metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Chcete se dožít vysokého věku? Šanci máte na Vysočině

  14:41
Žijeme stále déle. Může za to stále dokonalejší lékařská péče než my sami.

Muži, kteří se narodili v loňském roce v okresech Sokolov, Chomutov, Louny, Most či Teplice a prožijí v tomto regionu celý život, oslaví v průměru jen třiasedmdesát silvestrovských ohňostrojů. To vyplývá z aktuálních čísel Českého statistického úřadu, který se zaměřil na demografii země.

Zdraví Středočeši

  • I když nežijeme nejzdravěji, v Evropě jsme zhruba uprostřed žebříčků dožití.
  • Nejzdravější jsou v současnosti obyvatelé Prahy-východ. Očekávaná délka dožití se zvýšila u mužů o více než 5 let, u žen o 4 roky.
  • Dívky narozené v letech 2014–2018 na Třebíčsku, v Hradci Králové a Jihlavě mají naději na průměrný věk 83 let. 

Životní styl, ovzduší a vůbec stav životního prostředí v regionech severozápadních Čech z nich do budoucna udělají „zákazníky“ pohřebních ústavů o přibližně čtyři až pět let dříve, než mají šanci jejich vrstevníci třeba v Jihlavě, Havlíčkově Brodě či v Třebíči. Jenže ani ti nebudou mít na růžích ustláno. V průměru totiž žijí čeští muži bez zdravotních problémů do necelých jednašedesáti let. Takže zbylých průměrných patnáct let jsou čeští muži více či méně závislí na lékařské péči. Na rozdíl třeba od Švédska, kde se v plném zdraví dožívají muži v průměru o neuvěřitelných devět let déle, než začnou častěji vyhledávat doktory. Švédi tak žijí ve zdraví v průměru do doby, když čeští muži spíše začínají umírat.

„U žen se mezi okresy s nejhoršími úmrtnostními podmínkami zařadily kromě Mostu a Teplic také Chomutov a Sokolov,“ konstatuje David Morávek z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu. Ale i tak překonávají ženy své mužské protějšky v průměrném dožití v severozápadních Čechách o více než šest let.

Kde se žije málo let

6

O tolik let déle žijí v průměru české ženy než čeští muži. 

72

Nejnižší průměrný věk mezi obcemi s rozšířenou působností má nyní Vítkov a Orlová v Moravskoslezském kraji. Za nimi je Rumburk a Bílina v Ústeckém kraji.

Za tím vším stojí především nepříliš zdravý životní styl Čechů. „Je to neukázněností české populace a nerespektováním doporučení, která s rizikovým chováním souvisí,“ upozorňuje Jan Holčík, odborník na sociální lékařství a veřejné zdravotnictví. Argumentuje především skutečností, že šedesát procent české populace trpí nadváhou, jedna třetina dokonce obezitou.

Největší šance na dlouhý život mají obecně ženy, a to především na rozhraní Českomoravské vysočiny a jižní Moravy. „Nejdelší očekávaná délka života, a to přes osmdesát čtyři let, se týká dívek v Náměšti nad Oslavou v Kraji Vysočina,“ konstatuje David Morávek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek