metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Středoškoláci trpí syndromem vyhoření, berou si „gap year“

  14:34
Od šesti let bez oddechu ve škole. Mladí i přes odpor rodičů vyrážejí za dobrodružstvím.
školačka, ilustrace | foto: Shutterstock

Volno před nástupem na vysokou školu si vybírá stále více studentů. Pojem gap year původně znamenal dvanáctiměsíční pauzu mezi maturitou a bakalářským studiem, poslední dobou však nabývá různých podob. Mladí si ho vybírají mezi střední a vysokou školou, ale také mezi bakalářským a magisterským studiem. A jsou i lidé, kteří se ze své roční pauzy do školy už nevrátí.

Díky gap yearu bude i lepší životopis

  • V Česku na toto téma výzkumy zatím neexistují. Americké studie z Gap Year Association jsou však vypovídající.
  • V jednom se studenti téměř shodli, 98 procent dotazovaných potvrdilo, že jim doba strávená mimo školu pomohla v osobním rozvoji.
  • Přes 60 procent studentů potvrdilo, že jim gap year pomohl k nalezení vysněné kariéry nebo je minimálně utvrdil v jejich stávající. Přičemž 88 procent dokonce přiznává, že díky získaným zkušenostem mají daleko vyšší šanci na získání zaměstnání.

Zatímco v zahraničí této možnosti využívá poměrně velké procento studentů, včetně britského prince Williama, v Česku takzvaný gap year nepatří mezi úplně obvyklé jevy. Důvody jsou například strach z neznáma, nedostatek financí či nevole rodiny studenta. „Řada rodičů má strach z toho, že když jejich potomek vypadne z pravidelného chození do školy, nebude se mu chtít dále studovat a už se na školu nedostane. Já osobně mám ale s takovou přestávkou dobré zkušenosti,“ říká psycholog Jan Kulhánek.

Taková pauza totiž nemusí být vůbec na škodu. Pobyt v lavici od šesti let až po vysokou školu začne být dříve či později ubíjející a následovat může například časný syndrom vyhoření. „Na některých školách trpí syndromem vyhoření už i středoškoláci, často mívají ambiciózní rodiče a spoustu kroužků. Pro ně může být rok mezi střední a vysokou školou jakýmsi nakopnutím a nabráním sil,“ dodává Kulhánek.

Ročního odkladu často využívají i studenti, kteří si nejsou jistí, čemu by se dále rádi věnovali. Kromě času na rozhodování ale získají i mnoho zkušeností a osamostatní se. „Při hledání zahraniční univerzity jsem narazila na institut, který mi na rok umožnil cestovat všemožně po světě. Vzhledem k tomu, že jsem vůbec nevěděla, jakým směrem se vydat, gap year se mi zdál jako nejlepší volba,“ vypráví studentka Veronika, která během svého ročního volna vykonávala dobrovolnické práce například v Norsku, Kolumbii nebo Bolívii. „Oba moji rodiče mě od začátku velmi podporovali, a to i přesto, že tatínek zastává spíše tradiční názory,“ přiznává Veronika. K podobným smysluplným aktivitám nabádá i Kulhánek: „Je ale potřeba, aby ten rok nebyl ztracený. Je dobré, když člověk vycestuje například do zahraničí, s tím, že se bude učit cizí jazyk nebo pracovat. Důležitý je aktivně strávený čas.

I přesto, že gap year není v Česku zatím rozšířeným fenoménem, možností je spousta. Většina programů je totiž mezinárodní. A pokud mladý člověk nemá na peníze, je tu i možnost vycestovat jakožto dobrovolník. Mezinárodní dobrovolnické kempy nabízí například nezisková organizace Inex-SDA. Ta dokonce pořádá i setkání, kam si zájemci mohou přijít pro informace. 

Autor:

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Opavský chrám získal část žeberní kosti Karla I., relikvii přivítá bohoslužba

vydáno 28. dubna 2024  17:02

Nejprve zkompletovat a připevnit ke zdi plochý sloup, jenž ji bude podpírat, a na ten pak umístit reliéfní plastiku posledního císaře rakousko-uherského a...  celý článek