V prvním kole, které vypukne za týden, se budou voliči rozhodovat i podle podprahových podnětů. Významnou úlohu u nerozhodnutých sehrají osobní sympatie a antipatie. Jak vyplynulo z prosincového výzkumu agentury NMS Market Research, největší sympatie si mezi pěti stovkami dotazovaných získal textař a podnikatel Michal Horáček. Bodoval u 51 procent respondentů.
V průzkumu se kromě charizmatu hodnotilo dalších devět stránek. Například kdo má nejvyšší IQ, kdo je nejméně kontroverzní, komu to nejvíc sluší v televizi, kandidát s nejlepší pověstí nebo kdo je nejmenší egoista. Vedle Horáčka se na prvním až třetím místě umísťovali Jiří Drahoš, Miloš Zeman a občas i bývalý velvyslanec ve Francii a Monaku Pavel Fischer.
„Je logické, že výhodu ve volbě mají lidé mediálně známí z minulosti,“ říká Kamil Kunc, autor studie. Nemusí to platit stoprocentně, příkladem je právě bývalý diplomat Pavel Fischer. Ten jako jediný narušoval hegemonii triumvirátu Horáček, Drahoš a Zeman na prvních třech místech.
„Lidé mají Pavla Fischera za inteligentního člověka, který by dokázal Českou republiku dobře reprezentovat v zahraničí,“ vysvětluje Kunc. Na zcela opačném konci v hodnoceních, která se týkala negativních pocitů, skončil expremiér Mirek Topolánek. Jen dvakrát ho z posledního místa vystrnadil Miloš Zeman – v tom, že by naši zemi nejhůře reprezentoval v zahraničí a že je nejkontroverznější. Pro pět set respondentů byl Topolánek třeba nejméně sympatický, má nejhorší pověst, je největší egoista.
Pavel Fischer je na druhou stranu nejmenším dogmatikem, jeho charakteristickou stránkou v debatách je racionalita. To zase vyplynulo z odborné analýzy Milana Petráka z poradenské společnosti Bisnode. Ten rozebral předvolební rozhovory všech kandidátů, tedy i Miloše Zemana, v loňském roce.
„Fischer je podle lingvistické analýzy nejvěcněji komunikující kandidát,“ říká autor rozboru Petrák. „Nečekané je umístění Jiřího Hynka s druhou nejvíce umírněnou komunikací,“ říká analytik. Překvapivé je to podle něj proto, že strana Realisté, která ho do boje vyslala, patřila před sněmovními volbami k nejemotivnějším. Jediní dva kandidáti, kteří mají zkušenosti s působením ve vrcholných politických funkcích, Zeman a Topolánek, vykazují výrazně vyšší agresivitu než ostatní.
„Oproti volbám v roce 2013 se počet agresivních výrazů u Miloše Zemana téměř zdvojnásobil,“ zdůraznil Petrák. Nejdogmatičtějším je podle průzkumů Horáček. Hlavně kvůli častému používání slov „všichni“, „každý“, „nikdo“, „rozhodně“. Nejméně racionální jsou v rozhovorech textař Horáček s hudebníkem Hannigem. Je to logické. Oba jsou umělci. Nejfrekventovanějšími výrazy uchazečů byla například slova jako zmanipulovaný, lež, přisluhovač, svoboda, statečnost, mír, boj, krev, vlajka, strach, přísaha, absolutní.
Volby postrádají venkovského kandidáta
|