„Jako Evropané čelíme mnoha výzvám, migrací počínaje, změnou klimatu či ochranou údajů konče. Referendum o brexitu ukázalo, že EU není nezpochybnitelným projektem. I když většina z nás považuje demokracii za samozřejmost, zdá se, že je stále více ohrožena,“ takto burcuje k účasti k eurovolbám web Tentokratbuduvolit.eu. To je jeden z mnoha projektů, které se snaží přilákat lidi k blížícím se volbám do Evropského parlamentu. Ty totiž v Česku dlouhodobě vyvolávají ve voličích nejmenší zájem. V roce 2014 k urnám dorazilo jen zhruba 18 procent voličů.
Jak volitVoliči vybírají své kandidáty prostřednictvím hlasovacích lístků.
|
Tentokrát do Evropského parlamentu přihlásilo v Česku kandidáty čtyřicet uskupení. Kandidaturu ohlásilo všech devět sněmovních stran a hnutí, přičemž STAN a TOP 09 se dohodly na koaličním postupu.
Jedním z témat voleb je letos kritika Unie. Některé zavedené a několik nových stran míří právě na voliče, kteří jsou odpůrci EU. Například Strana nezávislosti České republiky jde do voleb s heslem „Zachraňme Evropu a v jejím srdci Českou republiku před Evropskou unií“. Podobný program mají například strany Alternativa pro Českou republiku a Česká suverenita. Obě chtějí vybojovat návrat Unie do stavu před přijetím Lisabonské smlouvy. Mnoho stran také ve svých programech propaguje boj proti migraci.
Podle projekce odhadovaných výsledků voleb, kterou zveřejnil Evropský parlament, nové strany nepatří mezi favority voleb. Těmi jsou ANO se ziskem osmi mandátů, druzí Piráti získají podle projekce čtyři křesla a třetí ODS tři. Česko v Evropském parlamentu zastupuje 21 poslanců.
Minule vyhrálo ANOPoslední volby do Evropského parlamentu se v Česku uskutečnily v roce 2014.
|