Nebezpečná rtuť
|
Návštěvy zubaře se nejspíš pěkně prodraží. Hrozí totiž, že z českých zubních ordinací zmizí amalgámové plomby – tedy ty nejobyčejnější, které proplácí pojišťovny. Expertům Evropské unie vadí jedovatá rtuť, kterou zubní výplně obsahují. O zákazu se má jednat tento týden. Návrh je součástí širších legislativních opatření, která mají omezit kontaminaci životního prostředí rtutí.
Pro zrušení amalgámových plomb je například i stomatolog Roman Šmucler. Podle něj je ostuda, že se ručně připravované amalgámové plomby ještě používají.
„Návrhu rozumím. Už nechtějí, aby sestry míchaly v ruce amalgám s rtutí, která třeba poškodí jejich vlasy, životní prostředí, ale aby se to míchalo bezpečným a ekologickým systémem,“ řekl Šmucler, který byl letos zvolen do funkce prezidenta České stomatologické komory.
Zubní lékař Vít Hrubecký ale namítá, že pokud se s amalgámovými plombami pracuje správně, tak žádné riziko nehrozí. „Navíc já tyto plomby používám jen minimálně,“ říká Hrubecký. Podle něj si dnes lidé na kvalitní plomby potrpí a sami si říkají o ty kvalitnější – například ty z takzvaného dózovaného amalgámu.
Zákaz nejlacinějších plomb si sice pochvalují také ekologové, ale pacientům se to líbit nebude. Amalgámová plomba stojí 270 korun a hradí ji pojišťovna. Pokud ji zakážou, nahradí ji nejspíš zmiňovaný dózovaný amalgám. Tyto plomby ale na seznamu zdravotních výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění nejsou.
V návrhu nařízení Evropské komise k používání amalgámu se píše, že od 1. ledna 2019 bude ve všech členských státech zakázáno používat nedózovaný amalgám a od roku 2021 budou muset být vybaveny všechny zubní ordinace odlučovači amalgámu.
„V tomto bodě je Česká republika ve značném předstihu, zubní ordinace jsou vybaveny odlučovači již více než deset let,“ říká Robert Houba, viceprezident České stomatologické komory.