metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
James Woolf, předseda představenstva společnosti Flow East.
Dalších 5 fotografií v galerii
James Woolf, předseda představenstva společnosti Flow East. | foto: Flow East

Dům na Václavském náměstí je v kritickém stavu, tvrdí developer

6. prosince 2012  17:55 Adam Váchal Metro.cz
Jedni tvrdí, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice je kulturní památka, druzí zas, že jde doslova o barák na odstřel. Ministryně kultury rozhodla přezkoumat rozhodnutí památkářů z resortu kultury neprohlásit dům za kulturní památku. Společnost Flow East, která chce na místě postavit prosklený Květinový dům, musí opět čekat. Předseda společnosti James Woolf si myslí, že může jít o zneužívání pravomoci.

Jak jste se dozvěděli, že chce ministryně kultury ještě přezkoumat rozhodnutí památkářů z resortu kultury, kteří dům neprohlásili za kulturní památku?
Nejdříve jsme se o této zprávě dozvěděli z médií den předem. Oznámení o rozhodnutí jsme dostali do naší firemní datové schránky ve středu 5. prosince.

Jak rozhodnutí vnímáte? Je to pro vás rána pod pás?
Ministerstvo kultury nejdříve začátkem tohoto roku prohlásilo, že nebude posuzovat, zda je budova na Václavském náměstí 47 kulturní památkou. Pak toto rozhodnutí zvrátilo a na začátku dubna 2012 zahájilo řízení o prohlášení domu za kulturní památku, které trvalo 5 měsíců, a v září 2012 shledalo, že uvedená budova zcela evidentně není kulturní památkou. Pět týdnů po tomto rozhodnutí ministryně sama oznámila svůj záměr přezkoumat rozhodnutí vlastního ministerstva a nyní v prosinci 2012 oficiálně zahájila přezkumný proces . Tato dlouhotrvající nejistota je nepřijatelná pro podnikání v jakémkoliv oboru. Člověk se musí ptát, jestli se nejedná o zneužívání pravomocí.

Stojí vás toto neustálé oddalování a nejistota peníze navíc, budete třeba žádat nějakou náhradu?
Všechny časové průtahy stojí samozřejmě investora velké částky peněž a ministerstvo kultury si je této skutečnosti plně vědomo, jelikož od advokátní společnosti Glatzova & Partners, která zastupuje akcionáře, obdrželo stížnost. Všechny pohledávky v této věci jsou řešeny těmito právními zástupci.

Věříte, že někdy povolení k projektu dostanete?
Věříme, že budoucnost centra Prahy si zaslouží více než městský úpadek a označení ráje pro prostitutky a drogové dealery, takže změna a rozvoj jsou nutné. Domníváme se, že tato změna vyžaduje spojení a spolupráci tří klíčových stran: místní samosprávy a vlády, soukromých investorů a široké veřejnosti.

Jak hodnotíte spojení těchto tří stran?
Pokud jde o místní samosprávu a vládu, věříme, že Praha 1 a Magistrát hlavního města Prahy jako takové jsou součástí této změny, a že činí konkrétní kroky ke zlepšení situace na Václavském náměstí. Domníváme se, že vláda musí mít integritu a autoritu implementovat zákony a pravidla spravedlivě ke všem právnickým osobám či subjektům v České republice a tedy nesmí zneužívat své pravomoci pro utišení jedné hlasité menšiny.

Určitě jde o menšinu?
Široká veřejnost je rozsáhlá tichá většina Čechů, která žije či navštěvuje toto krásné město. Potřebuje služby a prostředí, které bude důvodem k pravidelné návštěvě centra Prahy. Město musí být pro širokou veřejnost a nikoliv pouze pro skupinku, která fanaticky věří, že jejich názor by měl být všem vnucen.  Takže, opravdu se domníváte, že centrum Prahy by mělo nadále upadat a obchodní centra na Zličíně a Chodově prosperovat? My nikoliv. A rovněž si nemyslíme, že si toto přeje většina Čechů.

Proč by měla být podle vás současná stavba zbourána?
Jakožto dlouhodobý vlastník budovy na Václavském náměstí 47 jsme zjistili, že tato budova je bohužel na konci své životnosti. Tato skutečnost byla potvrzena ve zprávě od Jiřího Černého. Stav železobetonové konstrukce horních dvou pater je velmi špatný a vyžaduje velké zásahy, které jsou srovnatelné s výměnou celé konstrukce. Rovně stav spodní stavby a základů je velmi špatný, jelikož nemají hydroizolaci. Tento stav se již projevuje na fasádě, kde zjišťujeme přibývající množství trhlin.

Takže je podle vás nutné dům nahradit...
Je to podobné jako u starého auta, když dojde na konec své životnosti, je nutné ho, bez ohledu na osobní vztah k tomuto stroji, vyměnit. Budete také překvapeni, když vám soused vzdálený tři vesnice řekne: "Ne, nemůžete si auto vyměnit a musíte ho zachovat jako klasického veterána." Jsme překvapeni ještě více, když skupina "expertů na veterány", kteří ale tyto veterány sami nevlastní, tvrdí, že vaše auto je veterán na základě jejich pocitů a úsudku, jelikož podle nich auto vašeho souseda je veterán, takže to vaše musí být dle veteránem také. Tito "experti" si také všimli, že auto má starou ocelovou karosérii a starý motor - ano, má, auto je staré, ale toto samotné ještě neznamená, že to je klasický veterán. Pro ty, co četli Kafku, je tato absurdita zřejmá.

Demolice na Václavském náměstí

  • Před dvěma lety dali památkáři poprvé majiteli domu číslo 47 na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice povolení, aby jej zboural.
  • Tahanice o budovu, kterou chtějí jedni zbourat a druzí prohlásit za kulturní památku, neskončila.
  • Ještě ve středu ráno to vypadalo, že je rozhodnuto a dům bude srovnán se zemí.
  • Jen pár hodin před demonstrací proti demolici domu se však do sporu vložila ministryně kultury Alena Hanáková a rozhodla, že bude přezkoumáno, proč památkáři z resortu kultury neprohlásili dům z 19. století za kulturní památku.
  • Po dobu, kdy bude přezkoumání probíhat, nebude moci developer budovu zbourat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám