Kupte si sazenici stromu, vezměte rýč a sázejte, ať přispějete k ochlazení města nebo k ozdravení krajiny. Jenže vysadit jen tak strom, pokud nemáte vlastní zahradu či les, není vůbec jednoduché.
„Vysazovat stromy za to stojí, ale chcete-li to udělat ve městě, musíte kontaktovat odbor životního prostředí z důvodu výběru vhodného stromu a místa,“ vysvětluje Markéta Růtová, mluvčí slánské radnice. Strom nelze zasadit například tam, kde vede plynové či vodovodní potrubí, elektrické dráty, kanalizace a další inženýrské sítě. Ty všechny mají ze zákona ochranné pásmo. „Také je nutné dodržet odstup od budov a komunikací,“ doplňuje Růtová.
V Olomouci momentálně připravují projekt obnovy lesů po kůrovcové kalamitě. „Už v podzimní výsadbě bychom vyčlenili třeba dvacet tisíc sazenic pro dobrovolníky,“ říká mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá. Lidé by měli možnost vysadit si sami strom na určených pozemcích. „I po desítkách let by pak mohli potomkům ukázat, že tenhle kousek lesa sami vysazovali,“ dodává Štědrá a říká, že k sazenici by lidé dostali například rady, jak správně strom zasadit.
Lepší než klimatizace2762 Tolik stromů svobody 1918–2018 se vysadilo v rámci kampaně v jubilejním roce. 30 Deset milionů stromů vytvoří denní zásobu kyslíku pro třicet milionů lidí. Současně ochladí vzduch jako 40 milionů klimatizačních jednotek. |
Pokud byste chtěli vysazovat stromy na území jihomoravského Znojma, musíte své záměry zkoordinovat s Městskou zelení Znojmo. „Je nutné, aby organizace souhlasila s místem výsadby, a dále je nutné, aby zájemce respektoval požadovanou druhovou skladbu stromů a jejich velikost,“ upřesňuje Zuzana Pastrňáková, mluvčí znojemského městského úřadu.
Okolnosti, za jakých lze vysazovat stromy ve městě, mají stanoveny i v jihočeských Českých Budějovicích. „Živelnou výsadbu na městských pozemcích nelze v žádném případě připustit,“ uvedla pro deník Metro Jitka Welzlová, mluvčí českobudějovické radnice. „Je třeba respektovat ochranná pásma, rozhledové poměry u komunikací nebo budoucí kolize se stavbami,“ říká mluvčí. V současnosti radnice prověřuje konkrétní lokalitu, kde by mohli obyvatelé města sami vysazovat stromy.
Podobné postupy musí zájemce o sázení stromu dodržovat i v případě, že pokácí starý strom a chce místo něho dát nový. Nestačí ale strom jenom vysadit. Pro to, aby se uchytil, je třeba o něj v prvních letech, hlavně ve městě, pečovat. „Pokud o to někdo požádá, snažíme se s žadatelem domluvit na vhodném místě, aby výsadba měla přínos i do budoucna,“ vysvětluje mluvčí Prahy 5 Markéta Drešlová. Jde například o zalévání, prořezávání a další péči. „Nedávno jeden takový strom vysazoval svědek snoubenců jako památku na sňatek svých přátel,“ říká Drešlová.