Stoprocentní hypotéky jsou dnes tabu. Tedy oficiálně. Schopný úvěrový poradce dokáže i nyní sehnat celou sumu na koupi bydlení. „Banky oficiálně upustily od financování sto procent hodnoty zástavy. Ale samozřejmě jsou možnosti, jak celých sto procent zafinancovat,“ říká Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.
Nabídka hypotékPřehled, kolik procent z hodnoty nemovitosti vám banky dají, pokud si budete chtít půjčit 1,5 milionu korun. V závorce je pak roční úroková sazba pro pětiletou fixaci. ● Až 95 procent hodnoty nemovitosti vám půjčí Komerční banka (3,92 procenta), Hypoteční banka (3,69 procenta), Česká spořitelna (3,19 procenta) a Equa bank (2,89 procenta). ● Devadesátiprocentní hypotéky poskytuje Raiffeisenbank (2,49 procenta), Wüstenrot (2,79 procenta), mBank (2,44 procenta) a Moneta Money Bank (3,14 procenta). ● Banky UniCredit Bank (1,99 procenta a Fio banka (2,08 procenta) vám půjčí maximálně do 85 procent hodnoty nemovitosti. ● Maximálně osmdesátiprocentní hypotéky poskytuje Expobank CZ (3,10 procenta) a Oberbank (1,9 procenta). ZDROJ: Přehled sestavila ke 30. lednu 2017 společnost Golem Finance |
Například mladé páry, které nemají našetřeno, hledají, jak si půjčit na koupi bytu celou částku. „Pokud klient nemá dostatek vlastních prostředků, ale jeho příjmy jsou dostatečně vysoké a stabilní, nabízí se možnost dofinancování záměru dalším účelovým úvěrem,“ říká Libor Ostatek, ředitel poradenské společnosti Golem Finance.
Na několika internetových portálech o bydlení najdete i tyto rady: „Řešením je kombinace hypotéky s nezajištěným úvěrem, který si sjednáte ve výši pěti procent hodnoty vámi kupované nemovitosti. Po schválení půjčky vyčkáte, až vám peníze přijdou na účet. Poté zajdete do jiné banky, kde zažádáte o úvěr na bydlení ve výši 95 procent hodnoty nemovitosti.“
Ačkoliv lidé touto cestou na hypotéku nejspíš dosáhnou, zadělají si na problémy. „Co se týče ostatních způsobů dofinancování, ať už spotřebitelským úvěrem či úvěrem ze stavebního spoření, tento krok povede jen k dalšímu zadlužení, které může mít pro klienty fatální následky, a rozhodně jej nedoporučujeme,“ říká Marie Mocková z Hypoteční banky.
Kromě „druhé“ půjčky je ještě jedna možnost, jak sehnat hypotéku. „Pokud lidé nemají žádné vlastní úspory, ale mají možnost zastavit bance jinou nemovitost, třeba vlastní byt rodičů, banka jim pravděpodobně bez problémů půjčí. V takovém případě se totiž nejedná o stoprocentní hypotéku,“ říká Petra Horáková Krištofová z Asociace hypotečních makléřů.
Rozhodně ale nejde ručit jenom tak ledajakou nemovitostí. „Z praxe hypotečních makléřů vyplývá, že banka nemusí akceptovat jakoukoli nemovitost. Například chalupa nemusí být vhodnou zástavou,“ říká Horáková Krištofová.
Stoprocentní hypotéky se omezily v říjnu, kdy začalo platit doporučení České národní banky. Od té doby banky poskytují jen 95 % hypotéky. To znamená, že lidem půjčí pouze 95 procent sumy, na niž poradce banky danou nemovitost ocení. Tato částka bývá obvykle nižší než prodejní cena.