metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pondělí 7. října 2024. Svátek má Justýna

U zubaře si lidé připlatí za plomby

  11:12
Nebezpečné zubní výplně, jež hradí pojišťovny, skončí.
Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nebezpečná rtuť

  • Amalgám, z něhož se vyrábí plomby, je míchaný ručně.
  • To znamená, že ho stomatolog či sestra vyrobí v ordinaci. Vše záleží na tom, jak jsou zkušení.
  • Musí dodržet správný poměr a dobu míchání amalgámové slitiny a rtuti.
  • V případě, že sestře nebo lékaři ujede ruka, pak hrozí, že se častěji ulamují kousky hmoty a kolem plomby vznikají další kazy.
  • Oficiální medicína trvá na tom, že dopad amalgámových výplní na zdraví člověka je minimální.
  • Odpůrci kovových plomb ale tvrdí, že kvůli jejich složení u lidí vznikají bolesti hlavy, deprese, je oslabený imunitní systém. Ačkoli jsou tyto hypotézy nepotvrzené, například v Norsku a Dánsku bylo používání amalgámových výplní raději zakázáno.

Návštěvy zubaře se nejspíš pěkně prodraží. Hrozí totiž, že z českých zubních ordinací zmizí amalgámové plomby – tedy ty nejobyčejnější, které proplácí pojišťovny. Expertům Evropské unie vadí jedovatá rtuť, kterou zubní výplně obsahují. O zákazu se má jednat tento týden. Návrh je součástí širších legislativních opatření, která mají omezit kontaminaci životního prostředí rtutí.

Pro zrušení amalgámových plomb je například i stomatolog Roman Šmucler. Podle něj je ostuda, že se ručně připravované amalgámové plomby ještě používají.

„Návrhu rozumím. Už nechtějí, aby sestry míchaly v ruce amalgám s rtutí, která třeba poškodí jejich vlasy, životní prostředí, ale aby se to míchalo bezpečným a ekologickým systémem,“ řekl Šmucler, který byl letos zvolen do funkce prezidenta České stomatologické komory.

Zubní lékař Vít Hrubecký ale namítá, že pokud se s amalgámovými plombami pracuje správně, tak žádné riziko nehrozí. „Navíc já tyto plomby používám jen minimálně,“ říká Hrubecký. Podle něj si dnes lidé na kvalitní plomby potrpí a sami si říkají o ty kvalitnější – například ty z takzvaného dózovaného amalgámu.

Zákaz nejlacinějších plomb si sice pochvalují také ekologové, ale pacientům se to líbit nebude. Amalgámová plomba stojí 270 korun a hradí ji pojišťovna. Pokud ji zakážou, nahradí ji nejspíš zmiňovaný dózovaný amalgám. Tyto plomby ale na seznamu zdravotních výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění nejsou.

V návrhu nařízení Evropské komise k používání amalgámu se píše, že od 1. ledna 2019 bude ve všech členských státech zakázáno používat nedózovaný amalgám a od roku 2021 budou muset být vybaveny všechny zubní ordinace odlučovači amalgámu.

„V tomto bodě je Česká republika ve značném předstihu, zubní ordinace jsou vybaveny odlučovači již více než deset let,“ říká Robert Houba, viceprezident České stomatologické komory.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Láska má spoustu barev i odstínů, říká streetartový umělec David Strauzz

vydáno 7. října 2024  5:27

Vyrůstal v Kanadě v rodině českých emigrantů, teď žije v Praze. Scházíme se na Žižkově, kde má ateliér. Kousek od něj nedávno vznikl i jeho nový mural....  celý článek

Degustátoři se měli co ohánět. Ochutnali přes 270 pálenek

vydáno 6. října 2024  19:03

Hlavní slovo měly v pátek na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) destiláty. Už potřetí totiž komise vybíraly, který z nich si odnese...  celý článek

Jirásku, Jirásku, proroctví tvá visí na vlásku. Komu předpověděla slávu hvězd kněžna Libuše?

vydáno 6. října 2024  11:42

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Artritida neznamená pro pacienty konec aktivity. Každý rok hrozí tisícům nových pacientů

vydáno 6. října 2024  5:01

Každý rok hrozí přibližně třem tisícům nových pacientů, že se od lékařů dozvědí, že trpí revmatoidní artritidou. Pacientská organizace Revma Liga ČR na...  celý článek