metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Dalších 9 fotografií v galerii
Hrad ze dřeva založili po roce 1300 ve skalách Valečovští z Valečova. Protože rod patřil později k přívržencům Jana Žižky z Trocnova, byl hrad po husitských válkách dobyt a vypálen. Pak byl postupně přestavěn z kamenů. | foto: Metro.cz

Která česká zřícenina je nejkrásnější? Dejte našim čtenářům tip na výlet a my vás odměníme

  5:20
Francie je proslulá elegantními zámky, Skotsko zase majestátními hrady. Také v Česku máme spoustu krásných hradů. Trochu v jejich stínu stojí zříceniny. My se to rozhodli změnit. K tomu potřebujeme i vás, naše čtenáře. Vydejte se na výlet a vezměte s sebou deník Metro. Jak od nás získáte odměnu, zjistíte na konci článku.

K fotovýzvě nás inspiroval výlet na zříceninu hradu Valečov. V našich stopách se můžete vydat na následujících řádcích a hlavně v galerii článku.

Bydlela tu šlechta a po ní i chudina. Z hradu se dochoval jen fragment, přesto Valečov stojí za návštěvu. Parádní je výhled z něj a příroda kolem. Však zřícenina leží na kraji Českého ráje. Jako výchozí bod pro výlet je ideální placené parkoviště severně od obce Boseň. Zdejší kiosek nabízí párek v rohlíku, limču i pivo. Na zříceninu je to odsud jen 10 minut chůze.

Valečov leží v nadmořské výšce 330 m přesně nad obcí Boseň. Výhled je parádní.

Původní dřevěný hrad postavili Valečovští z Valečova po roce 1300. Hrad byl i částečně vytesán do okolních pískovcových skal. Zajímavostí je český název, protože v tehdejší době se pojmenovávalo především německy. V pramenech se hrad uvádí jako pustý od roku 1652, ale později se sem nastěhovala chudina, která byla násilně vykázána v roce 1892 do obecního chudobince.

Pod hradbami najdete desítky skalních místností. Některé z nich jste nespíš...

Nezůstávejte jen na Valečově, vydejte se i do okolí. Třeba po Naučné stezce Příhrazskými skalami. Děti na ní čekají zábavné úkoly o přírodě a jednotlivých místech Českého ráje. Okruh má zhruba devět kilometrů. Potkáte na něm například minizoo na Krásné vyhlídce nebo skalní hrad Drábské světničky.

Necítí-li se na celou trasu, nevadí. Okruh si můžete kdykoli zkrátit. Silnice vás dovede zpět na parkoviště. O zajímavosti ale nepřijde ani u kratší verze výletu. Však se temné skalní byty nachází jen kousek od zříceniny. Stačí jít po zelené. Světničky vytesané do skály zřejmě původně sloužily jako obydlí poddaných z hradu. V 18. století se ale i sem nastěhovala chudina. Právě podle jejich obydlí se jim začalo říkat „skaláci“.

S Metrem na výlet

  • Až vaše výprava stane u cíle, vyndejte fotoaparát a vyfoťte deník Metro, a klidně i sebe, u některé z našich zřícenin. Fotku pošlete do 22. října na adresu dopisy@metro.cz.
  • Nezapomeňte připojit krátký text. Stačí jen pár řádků o zřícenině.
  • Redakce vybere nejlepší snímky a ty následně zveřejníme. Tři čtenáři od nás navíc získají za svoji fotku každý 500 korun. Těšíme se na vaše snímky deníku Metra se zříceninou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek