v ulicích ochladit či napít, je bezpočet. Nejvíce fontánek nejen pro žíznivce lze nalézt v rozpáleném centru. Podle Tomáše Mrázka z Pražských vodovodů a kanalizací již ulice obsadila i mlžicí zařízení. Ta ve svém nejbližším okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu. „Od začátku května jsme nainstalovali 21 mlžítek zejména v centrální části metropole, ale také na Vítkově či na Novém náměstí v Uhříněvsi,“ uvádí Mrázek. Letošní novinkou jsou mlžítka se dvěma a třemi hlavicemi, díky kterým se může osvěžit víc lidí naráz. „Mlžítka mají tvar opláštěného oválného nástavce na hydrantový poklop, který je ve stylu brčka. Autory designu brčka jsou Štěpán Barták a Eva Šťásková z pražského EP studia,“ doplňuje Mrázek.

Novými mlžítky ve tvaru brček se chlubí i radnice Prahy 8. Ta se mají v ulicích objevovat v těchto dnech. „Vzniknou na čtyřech místech, a to u Kulturního domu Ládví, u stanice metra B Palmovka, na Karlínském náměstí a na Florenci, konkrétně u stanice metra C,“ popisuje mluvčí osmé městské části Martin Šalek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek