metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Češi s hrůzou zjišťují, o kolik je inflace připravila. | foto: MAFRA

Kdo může za míru inflace? Kromě Kalouska také dovolenkáři nebo Rusko

  19:40
Premiér Petr Fiala to hází na Andreje Babiše. Ten to házel na exministra financí Miroslava Kalouska. Kdo je tedy viník?

Všichni se k inflaci vyjadřují a málokdy se shodnou. V roce 2020 jsme měli mít znehodnocení pod dvě procenta, jenže potom přišel náhle covid. V roce 2022 napadlo Rusko Ukrajinu. Po čtvrtstoletí jsme si najednou vychutnali dvoucifernou inflaci.

Koho vytahat za uši, že nám už třetím rokem ujídá z talíře? Všechno házet na Kalouska už nestačí. Týden co týden nám chodí e-maily od bank i dalších přispěvatelů, jasno z nich ale asi mít nebudete. Co hodnotitel, to jiný pohled.

Celý rok jedenáct, na konci sedm?
Například hlavní ekonom společnosti Cyrrus vidí viníka například v dovolenkářích. „Počítat šlo s růstem cen u rekreace, kultury, stravování a ubytování, kterým svědčí dovolenková sezona,“ hodnotí jako jedny z viníků Vít Hradil z Cyrrusu. On sám předpovídá, že letošní průměrná inflace bude v Česku na jedenácti procentech a na konci roku se dočkáme sedmi procent.

Své favority, kteří táhnou inflaci, má také Česká bankovní asociace (ČBA). „Hlavní příčinou meziměsíčního růstu byly pohonné hmoty, které v srpnu poskočily o 7,7 procenta,“ konstatuje Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA. K vyšší meziměsíční inflaci podle Jakuba Seidlera přispěly vedle paliv i vyšší ceny tabáku, dovolených a mírně rovněž nájemné.

Potraviny se drží na uzdě
Pokud se někde setkávají spotřebitelé s ústupem inflace, jsou to podle většiny ekonomů potraviny. Brambory teď meziměsíčně zlevnily o více než 13 procent, zelenina o téměř sedm procent. Také ekonomové z Raiffeisenbank (RB) „obviňují“ především zdražující ropu a s ní spojený návrat spotřební daně u nafty. „Naopak klesly ceny polotučného mléka, drůbežího masa či vajec,“ připomíná brzdicí faktory Martin Kron, analytik RB.

K inflaci se však nevyjadřují výhradně jen peněžní experti. Komentují ji například také někteří developeři. S nezlevňováním potravin na rozdíl od finančníků naopak nesouhlasí třeba Evžen Korec, majitel Ekospolu. „Rodinné rozpočty zatěžují hlavně nákupy potravin. I přes dvouciferné zdražování v minulosti nezlevňují. Ceny masa vzrostly v srpnu proti stejnému měsíci loňska o 2,7 procenta, vajec o 16,9 procenta a zeleniny o 24,5 procenta,“ vzkazuje Korec, který ale nehovoří o srovnání meziměsíčním, ale meziročním. Korec ale přiznává například meziroční zlevnění mouky nebo másla.

Odhalí výrobci účetnictví?
Více faktorů inflace vidí hlavní ekonom České spořitelny Michal Skořepa. „Za dominantního původce pokládám Rusko, jehož chování vedlo k prudkému zdražení evropských energií, silně pociťovanému zejména v zemích s vyšším podílem energií na celkovém spotřebitelském koši, jako je například Česko,“ shrnuje základního viníka Skořepa.

Svou roli podle Skořepy sehrála i rozhazovačná rozpočtová politika nynější a předchozí české vlády a možná i ze zpětného pohledu až příliš uvolněná měnová politika ČNB. Dalším faktorem je rozhodnutí Evropské unie posouvat se zeleným směrem, a to mimo jiné i zdražováním uhlíkových povolenek. „Nebylo by překvapivé, kdyby nastalého cenového zmatku využili i někteří výrobci a prodejci služeb a zboží k přechodnému navýšení cen nad rámec dopadu cen energií. S jistotou se takové nenápadné navýšení marží bez nahlédnutí do účetnictví firem zjistit nedá,“ uzavírá Skořepa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek