metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Provoz bankomatu se vyplatí přibližně od 1500 výběrů za měsíc. Čím frekventovanější místo, tím lépe. S vyšší poptávkou po hotovosti a placení klasickými penězi se zvyšuje i poptávka po možosti vybírat peníze co nejsnadněji. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Hlavní důvody, proč lidé nejčastěji platí hotovostí? Třeba proto, aby šetřili

  6:50
Nařídit povinné přijímání karet? Zakázat jen platby v hotovosti? Téma, které letos v létě znělo hlavně u stánků a v hospodách.

Hotovost je bůh a karta je zase rychlá jako blesk. Rozhodnout se, zda je pro toho či onoho lepší platit šustivými bankovkami a mincemi, je na každém z nás.

Pro peníze jako na pěší túru
Pokud ale nemáte na výběr a obchodník či vrchní vás pošlou k nejbližšímu bankomatu, protože po konci EET se zase vrátili k platbě hotovými penězi, cítí se leckdo jako rukojmí.

ŠUSTÍ TO A CINKÁ

  • Takřka 525 milionů kusů bankovek bylo v oběhu k poslednímu prosinci loňského roku.
  • Přesně 49 mincí připadalo v roce 2022 na jednoho obyvatele České republiky.

Problém je leckde hlavně v tom, že nejbližší stroj na výdej hotovosti není vzdálený v metrech, ale třeba i v kilometrech. Takže cesta k němu představuje slušný chodecký výlet. V roce 2022 bylo v Česku 5559 bankomatů. Což je o něco méně, než je u nás měst a obcí. Těch je kolem 6250. To znamená, že pokud je většina bankomatů ve městech a větších obcích, na těch malých zase scházejí a v některých místech je jejich dosažitelnost vzdálená. Největší kus koláče připadal už tradičně na Českou spořitelnu, ta má bankomatů kolem 1500.

Covid naznačil, ale pak se to vrátilo
V době covidové se zdálo, že se Česko přece jen přikloní, podobně jako například severské státy, k co nejvyššímu podílu bezhotovostních plateb. To se ale změnilo. Lidé se postupně vracejí k hotovostním transakcím.

„Ve srovnání s minulým rokem se zvýšil počet lidí, kteří používají hotovost často, o jedenáct procent,“ říká Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet, která v Česku provozuje síť 650 bankomatů. Většinou pod vlastní značkou, ale některé i pro banky, které u nás působí. Větší obliba hotovosti je na Moravě. Jak vyplynulo z průzkumu, který provedla společnost STEM/MARK, několikrát denně u nás platí hotově necelá pětina lidí, několikrát týdně přibližně třetina.

BRITÁNIE NÁŠ VZOR?

  • Velká Británie zavádí právo každého obyvatele na bankomat bez poplatku v maximální vzdálenosti do tří mil.
  • Pokud vaše banka zaručuje výběry z bankomatu zdarma, platí toto pravidlo i pro výdeje u některých dalších provozovatelů, případně ve všech bankomatech u nás i ve světě.
  • Přibližně čtvrtina Čechů se podle STEM/MARK letos setkala s tím, že nemohli platit kartou, ale pouze hotově. MET

Vidím, na kolik ještě mám
Jak už naznačilo léto hlavně v turistických regionech, hotovost lidé tahali z kapes hlavně proto, že jim obchodníci jinou možnost nenabídli. Jedná se asi o šedesát procent případů, toto číslo se v letech 2019, 2021 a v loňském roce prakticky nezměnilo.

Mezi čtyři nejčastější důvody pro hotovostní platbu patří drahota a inflace. Lidé totiž více přemýšlejí o svých vydáních a bankovky a mincemi v peněžence jim dávají okamžitý přehled, kolik peněz právě mají a kolik mohou v danou chvíli utratit.

K dalším důvodům se řadí to, aby si člověk rozměnil na bankovky s nižší nominální hodnotou, nebo když potřebuje mince.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek