metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

17. listopad 1989. Vše šlo rychle

  5:06
V Polsku, východním Německu či Maďarsku se komunistický režim už hroutil, v ­Československu se drželi komunisté u moci do 17. listopadu 1989. Pokojná manifestace ke dni studentstva byla brutálně potlačena na Národní třídě. Snímky a televizní záběry studentů skandujících „Máme holé ruce“ a zpráva o tom, že krvavý zásah si kromě zraněných vyžádal i mrtvé, obletěly celý svět.
V den oslav 28. výročí pádu komunistického režimu se v­ Praze opět uskuteční řada vzpomínkových akcí. | foto: Profimedia.cz

Zrodila se legenda o mrtvém studentu Martinu Šmídovi. V reakci na události se na popud Václava Havla sešli v­ Činoherním klubu představitelé různých skupin opozice, aby se dohodli na společném postupu.

Průběh demonstrace 1989

V pátek 17. listopadu 1989 se na Albertově sešli studenti pražských vysokých škol. Manifestace začala v 16 hodin. StB odhadovala počet účastníků až na patnáct tisíc.

Průvod vyrazil na Vyšehrad ke hrobu K. H. Máchy, kde byla v 18.15 akce oficiálně ukončena. Po skončení oficiální části se ale dav neplánovaně vydal do centra města, kde ho několikrát zastavila policie.

V 19.25 byla těžkooděnci přehrazena Národní třída, a ­přibližně deset tisíc demonstrantů tak bylo uzavřeno mezi dva policejní kordony. Přibližně ve čtvrt na devět začali policisté demonstrující surově bít obušky. Přestože byli účastníci demonstrace vyzýváni k rozchodu, jediné únikové cesty, které zbývaly, vedly uličkami ozbrojenců, kde byli demonstranti brutálně biti.

Do 21.20 byla demonstrace násilně rozehnána, někteří účastníci byli zatčeni a naloženi do připravených autobusů. Nezávislá lékařská komise později uvedla, že bylo během policejního zásahu zraněno 568 lidí.

Večer 19. listopadu bylo založeno Občanské fórum a začala jednání s premiérem Ladislavem Adamcem. Začala sametová revoluce, studenti a divadla zahájili stávku, na Letné se sešla milionová demonstrace.

Revoluce skončila 29. prosince 1989, kdy se stal Václav Havel československým prezidentem. V červnu 1990 se konaly svobodné volby. 

Dva listopady. Vyšli kvůli roku 1939

Na počátku demonstrace na Národní třídě stál v listopadu 1989 nápad studentů připomenout si na Albertově v ­rámci mezinárodní oslavy dne studentstva padesáté výročí 17. listopadu 1939, kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy. Byla to reakce na pohřeb studenta lékařské fakulty Jana Opletala o dva dny dříve. Opletal zemřel na střelné zranění během demonstrací 28. října 1939, Němci zastřelili i dělníka Jana Sedláčka.

Okupanti po Opletalově pohřbu uzavřeli nejen deset vysokých škol. Popravili také devět studentských představitelů a více než tisíc vysokoškoláků poslali do koncentračních táborů. Již v roce 1941 byl v Londýně 17. listopad vyhlášen jako Mezinárodní den studentstva, který se slaví dodnes. Jeho připomínka v roce 1989 se na Albertově změnila z oficiálních oslav v neoficiální odpor proti komunistickému režimu, kterého se zúčastnilo kolem deseti tisíc převážně mladých lidí. Vše skončilo pochodem z­ Albertova na Vyšehrad ke hrobu Karla Hynka Máchy a odtud do centra Prahy.

Proti průvodu, který se oficiálním pořadatelům z řad tehdejšího svazu mládeže vymkl z rukou, zasáhla policie již u dnešního ministerstva spravedlnosti. Podruhé, razantněji, právě na Národní třídě. Tam demonstrující navedl k již čekajícím zásahovým jednotkám červených baretů agent StB. Brutální zásah proti manifestantům spustil celostátní odpor proti režimu i proto, že o něm tehdejší oficiální média vůbec neinformovala. Kvůli pádu komunismu ustoupily připomínky událostí z roku 1939 na delší dobu do pozadí. PH

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek