metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Inflace Čechy stále trápí. Přesto jsou se svými financemi docela spokojení

  9:45
Praha 7. září 2023 (PROTEXT) - Vysoká inflace, která v uplynulém roce sužovala Českou republiku, si stále vybírá svou daň v podobě zvýšené finanční zátěže více než tří čtvrtin domácností. Téměř ve stejné míře však vnímáme svoji finanční situaci jako přijatelnou. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury FOCUS pro společnost PROFI CREDIT.

Přestože křivka meziroční inflace v posledních měsících klesá, následky jejích vysokých hodnot z předchozího období stále výrazně dopadají na české obyvatelstvo. Tlak zdražování na rodinný rozpočet v různé míře pociťuje 77 % Čechů.

„50 % populace se nějakým způsobem uskromňuje při nákupech. 22 % lidí musí omezovat svou spotřebu, aby vyšli s příjmy. 5 % respondentů pak nedokáže pokrýt základní potřeby svojí domácnosti,“ upřesnil zjištění výzkumu Petr Florián, výkonný ředitel firmy PROFI CREDIT Czech.

V kontrastu s tímto zjištěním však 72 % respondentů hodnotí svoji finanční situaci jako přijatelnou. „Celá třetina společnosti je dokonce přímo spokojená a hodnotí své finanční zázemí jako dobré, kdy měsíčně dokáže i něco ušetřit,“ zdůraznil Petr Florián jeden z optimistických nálezů spotřebitelského průzkumu, který mimo jiné mapoval právě vnímání vlastní finanční situace respondentů v kontextu soudobé inflace.

Nečekané výdaje mohou být problém

I přes většinový neutrální či pozitivní postoj k vlastním rodinným financím z výše uvedených čísel vyplývá, že 27 % populace se potýká s výraznějšími finančními problémy. Tento podíl přibližně odpovídá i skutečnosti, že 29 % lidí by označilo svoji finanční situaci jako neuspokojivou, kdy nedokáží měsíčně nic ušetřit, či dokonce problematickou, kdy se stává, že nevystačí se svými příjmy.

Finanční tíseň části společnosti se projevuje také v dalším zjištěném faktu. „Nečekaný výdaj ve výši 30 tisíc korun by dokázala z vlastních zdrojů pokrýt pouze polovina populace,“ upozorňuje Petr Florián.

Šetříme na zbytných věcech

A na čem Češi nejvíce pod tlakem vysokých cen šetří? „Lidé se nejčastěji snaží rodinnému rozpočtu ulevit na oblečení a obuvi, na kultuře a na jídle. Nejméně oblíbeným způsobem, jak ušetřit, je omezení kapesného pro děti (1 % populace),“ doplnil Petr Florián.

Firma PROFI CREDIT Czech jako přední poskytovatel nebankovních úvěrů dlouhodobě sleduje prostřednictvím vlastních spotřebitelských průzkumů dopady aktuálních socio-ekonomických trendů na českou společnost. „Chceme mít přehled o skutečných potřebách a preferencích našich klientů, abychom na ně mohli naší produktovou nabídkou co nejlépe odpovídat. To vše samozřejmě v rámci konceptu odpovědného úvěrování,“ zdůrazňuje Petr Florián.

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek