metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Spíme s partnery, ale i se svými psy

  12:17
Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.

Nejčastěji si psa pořizují lidi do třiceti let nebo naopak ti straší než 44 let. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK. Naopak menší zastoupení majitelů tohoto zvířete je mezi pracovně vytíženými Čechy v produktivním věku od třiceti do čtyřiačtyřiceti let.

„Lidé mají většinou jen jednoho psa, jen každý pátý jich má víc,“ uvádí Zuzana Švalbová z výzkumné agentury. Smečku mají častěji lidé v rodinných domech nebo velkých bytech s minimálně čtyřmi pokoji. „Ačkoli samotné vlastnictví psa nezávisí na příjmu, více psů si pořizují lidé s vyšším příjmem,“ vysvětluje Švalbová.

Bez pasu ani krok

Vlastnictví psa vyžaduje stejnou starost a péči jako děti.

  • Do zahraničí musí pes cestovat s vlastním pasem. Ten však nevystavují úřady, ale veterinář.
  • Mezi stále častější položku patří (nejen při cestách do ciziny) pojištění pro zvíře. 
  • To kryje například škody na zdraví jiných osob a také případné úmrtí až do dvou milionů korun. Může pokrýt třeba výplatu bolestného, když pes napadne cyklistu.

Ale ani vlastnictví jednoho čtyřnohého přítele není pro každého levná záležitost. V průměru totiž Češi za psa vydávají kolem šestnácti tisíc korun ročně. Mezi největší položky patří krmivo, za to lidé dají měsíčně asi osm set korun. Více než tři tisíce korun ročně pak Češi nechávají u zvěrolékařů. Když si ho pořizují, platí za něho průměrně kolem šesti a půl tisíce korun. Přitom část lidí je ochotna si na nákup psa vzít i půjčku. „Ročně si na pořízení psa půjčují v Česku desetitisíce lidí,“ říká Pavel Klema z Profi Creditu. Další výdaje představují například hračky či pelíšky. Ty luxusnější, pro větší psy, vyjdou na téměř čtyři tisíce korun.

O tom, že lidé berou psa jako dalšího člena rodiny, svědčí především to, co všechno si pes může v domácnosti dovolit. Více než tři čtvrtiny českých domácností, které mají psa, mu zařídí pelech uvnitř. I v případě, že mají k dispozici zahradu nebo dvůr. Pouze třetina domácností, která má možnost výběhu, nechává svého miláčka nocovat v boudě na zahradě nebo na dvoře. Venkovní pobyt a nocování se ale týkají téměř výhradně velkých a obřích plemen. Zbytek se smí volně pohybovat téměř po celé domácnosti.

„Dvě třetiny majitelů dovolí svému psovi ležet na křesle nebo jiném sedacím nábytku a dvě pětiny ho tolerují i ve vlastní posteli,“ doplňuje Zuzana Švalbová. Nejtolerantnější jsou v tomto ohledu lidé k trpasličím plemenům. Čivavy a jim podobní psi mohou v bytě nebo v domě odpočívat v podstatě kdekoli.

V Česku je registrováno kolem dvou milionů psů všech plemen. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek