Pokud během těchto dní vyrazíte na houby do brdských lesů, možná tu narazíte na skupinku lidí se síťkami na hlavách a podivnými přístroji v rukou. Nejde však o včelaře, ale o ochránce přírody, kteří zde poprvé po mnoha letech s ultrazvukovými měřidly mapují výskyt vzácných druhů netopýrů. Jejich práce již přinesla výsledky.
Podle hlavního koordinátora týmu Martina Třešňáka zde tým narazil také na kriticky ohroženého netopýra černého. „Jeho výskyt je pro nás velmi zajímavý, stejně jako zdejší nález netopýra severního, ke kterému je méně záznamů z Čech. Sídlí hlavně na Moravě. Dále jsme pak narazili na lesního netopýra řasnatého,“ chlubí se prvními objevy Třešňák.
Aktivita netopýrů●Netopýři létají a loví pomocí ultrazvukových vln. Ty ochránci zachycují na detektory se systémem „time expansion“. ● Echolokační signály jsou desetkrát zpomaleny a nahrány na paměťovou kartu. Dále pak na počítači analyzovány v akustických programech. Díky nim lze přesně určit jak polohu, tak druh konkrétního netopýra. |
Hledání takzvaných tajemných tvorů noci, jak ochránci netopýrům přezdívají, není žádná legrace. Ochránci vybavení přístroji vyrážejí každý den k večeru na obchůzku po patnáctikilometrových pásmech v okolí Míšova, Padrťských rybníků a lesních porostů a nádrže Pilská. Při tom zachycují netopýří pískot na echolokátory, přístroje, které umějí zvukové vlny vydávané netopýry zachytit.
„Záznam se pak nahrává a vyhodnocuje ve speciálním počítačovém programu. Výsledkem je seznam vyskytujících se druhů i se záznamem jejich GPS polohy. Tyto informace pak pomáhají k ochraně netopýrů a stromů, kde přespávají, místním lesníkům,“ popisuje Třešňák.
Pokud byste chtěli do Brd vyrazit na průzkum těchto drobných savců na vlastní pěst, nejspíš byste nepochodili. S hledáním netopýrů a především s rozeznáváním jednotlivých druhů od sebe mají totiž podle Třešňáka problém i zkušení odborníci. „Detektory se k mapování netopýří aktivity používají již řadu let, mají však svá omezení. Některé druhy netopýrů se totiž těžko odlišují,“ vysvětluje Třešňák.
Na území Brd nebyl v létě žádný systematický výzkum dosud proveden. Dosavadní záznamy uvedené v odborných publikacích z této oblasti jsou povětšinou staršího data nebo spadají do období zimování. V širší oblasti Brd bylo podle Evy Jouklové, mluvčí Lesů České republiky, jež na průzkumu s ochránci spolupracují, dosud historicky zaznamenáno čtrnáct druhů netopýrů.
„Část oblasti sloužila donedávna výhradně jako vojenský prostor a díky tomu je zde hustota osídlení lidmi a míra světelného znečištění v porovnání s okolními oblastmi velmi nízká. Proto by mohla být daná oblast zejména pro vzácné lesní druhy netopýrů zajímavá,“ uvedla Jouklová. Podle ní výzkum zahrne jejich aktivitu v obdobích laktace, postlaktace i během podzimní migrace.