metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Energetická panika z loňského roku vrhla české zákazníky zpět k tuhým palivům

  11:08
Evropa spaluje letos méně uhlí na elektřinu. Důvodem je stabilizace dodávek i cen zemního plynu, který slouží jako hlavní zdroj energie pro paroplynové elektrárny. I když válka v Izraeli cenami plynu opět zahýbala a vše se může zase změnit.

Podobný stav panuje i na trhu s palivy pro domácnosti. Lidé nakupují uhlí i dřevo a další varianty dřevěných paliv, momentálně se ale dá situace nazvat jako „stav vyčkávání“. Prodejci tuhých paliv to potvrzují. „Uhlí i dřevěné pelety se stále prodávají, ale určitě ne tak, jak by bylo v tomto čase běžné,“ podotýká Marek Řebíček, který má na starosti výrobu paliv ve společnosti Dřevošrot. Připomíná, že loňská energetická panika způsobila, že si lidé, kteří používají k vytápění kamna nebo kotle, pořídili velké zásoby a z nich zatím žijí i letos. Navíc měl velký vliv na poptávku i neobvykle teplý podzim, především konec září a začátek října.

„Čekáme, že objednávky teprve porostou. Loňský rok byl ve znamení boomu všech typů topidel, od fotovoltaiky přes čerpadla až k moderním kotlům na dřevo nebo uhlí,“ říká Řebíček. Teď lidé vyčkávají, kam se ceny zase vyvinou, který ze zdrojů pro ně bude nejvýhodnější.

Jestli bude vítězem fotovoltaika, nebo tepelná čerpadla, to se snaží mapovat mnohé odborné firmy. „V Evropské unii narůstá výroba elektřiny z fotovoltaických zdrojů, i když je to zatím jen deset procent z celkových dodávek,“ upozorňuje Matěj Hrubý z poradenské společnosti EGÚ Brno.

Energetickou bilanci neplynových elektráren vylepšila v Evropě i Francie, kde dokončili údržbu jaderných zdrojů a země galského kohouta se díky tomu stala letos největším exportérem elektřiny v Evropské unii. Atomové elektrárny, víc fotovoltaiky a také rostoucí zdroje větrných elektráren by mohly držet cenu zemního plynu potřebného k výrobě elektřiny při zemi. „Roste ochota investovat do zelených řešení, rostou ale i problémy je realizovat a také je to otázka ceny,“ říká Matěj Hrubý.

Jiné by to ale mohlo být u plynu, který slouží k vytápění. Tady mohou spotřebitelé sahat opět víc k tuhým palivům. „Zájem o uhlí nebo dřevo a dřevěné pelety se může přelévat. Pokud jsou ceny srovnatelné například s cenou zemního plynu, dá zákazník vždy přednost pohodlí a ekologii. Pokud se cena ekologického zdroje zvýší, jsou dřevo a uhlí vždy první volba,“ vysvětluje Řebíček. A to se týká i kombinovaných kotlů na dřevo a uhlí. Když cena jednoho z paliv stoupne, topí se tím levnějším.

V České republice je v současnosti přibližně jeden milion domácností mimo dosah napojení na zemní plyn. Tady se topí buď elektřinou, ale spíše dřevem ve všech podobách, a také uhlím. „Určitě sledujeme na trhu větší zájem o pelety, tam jdou prodeje, i když o malá procenta, nahoru. Uhlí si udržuje relativně stabilní poptávku,“ uzavírá Řebíček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek

„Když se parta, jako jsme my, rozhodne udělat EP o lásce, nemůže to dopadnout dobře“

vydáno 27. listopadu 2023  15:46

Nu-metalová kapela Cocotte Minute působí na české hudební scéně víc než dvě desítky let. Její zpěvák Martin Zeller není v deníku Metro žádný nováček. Nyní...  celý článek