metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej

Další 1 fotografie v galerii
Správce zachránil ptáčky a udělal jim v krytu zázemí. | foto: Metro

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

  12:29
Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však mrknutím oka přeměnila na záchranný kruh pro nejméně dva a půl tisíce lidí. Stalo by se tak, kdyby se na Prahu řítila atomová bomba. Vrata jsou totiž vstupní bránou do jednoho z největších protiatomových krytů v Praze.

Ušla jsem pár metrů dovnitř krytu Bezovka a začínám cítit chlad. Kouknu na telefon a začnu se smát. Žádný signál, jasně, ještě aby zde byla třeba wi-fi nebo televize. Ale je zde čtyřiadvacet záchodů, tedy pro dva a půl tisíce lidí. To už nezní tak suprově. Kryt, doprovázený nespočtem chodeb, mi připomíná některé apokalyptické filmy. Atmosféra mě velmi pohlcuje, při úplném zastavení je tu obrovské ticho, nepříjemné ticho. Přirozeně ve mně budí respekt a vede k zamyšlení. Věděli bychom vůbec, jak se v krytu jako lidstvo chovat? Dokázali bychom přežít více jak dva dny, které tipují odborníci, nebo i to je na nás až moc? Ve světě telefonů a nuceného napojování na virtuální svět bychom se v krytu možná tak zbláznili.

Po chození nekonečnou chodbou dál a dál začínám vidět světlo. A zeleň. Ne, bohužel jsem se nedostala nějakým záhadným způsobem ven. Vešla jsem do osvětlené místnosti, kde hodně svého času tráví správce krytu pan Nedvěd. Místnost slouží jako odpočívadlo či dílna. Vidím ptáčky, kteří tu u stropu lítají na volno. Rybičky plavou vesele v akváriu. Vědí vůbec, že jsou v protiatomovém krytu?! Alespoň tu pan Nedvěd není sám.

Zajímavé je, že v šedesátých letech v krytu mimo jiné probíhal například nácvik branné výchovy. Školní exkurze sem tehdy byly povinné. Současné mladé generaci by možná výlet do Bezovky neuškodil. Možná by dokázala mít větší nadhled a stát nohama na zemi. Že se pořád máme dobře a může být hůř. Nemyslím tím, aby měla strach, jen přirozený respekt. Jedině ten jí dovolí Bezovku brát vážně. Což si rozhodně zaslouží.

Kryt Bezovka

  • Protiatomový úkryt v Praze 3 dokáže pojmout dva a půl tisíce lidí.
  • Byl vybudován v letech 1952 až 1960.
  • Dodnes se pronajímá přibližně polovina jeho plochy pro soukromé účely. Je zde muzeum věnující se studené válce a část jednu dobu využívala také policie.
  • Traduje se zde legenda, že se v krytu při exkurzi ztratil devítiletý chlapec. Schoval se tak dobře, že ho nikdo nenašel. Učitelka si děti špatně spočítala a údržbář měl čtrnáct dní dovolenou. Na zdech se pak měly najít škrábance od nehtů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek