metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Na plátna kin se vrací ikonická rodina, která každý rok vyhrává všechny soutěže na Halloween. | foto: MGM

Morbidní rodinka se vrací do kin

  12:33
Rodiče Gomez a Morticia, dcerka Wednesday i frankensteinovský sluha Lurch mají animovanou podobu.

Svérázná, černohumorná a sympaticky morbidní Addamsova rodina je nejen v tuzemsku naprostá klasika. Poslední kvalitní snímek o této skupince podivínů – Addamsova rodina 2 z roku 1993 – už jaksepatří zestárl. Zámožný otec Gomez, uhrančivě krásná matka Morticia, vražedná dítka Wednesday a Pugsley, hromotluk Lurch i jeho pomocník – uťatá ruka jménem Věc – jsou proto zpět v novém filmovém dobrodružství.

„Na plátna kin se vrací ikonická rodina, která každý rok vyhrává všechny soutěže na Halloween. Tentokrát se členové této vtipné a výstřední rodinky představí v animované podobě. Malí i velcí diváci se mohou těšit na skvělou zábavu, protože Addamsovi se budou snažit mermomocí dokázat, že dobří sousedé jsou pro své okolí k nezaplacení,“ uvádí k ději nového animáku jeho distribuční společnost Forum Film CZ.

Kreslení Addamsovi
Snímek si odbyl svou premiéru v českých kinech již včera. První reakce na něj jsou vesměs kladné. Podle těch nejpozitivnějších se tvůrcům, kteří mají na kontě také „animák pro dospělé“ Buchty a klobásy, podařilo natočit animák pro celou rodinu, jenž nešetří humorem.

Bude brzy další dvojka?
Vzhledem k zapojení finančně šetrného animačního studia, které pracovalo na již zmiňovaných a podobně levných Buchtách a klobásách (stály pouhých 19 milionů dolarů), se nová Addamsova rodina prakticky zaplatila ještě před českou premiérou. Zahraniční servery proto již nyní hlásí, že si studio potichu schválilo další pokračování. Pokud tedy novému animáku čeští diváci neodpustí fakt, že má být podle kritiků ve filmu trestuhodně nevyužita postava dcerky Wednesday, v jejíž roli mají čeští diváci z dřívějška zažitou dnes již slavnou herečku Christinu Ricci, tvůrce to příliš nezabolí. Pokračování se dočkají v kinech již brzy i tak. Právě dva snímky o této rodince z roku 1991 a 1993, ve kterých excelovala nejen Ricci, ale také herci Raul Julia, Anjelica Huston nebo Christopher Lloyd, jsou v tuzemsku nejznámější. V Americe navíc stále žije několik generací dětí, jež vyrůstaly na klasickém seriálu z roku 1964.

Komiksová předloha
Addamsova rodina je však ve skutečnosti ještě starší. Vycházela totiž už od roku 1928, a to jako komiks. Jeho duchovním otcem byl nyní již slavný americký animátor Charles Addams. Ten při vymýšlení morbidních příběhů vycházel často ze zkušeností s vlastní rodinou. Slabost pro hororovou tematiku se s ním údajně táhla už od dětství, kdy po domech kreslil kostlivce a vysloužil si u kamarádů přezdívku Chill (mrazení v zádech).

Padesát let, až do své smrti, kreslil Addams bizarní postavičky do komiksů pro časopis The New Yorker. Addamsova rodinka byla v jeho podání jakýmsi satirickým protikladem typické americké rodiny, která si libuje v černém, až strašidelném humoru a nechápe, že jí zbytek světa nerozumí. Rostoucí popularita komiksu inspirovala další umělce k využití těchto svérázných postaviček. Addamsovi dokonce byli podnětem pro muzikálové tvůrce.

Zpívající Addamsovi
Po řadě kreslených i hraných filmů se několik producentů rozhodlo využít celosvětové obliby postaviček rodiny Addamsových a vytvořili divadelní muzikál. Ten měl, po prvotním uvedení v Chicagu, oficiální premiéru v divadle Lunt-Fontanne na Broadwayi 8. dubna 2010, kde měl do 31. prosince 2011 celkem 35 předpremiér a 722 repríz.

Už v září téhož roku se současně rozjelo prvním vystoupením v New Orleansu turné po USA. To objíždí Ameriku dosud. V roce 2014 měla dokonce premiéru také česká muzikálová verze Addamsovic rodiny, a to v pražském Hudebním divadle Karlín. Diváci ji zde mohou opět zhlédnout v příštím roce v obnovené premiéře. 

Obnovená premiéra

  • Šílená rodina se vrací! Tak zní podtitul českého muzikálu The Addams Family, který se v obnovené premiéře vrací na prkna Hudebního divadla v pražském Karlíně. Zde měl muzikál premiéru 6. listopadu 2014 a do jeho derniéry v květnu 2017 se odehrálo bezmála 120 představení. 
  • Nyní se má v příštím roce podle jeho tvůrců pro zájem publika vrátit v plné síle zpět, se stejným autorským týmem, téměř kompletním původním obsazením a se třemi nováčky. V roli Alice Beineke se nově představí Barbora Munzarová a v roli Pugsleyho Addamse Viktor Antonio a Michal Sehnal. 
  • Stejné mají zůstat také kostýmy, scéna a režie. „Když jsem zjistila od ředitele Kulhánka, že se vrací Addams Family, tak jsem zajásala, protože jsem to představení milovala a milovali jsme ho všichni. Jinak já si z něj pamatuji jen poslední větu, jak se mě ptá Jirka Korn: A jsi nešťastná, miláčku? Ano, naprosto,“ těší se na představení představitelka Morticie, zpěvačka Lucie Bílá. 
  • Obnovená premiéra muzikálu je naplánována na 5. března 2020. Podle portálu divadla jsou lístky ke koupi zatím pouze na tři následující dny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek