metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Malování husím brkem je pro některé děti nezvyklým zážitkem. | foto: Lucie Mottlová, Metro.cz

Český Krumlov je fajn klidně i za deště. Nejen pro dvojice, ale i pro větší rodiny

  13:07
Kupu dárků si děti vyrobí a odnesou z netradiční výstavy. Výlet do jihočeského města může být ve formě aktivní zábavy.

I když vám nebude přát počasí, nevzdávejte prázdninové plány. Metro přináší tipy, jak si užít s rodinou historické centrum Českého Krumlova.

Zabaví i ty nejmenší
Koupelová sůl, difuzér, pohlednice, to všechno si mohou děti vyrobit a odnést domů. Na interaktivní výstavu v 3+ galerii si vymezte minimálně dvě hodiny, ale spíš více. Každá místnost je jedinečná a užijí si to i předškoláci. Ve sklepení se podíváte, jak se v minulosti ukládaly potraviny, ale také nahlédnete do alchymistické dílny.

U všech tvůrčích činností najdete dvojjazyčný návod i s fotografiemi, a tak je zvládne každý sám – menší děti s malou pomocí dospělého. Například v grafické dílně si mohou vytisknout linoryt, který může pak posloužit i jako pohlednice. Natřít lino válečkem a následně jej obtisknout díky dřevěné kolíbce zvládlo i tříleté dítě. Nevynechalo ani druhý stolek s velkou sadou razítek. Děti s radostí zkoušely malovat a psát husím brkem, které namáčely do barvy v kravském rohu. Rodiče pak byli vděční za zástěry, které chránily oblečení.

My jsme se nejdéle zdrželi u cvrnkacích kuliček, pro které mají v herně vytvořený speciální kulatý stůl s důlkem uprostřed. Doslova radost pak byla výroba koupelové soli, kde si mohou děti vybrat vůni soli, její barvu a také přidat byliny. Neměli byste minout ani místnost, kde si otestujete hmat a čich, kdy rukou hledáte přírodniny v látkových sáčcích a ve skleněných baňkách a můžete hádat, o jakou bylinu se jedná. Do minulosti vás přenesou renesanční kostýmy, které mají pro malé, velké, hubené i silnější postavy. Vyfotit se pak může celá rodina u šachového stolku a dámy pak u vyšívání.

Ilustrace z dětského světa
Se školáky a předškoláky se můžete vypravit na výstavu Sbírka ilustrací pro děti, která také probíhá v 3+ galerii. Přes 600 obrázků doplňují kreativní úkoly a kvízy, které přiblíží pohádkové příběhy. Na závěr vás čeká tvořivá zóna, herní koutek a knihovna.

Před galerií na Klášterním Dvoře vyzkoušejte řemeslné dílny, kde se barví hedvábí nebo kovají minci. K dispozici je sklářská, brašnářská, hrnčířská, barvířská a knihařská dílna, které nabízejí workshopy, kde si můžete za poplatek vyrobit vlastní dílo.

Kavárna s dětským koutkem
Když se děti nemohou venku vyběhat na hřišti, zajděte si do většího dětského koutku v Zapa Cafe. Poměrně velký prostor mají vymezený děti v zadní části kavárny. Mohou tu šplhat, houpat se, proplétat i klouzat.

Když neprší…
Jednou z povinných zastávek je řeka Vltava, a to hezky zblízka, aby proplouvající vodáci slyšeli vaše ahoooooj. Ideální místo je Náplavka za Lazebnickým mostem, kde je i příjemné posezení a výhled na Zámeckou věž. Poměrně hezky vybavené je také dětské hřiště v ulici Hradební u mostu Dr. E. Beneše, kde můžete vypustit ratolesti a vy si můžete dát kávu v Retro Café.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek