K astmatu jsou často náchylnější děti. V Česku jím trpí každé desáté. U dětí se navíc často astma zaměňuje za jiná onemocnění. Někdy má totiž toto onemocnění podobné příznaky jako obyčejný kašel.
Trpí astmatem
|
„U dětí v prvních letech života jsou to nejčastěji virové infekce dolních cest dýchacích nebo zvětšená a zánětlivě změněná hltanová mandle. U školních dětí se můžeme setkat také s psychogenním kašlem, který je projevem úzkostné poruchy,“ upřesňuje Jiřina Chládková z Dětské kliniky FN Hradec Králové.
K propuknutí astmatu jsou náchylnější děti s alergickou rýmou, atopickou dermatitidou nebo obezitou. Rozvoj nemoci ovlivňují nejen genetické předpoklady, ale také okolní vlivy. Mezi rizikové faktory patří kouření rodičů před a po narození dítěte, průmyslové zplodiny, chemické látky vznikající spalováním fosilních paliv, smog, ale i již zmiňované sloučeniny chloru z bazénů.
Ačkoliv astmatem trpí statisíce Čechů, odborníci mají za to, že nemocných v budoucnu ubude. Na pozitivní trend by měl mít vliv údajně zákaz kouření, který na řadě míst platí od konce letošního května.
„Vznik zákona jsme podporovali řadu let. Snažíme se lidem v odvykání kouření pomáhat, ale ze zkušeností ze světa víme, že represe v podobě vyšší ceny cigaret, daně z prodeje tabákových výrobků a zákazy kouření na veřejných místech opravdu fungují. To, že se povedlo zákaz prosadit i u nás, považujeme za obrovské zadostiučinění,“ uvedl Vítězslav Kolek, předseda ČARO (Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním) a České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP. Plicní nemoci mají podle něj ve světě na svědomí každé 5. úmrtí.
Astma se projevuje souborem příznaků, z nichž nejzávažnější je dušnost, zejména ztížený výdech s příznakem hvízdavého dýchání. Časté jsou noční dušnosti, dušnosti při nebo po tělesné námaze, dráždivý chronický kašel nebo opakující se záněty průdušek.