metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Stejně jako pivo, tak i víno teď prochází zcela novou chutí

  15:38
Jabčák. Rybízové či višňové víno. To, co vznikalo dříve doma, teď najdete v jiné podobě také v obchodech.

Skalní vinaři název „víno“ pro nápoje vyrobené z jiných surovin než z hroznů, nevypustí ani z úst. Jenže „vinné“ nápoje z nejrůznějších druhů ovoce či skutečná vína dochucená šťávou z ovoce si nacházejí cestu ke spotřebitelům stále častěji. I když na trhu existují už delší dobu, teď se přesouvají ze spodních regálů na lepší pozice. Zbavují se nádechu výrobků z domácí dílny.

Neznámá, ale zajímavá

  • V Česku byly v minulosti vyšlechtěné nové odrůdy. Řada z nich čeká na „objevení“.
  • Odrůda červeného vína Sevar vznikla už v roce 1964, ale do nabídky se více dostává až v posledním období.
  • V Česku se postupně prosazují i některé novější, méně známé odrůdy z ciziny. Například Kerner, Dornfelder nebo Hibernal.

Na Pálavě se z toho chytají za hlavy
„Před několika lety si český milovník piva také nedokázal představit jinou než hořkou chuť, a nad pivem s ovocnou příchutí si ťukal na čelo. Sladké radlery jsou v posledních sezonách přitom zákaznickým hitem,“ říká Jindřich Sobota, spolumajitel lednického vinařství Annovino. Před nějakým časem se rozhodli pro neobvyklé kombinace vína nejen s ovocem, ale dokonce i s medem. V nabídce mají například „jednoodrůdové“ višňové víno, které si už odneslo několik cen z vinařských a zemědělských výstav a veletrhů. Stále víc se prosazují také s medovými víny, která vznikají jako kombinace vína, ovocné šťávy a medu. Neschází černý rybíz, malina, meruňka či hruška. „Vína nejsou doslazovaná cukrem, místo toho přidáváme med,“ říká Sobota.

Mnozí vinaři, nejen v této oblasti kolem Pálavy, se na tyhle kombinace tradičních vín s příchutěmi dívají skrz prsty. Skutečností ale je, že medových vín Annovino prodalo za poslední rok a půl jeden a půl milionu a zájem rozhodně neklesá. Poměrně často se taková vína prosazují v kombinaci s jinými destiláty nebo sekty a také jako zpestření nabídky v koktejlových barech.

Vinařský hit první republiky – Modrý Janek
Vedle hledání netradičních spojení jednotlivých odrůd do cuvée (víno smíchané z několika odrůd) se snaží vinaři vracet do nabídky odrůdy, které měly na vinicích v minulosti své místo. Vedle klasiky, jako Veltlínské zelené, ryzlink vlašský, Rulandské modré, Frankovka či Müller Thurgau, se v nabídce objevují dlouho pozapomenuté názvy. „Na Znojemsku, ale nejen tady, to byla za první republiky vcelku běžná odrůda,“ říká o Modrém Jankovi Pavel Vajčner ze Znovínu Znojmo. Vyrábí se z ní bílé víno, chuťové blízké veltlínům, pojmenování „modrý“ má odrůda proto, že během růstu a zrání změní původní fialovou až modrou barvu na konci léta v tradiční zelenou. „Někdy se odrůdě říkalo i Modrý Honza, případně Blauer Hans,“ dodává Pavel Vajčner. Některá vína, například Pálava, která byla módní v 90. letech, naopak ztrácejí na popularitě a vinaři už na ně nekladou takový důraz. 

Morava, pak i Čechy

Zhruba pět až šest set let před naším letopočtem přinesli do našich poloh zvyk vyrábět a pít víno Keltové. První zmínky o vínech, která se začala pěstovat u nás, pocházejí z období Velkomoravské říše. Kolem roku 1000 se začíná víno více pěstovat i v Čechách, například na Litoměřicku. Mezi průkopníky vinařství patřily mnišské řády.

Komentáře

Hlavní zprávy

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek