metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido

Dopravní podnik mění sedačky v tramvajích za dřevěné

  10:07
Pražský dopravní podnik postupně mění polstrované sedačky v tramvajích za dřevěné. Do šesti let by měla mít dřevěné sedačky polovina tramvají v hlavním městě. Podle podniku stojí dřevěná sedačka 3500 korun, polstrovaná více než dvojnásobek. Levnější je i údržba dřevěných sedadel.
Sedačky v tramvaji (ilustrační foto)

Sedačky v tramvaji (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Z nedávné ankety, kterou dopravní podnik organizoval, vyplynulo, že dřevěné sedačky jsou mezi cestujícími oblíbenější než polstrované nebo plastové. 

Dřevěné sedačky se lépe udržují

"Obměna sedaček v MHD přestavuje naši dlouhodobou prioritu. Snažíme se postupně nahrazovat látkové sedačky za dřevěné, které jsou navíc i snadněji udržovatelné. S dodávkou nových tramvají typu 15T Forcity a postupnou modernizací obousměrných tramvají typu KT8N2 bychom mohli dosáhnout v roce 2018 podílu 50:50," uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel tramvaje.

Do konce letošního roku bude podle podniku po Praze jezdit 61 tramvají Forcity a 16 tramvají KT8N2 s dřevěnými sedačkami. Za šest let by se jejich počet měl zvýšit na 250 a 23. Dopravní podnik hlavního města Prahy plánuje výměnu také u typů T6A5, které se vyráběly především v 90. letech minulého století.

Sedačky si bude dopravce možná vyrábět sám

"Cena sklolaminátových sedáků v tramvajích T3 se postupně vyšplhala až na neuvěřitelných 5000 korun za kus, proto uvažujeme i o možnosti vlastní výroby těchto sedaček v opravně tramvají, pokud to bude nezbytné," sdělilo tiskové oddělení podniku. V současnosti má podnik ve svém vozovém parku přes 900 tramvajových vozů.

Jak to vidím já

Nejlepší je laminát

Dřevěné, nebo polstrované? Pro mě zní tahle otázka jinak - červená, nebo šedá? Každý, kdo jezdil dlouhá léta do školy nebo do práce v sklolaminátové sedačce, ví, že nejlepší posezení je v téhle skořepině. Ta je ale zároveň ukázkovým příkladem kdysi moderního bruselského designu, jenž díky své praktičnosti vydržel v tramvajích skoro padesát let.

Robert Oppelt, redaktor

Jaké sedačky jsou podle vás v MHD nejlepší?

celkem hlasů: 9927

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 6. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Laminátové
Laminátové 4592
Dřevěné
Dřevěné 3554
Polstrované
Polstrované 1143
Je mi to jedno
Je mi to jedno 638

Autor:
Témata: design, doprava, práce

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek