metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Malování husím brkem je pro některé děti nezvyklým zážitkem. | foto: Lucie Mottlová, Metro.cz

Český Krumlov je fajn klidně i za deště. Nejen pro dvojice, ale i pro větší rodiny

  13:07
Kupu dárků si děti vyrobí a odnesou z netradiční výstavy. Výlet do jihočeského města může být ve formě aktivní zábavy.

I když vám nebude přát počasí, nevzdávejte prázdninové plány. Metro přináší tipy, jak si užít s rodinou historické centrum Českého Krumlova.

Zabaví i ty nejmenší
Koupelová sůl, difuzér, pohlednice, to všechno si mohou děti vyrobit a odnést domů. Na interaktivní výstavu v 3+ galerii si vymezte minimálně dvě hodiny, ale spíš více. Každá místnost je jedinečná a užijí si to i předškoláci. Ve sklepení se podíváte, jak se v minulosti ukládaly potraviny, ale také nahlédnete do alchymistické dílny.

U všech tvůrčích činností najdete dvojjazyčný návod i s fotografiemi, a tak je zvládne každý sám – menší děti s malou pomocí dospělého. Například v grafické dílně si mohou vytisknout linoryt, který může pak posloužit i jako pohlednice. Natřít lino válečkem a následně jej obtisknout díky dřevěné kolíbce zvládlo i tříleté dítě. Nevynechalo ani druhý stolek s velkou sadou razítek. Děti s radostí zkoušely malovat a psát husím brkem, které namáčely do barvy v kravském rohu. Rodiče pak byli vděční za zástěry, které chránily oblečení.

My jsme se nejdéle zdrželi u cvrnkacích kuliček, pro které mají v herně vytvořený speciální kulatý stůl s důlkem uprostřed. Doslova radost pak byla výroba koupelové soli, kde si mohou děti vybrat vůni soli, její barvu a také přidat byliny. Neměli byste minout ani místnost, kde si otestujete hmat a čich, kdy rukou hledáte přírodniny v látkových sáčcích a ve skleněných baňkách a můžete hádat, o jakou bylinu se jedná. Do minulosti vás přenesou renesanční kostýmy, které mají pro malé, velké, hubené i silnější postavy. Vyfotit se pak může celá rodina u šachového stolku a dámy pak u vyšívání.

Ilustrace z dětského světa
Se školáky a předškoláky se můžete vypravit na výstavu Sbírka ilustrací pro děti, která také probíhá v 3+ galerii. Přes 600 obrázků doplňují kreativní úkoly a kvízy, které přiblíží pohádkové příběhy. Na závěr vás čeká tvořivá zóna, herní koutek a knihovna.

Před galerií na Klášterním Dvoře vyzkoušejte řemeslné dílny, kde se barví hedvábí nebo kovají minci. K dispozici je sklářská, brašnářská, hrnčířská, barvířská a knihařská dílna, které nabízejí workshopy, kde si můžete za poplatek vyrobit vlastní dílo.

Kavárna s dětským koutkem
Když se děti nemohou venku vyběhat na hřišti, zajděte si do většího dětského koutku v Zapa Cafe. Poměrně velký prostor mají vymezený děti v zadní části kavárny. Mohou tu šplhat, houpat se, proplétat i klouzat.

Když neprší…
Jednou z povinných zastávek je řeka Vltava, a to hezky zblízka, aby proplouvající vodáci slyšeli vaše ahoooooj. Ideální místo je Náplavka za Lazebnickým mostem, kde je i příjemné posezení a výhled na Zámeckou věž. Poměrně hezky vybavené je také dětské hřiště v ulici Hradební u mostu Dr. E. Beneše, kde můžete vypustit ratolesti a vy si můžete dát kávu v Retro Café.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek