metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dříve oblíbené stavební spoření se vrací. Zájem roste hlavně mezi mladými

  14:55
Loni v prosinci předpovídali hypoteční bankéři kvůli stoupajícím úrokům přesun zájmu ke stavebnímu spoření. Měli pravdu. Zatímco hypotečním bankám letos ubývá měsíčně v průměru kolem dvou tisíc klientů, stavební spořitelny zažívají superžně.

V prvním pololetí tohoto roku totiž uzavřely více než dvě stě tisíc nových smluv. Jednalo se o téměř třetinový nárůst v porovnání s loňským rokem. Rekordmanem je Českomoravská stavební spořitelna. „Za prvních šest měsíců jsme uzavřeli o téměř polovinu víc smluv stavebního spoření,“ řekl deníku Metro Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace ČMSS. Dělá to téměř sto tisíc nových spoření. 

Spokojení jsou i ve Wüstenrotu, kde si o ně zažádalo o pětatřicet procent víc žadatelů. Raiffeisen stavební spořitelna si podle své tiskové mluvčí Lenky Molnárové polepšila o celou čtvrtinu. Buřinka, stavební spořitelna České spořitelny, zaznamenala pětinový nárůst zájmu. 

Vývoj je zajímavý i proto, že zájem o stavební spoření klesá už patnáct let. To by se ale mohlo změnit. Loni registrovaly spořitelny ke konci roku přes tři miliony smluv. Letos je to sice ještě o čtyřicet tisíc méně, ale do konce roku zbývá přes čtyři měsíce. 

Na stupních vítězů

  • Česko je třetí zemí v Evropě co do počtu smluv stavebního spoření. První jsou Němci s 28 miliony smluv, následuje Rakousko se 4,5 milionu. Česko má 3,2 milionu.
  • 450 - tolik tisíc korun představuje průměrná cílová částka na jedné smlouvě stavebního spoření v tomto roce v Česku. U některých spořitelen je průměr až 750 tisíc korun.

Všechny finanční ústavy očekávají, že loňské statistiky by se proto mohly změnit k lepšímu. Proč se zájem tak rapidně zvýšil? Nejen kvůli tomu, že Češi milují konzervativní formy vkladů. „Příznivému vývoji pomáhá především růst úrokových sazeb,“ podotýká Kofroň.

„V prvním pololetí se stalo toto spoření atraktivní hlavně pro mladé lidi. Uvědomují si totiž, že dostupnost vlastního bydlení bude v budoucnosti ztížená. A tak musí mít naspořené větší částky vlastních peněz,“ připomíná Tomáš Kofroň.

„Je to logický vývoj, hypotéky letos zdražily ke dvěma a půl procentům, zatímco loni byly pod dvě procenta,“ komentuje vývoj na trhu stavebního spoření Vladimír Staňura, poradce České bankovní asociace. „V minulosti byl opačný vývoj, úroky z hypoték klesaly hodně nízko, lidé měli o stavební spoření logicky menší zájem,“ uzavírá Staňura.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy