metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Ilustrační snímek. | foto: freeimages

Kouření povoleno navzdory zákonu

  10:26
Kuřáckých klubů vznikla hrstka. Bruslí navíc na hraně zákona.

V Česku je pár podniků, kde si se zákazem kouření nedělají hlavu. I tři měsíce po zavedení protikuřáckého zákonu u nich dál vzduch modrá dýmem. Jedním takový místem je i pražský Soukromý klub Palmovka.

„Nejedná se o veřejný prostor, ale o prostor soukromý! Program není veřejnou produkcí a jakákoliv prezentace zde není veřejnou pozvánkou,“ píše klub na svém webu. Provozovatelé věří, že když jsou prostory klubovnou, že se jich zákaz kouření netýká. „Počítáme s tím, že na nás přijdou kontroly, ale nebojíme se jich. Naše podnikání je legální,“ říká muž, který si nepřál být jmenován a který pro klub zařizuje catering.

Podobných kluboven je v Česku jen pár. Řadu z nich pomohl zřídit spolek právníků Libertas. Kolem spolku se však rojí řada pochybností. Stojí za ním totiž jistý Petr Kocourek, který figuruje i v jiných projektech nabízejících právní řešení dalších činností, které balancují na hraně zákona. Nejznámější je asi projekt „pojištění na pokuty“ za dopravní přestupky. Před Kocourkem varuje Česká advokátní komora, která jej podezírá z takzvaného pokoutnictví, tedy z neoprávněného poskytování právních služeb neadvokátem.

To, že je na Libertas něco podezřelého, naznačuje i to, že některé kluby, které spolek založil, se zase brzy změnily na běžnou hospodu či restauraci. Jedním takovým podnikem je i Laguna Bar v Písku. O důvodech zrušení klubu se ale nikdo z baru s redakcí bavit nechtěl.

Doposud žádný klub problémy se zákonem neměl, důvod je ale jinde než v právnické kličce. Do včerejšího dne totiž úřady hospodám neudělovaly pokuty za porušování zákazu kouření. To se teď ale nejspíš změní.

„Zřizování kuřáckých klubů může být považováno za obcházení zákona,“ potvrdila už dříve Dana Šalamounová, mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Takzvaný protikuřácký zákon prověří až zima, tvrdí čtenáři deníku Metro

Zákaz kouření v hospodách a restauracích platí už tři měsíce. Jak zákon hodnotí čtenáři deníku Metro? Souhlasí s ním?

  • Zdeněk Doležal: V restauracích a hospodách pobývám již 30 let. Vlastně jsem v nich skoro denně. Rozhodně nepodporuji žádné změkčování protikuřáckého zákona, právě naopak. Jsem zapřisáhlý nekuřák a zákaz kouření jsem očekával mnohem dříve. Většina mých přátel z hospody i kolegové z práce jsou také nekuřáci, takže zákon vítáme. Dlouhodobé pasivní kouření v restauracích se projevuje i na mém zdraví. Přivítal bych zákaz i na zahrádkách, kde se nyní kouří hodně, a to i v době obědů.
  • Jozef Kebis: Tohle už je moc, nedali majitelům hospod vůbec možnost rozhodnutí, jestli chtějí nekuřáckou či kuřáckou hospodu. Píšu schválně o hospodě, ne o restauraci, tam je zákaz na místě, protože se tam vaří a podává jídlo. A když už lidi jsou tak tupí, že budou jiným lidem kouřit do talíře s jídlem, tak tady je zákaz na místě. Třeba za socialismu se v době podávání obědů nesmělo kouřit, ale teď jsou lidi neohleduplní k ostatním. Ale hospody, kde se nevaří, by měly mít možnost svobodného rozhodnutí, zvláště na vesnicích, kam si chodí místní pokecat se sousedy a kámoši. To je i můj případ, chodím do hospody jen na pokec u piva. Teď je to v pohodě, ale co v zimě, až nepůjde kouřit venku na zahrádkách? To si ve městě užijí nájemníci nad těmito stánky s občerstvením a asi vznikne nový český sport utíkat bez placení, když už jsem venku.
  • Míša Pechar: Já chodím velice často do hospod na trampské sleziny, ale nikoliv se opít nebo najíst, nýbrž zazpívat si s kamarády při kytaře. Díky protikuřáckému zákonu mně druhý den ráno není špatně od vdechovaného nikotinu a také mi nesmrdí byt od kouřem nasáknutých oděvů.
  • Milan Krešl: Jsem zapřisáhlý nekuřák a propaguji úplný zákaz kouření v restauracích, kam se lidé chodí najíst, posedět, popovídat. Něco jako dřívější jedničky, dvojky. Jsem taky pro zákaz „hudby“, dávám do uvozovek, protože kravál z reproduktorů často není hudba. Ale existují hospody, pivnice, výčepy, kam lidé chodí na pivo a tlačenku s cibulí. Na fotbal, hrát karty a podobně. Kam chodí především štamgasti. Něco jako dřívější čtvrtá cenová skupina. Takové zařízení bez cigarety a nedýchatelného vzduchu si nedovedu představit, kouření bych tady povolil.
  • Jana Jelínková: Je to dobrá věc. V poledne se stravuji v restauracích a nikde jsem žádný úbytek hostů neviděla, spíše naopak. Někteří majitelé se ale snaží zákaz obcházet, například vysadí okna a tvrdí, že je to předzahrádka, a kouřit se tam tudíž může. Horší je to s kouřením na zastávkách. Každý den narazím na někoho, kdo na zastávce kouří, o tom svědčí ostatně i zem posetá nedopalky. Bohužel to zjevně nikdo nekontroluje a upozornit kuřáka, že na zastávce kouřit nesmí, jsem zkusila a skončilo to málem fyzickým napadením. Je to ale nová věc, tak doufám, že se kuřáci postupem času ji naučí respektovat. Když je to možné téměř v celé Evropě, proč by to nemělo jít u nás.

Komentáře

Hlavní zprávy

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek