metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
léky | foto: MAFRA

Čekání na zahraniční léky se zřejmě urychlí

  12:30
V USA už nové preparáty používají, u nás čekají na schválení i roky.

Americký regulační úřad FDA schválí ročně desítky nových medikamentů. Spojené státy jsou tahounem lékového vývoje, novinky pak míří i dál, také do Evropy.

Jenže schvalovací procesy již vyzkoušených výrobků se v Evropě protahují o schvalovací procesy evropské lékové agentury a posléze jednotlivých národních regulátorů, v našem případě Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Loni schválil americký regulátor téměř šedesát nových léků,“ vysvětluje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Často se jedná o zcela nové, převratné léky. U nás se schvalovací proces prodlužuje třeba i kvůli tomu, že ke klinickým testům lze v Česku využít podstatně menší počet pacientů než v Americe. Tam mohou, a to i v případě vzácných chorob, testovat více nemocných a poskytnout pro schválení mnohem větší počet nasbíraných dat.

Rychlí Američané

59

  • Tolik nových léků schválil a zaregistroval v loňském roce americký regulační úřad FDA. Jednu třetinu z nich tvoří zcela nové medikamenty, kdy pacienti předtím neměli na danou chorobu jinou alternativu. Jedná se o největší množství novinek v USA v  uplynulé dekádě.

„Za západní Evropou zaostáváme až o rok a půl,“ doplňuje Dvořáček. „Asi se nedočkáme toho, že účinné léky budou mít čeští pacienti k dispozici hned po amerických, ale chceme se přiblížit západní Evropě,“ vysvětluje Jakub Dvořáček. Ideální by podle některých návrhů bylo, kdyby stačilo schválení evropskou lékovou agenturou.

I když nejde vždy o minuty nebo dny, rychlost hraje u některých onemocnění zásadní roli. „Před lety mi doktoři zjistili rakovinu. Účinné léky byly v dané chvíli dostupné pouze ve Spojených státech,“ vzpomíná pan Jiří. Tehdy pracoval pro americkou firmu. Ta zprostředkovala léčení za oceánem. Medikamenty, které se k nám dostaly až za pár let, mu zachránily život.

Snaha o změnu se ale už projevuje. „Mezi ministerstvem zdravotnictví, pojišťovnami i výrobci naštěstí panuje shoda, že se tento problém musí řešit,“ připomíná výkonný ředitel Dvořáček. Už letos by měla vláda a zákonodárci dostat návrh, který vše urychlí a povede k pružnějšímu posuzování nových léků.

Proces schvalování nových léků se v zemích EU liší

  • Nové léky putují do Evropské unie přes Evropskou agenturu pro léčivé přípravky.
  • Úkolem agentury je registrovat a kontrolovat léčivé přípravky mířící do Evropské unie. Společnosti mohou žádat o jednotnou registraci pro výrobky, kterou vydává Evropská komise a která umožňuje prodej v celé EU.
  • Národní agentury mají při stanovování úhrad léků a  jednání s pojišťovnami odlišné podmínky.
  • V Německu je po registraci lék hrazen první rok, potom musí distributor jednat s pojišťovnami. V ČR jsou plně hrazeny všechny léky podané při hospitalizaci. Úhrada je regulována pouze pro léčiva podaná v ambulantní péči.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek