Jednou z klíčových akcí festivalu je totiž projekt Příběhy fotek. V rámci něj vzniká veřejně přístupná databáze neznámých rodinných příběhů a s nimi souvisejících fotografií.
„Mapuje příběhy míst, obyčejných lidí a velkých i malých okamžiků republiky. Příběhy míst, kolem nichž každý den chodíme a o jejichž historii často nic netušíme. Příběhy lidí, jejichž životy mohou být nabitější než životopisy historických osobností. Okamžiky od drobných radostí až třeba po návštěvu velkolepé výstavy k desátému výročí republiky na brněnském výstavišti,“ říká mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.
Pořadatelé vyzývají všechny, aby otevřeli stará fotoalba nebo krabice s rodinnými fotkami a podělili se s ostatními o svoji osobní historii. Sdílení fotografií a vzpomínek probíhá na webu republikafotky.cz. Zatím se zde sešlo několik desítek snímků, ale pořadatelé věří, že s blížícím se festivalem jich několikanásobně přibude. Do alba už přispěl například brněnský primátor Petr Vokřál, který na web vložil fotografii své babičky z roku 1918. Moderátor a kreativní ředitel výstavy Pavel Anděl přidal do alba fotografii zachycující dramatickou rodinnou chvilku z roku 1969.
„Fotografie zachycuje mě jako tříletého chlapce těsně před tím, než jsem se rozplakal, protože můj tatínek, který vždy všechno vyřešil, zapadl s tatraplanem do písku na přehradě Seč a musel nás vytáhnout traktor. Než traktor přijel, propadl jsem absolutní panice, že na tomto místě všichni budeme muset bydlet a posléze i zemřeme a už se nikdy nevrátíme domů,“ glosuje Anděl svůj fotografický příspěvek.
Návštěvníci webu mohou nejzajímavější fotografie obodovat a posunout je tak na vyšší pozice při zobrazování. Momentálně je nejúspěšnější foto Jakuba Kyncla, které zachycuje podnikový rekreační pobyt ve Vysokých Tatrách v roce 1977.