metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Středa, 1. prosince 2021. Svátek má Iva.

Další 2 fotografie v galerii
Třeba k takovým stojanům se parkují kola Nextbike. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

  11:12
Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.

Nebyl to zrovna den jako korálek. Pršelo. Otestovali jsme novou službu Lítačky. Její držitelé si mohou čtyřikrát denně půjčit na 15 minut kolo firem Nextbike nebo Rekola. Podle provozního ředitele Nextbiku Tomáše Karpova by nemělo být možné si kolo půjčit ihned po patnáctiminutové jízdě znovu. Prodleva mezi svezením musí být alespoň deset. Mně se ale povedlo se čtrnáct minut projíždět, kolo na pár vteřin odstavit a znovu na několik minut vyjet. A to hned několikrát. Že by novinka měla porodní bolesti? Je to trochu složitější.

První test
Úterý. Instaluji si nejprve aplikaci Rekol. Spáruji ji s Lítačkou, zadám ještě svou platební kartu a zaplatím korunu. Systém tak ověří, že mi případně může peníze strhávat, když přesáhnu minutáž zdarma. Celé to zabere čtyři minuty. Vyrážím do ulic hledat růžové kolo. Díky mapě v aplikaci ho mám za chviličku. První dojem ale kazí odpadky. Košík kola někdo použil jako koš odpadkový. Fuj.

Bordel je v popelnici. Jedu. Přehazovačka funguje, světlo svítí, blatníky kolo má. S bicyklem jsme hned kamarádi. Jen ten déšť kazí projížďku. Z Anděla jsem u smíchovského nádraží hned. Test kola se mi hodí. Jsem tu objednaný na kontrolu u lékaře. Podle mapy hledám, kde kolo odstavím. Jde to jen na vyznačených místech. Pokud kolo nechám mimo parkovací zónu, platil bych „pokutu“ 320 korun. V centru, v Holešovicích, v Karlíně nebo třeba v Bubenči jsou zóny rozsáhlé. Oproti tomu například v Braníku jsou jen tři menší parkovací ostrůvky. V Krči Rekolo nemůžete nechat vůbec.

Bicykl parkuji u lampy, aby netvořil překážku chodcům. Výsledek fotím. Podle snímku pak další jezdec kolo lépe najde. Schůzku u lékaře mám až za čtvrt hodiny, zkouším si tedy hned za pár vteřin kolo znovu půjčit. U Nextbiku by to jít nemělo. Jak je to u Rekola? Žádný problém. Bicykl se mi opět zdarma odemyká. „Kolo můžete využít čtyřikrát na patnáct minut hned za sebou,“ vysvětluje Jan Střecha z Rekol.

Od doktora už jedu ale tramvají. Rozpršelo se. Co když mokré dlaždičky v Nádražní kloužou...

Cestou z práce testuji Nextbike. Stejný scénář. Opět je to rychlovka. Instalace aplikace, spárování s Lítačkou, testovací platba kartou. Tentokrát padesát korun. Oty ale nepřijdu. Vrátí se mi do kreditu na jízdy. Zase jedu Nádražní ulicí. Nyní na autobusový terminál. Kolo ale tentokrát nemohu nechat kdekoliv v zóně jako u Rekol. Nextbike patří ke stojanům. V mapě aplikace jsou vyznačené. Odstavení kola jinde je za 250 korun. Aplikace ale jezdce varují, že parkuje špatně. Ukončíte-li přesto jízdu, mají šanci dostat peníze zpět. Stačí přeparkovat ke stojanu.

Nejen Praha

  • Nextbike působí v Česku již ve 23 městech včetně Prahy. Podporu od města pak přímo využívá v devatenácti z nich.
  • Na patnáct minut zdarma mají kolo například lidé v Táboře, Ostravě nebo Mladé Boleslavi.
  • Nextbike i Rekola mohou využívat i majitelé Multisport karet. Ti mají denně dvě volné jízdy, každou na 60 minut. Volné minuty lze navíc kombinovat i s Lítačkou.

Osm půjček za den
Bicykl zamykám u smíchovského nádraží. Na rozdíl od Rekol nikoliv v aplikaci, ale ručně. Také tentokrát si kolo půjčuji pár vteřin po vrácení. Také tentokrát to jde. Podle Tomáše Karpova z Nextbiku je možné, že jsem narazil například na kolo s reklamou na Raiffeisenbank. Ty jsou totiž 15 minut zdarma pro všechny, kdo mají aplikaci. Kolo za tři minuty vracím a opět si ho ihned půjčuji. Opět to jde. Opět zadarmo. Celkem si Nextbike půjčuji pětkrát, a to už jsem měl dnes třikrát půjčené Rekolo. Správně by to jít nemělo. Oba systémy totiž komunikují s operátorem ICT. Aplikace by měla poznat, že jsem dnes už svůj limit půjčených kol přesáhl. Jak je tedy možné, že jsem si dnes půjčil kolo osmkrát? Odpověď tentokrát nabízí Jan Střecha z Rekol. Například výpůjčky číslo sedm a osm byly jen test na pár vteřin. „V případě, že si kolo půjčíte a po pár metrech zjistíte, že je píchnuté, a hned ho odstavíte, tak se kredit nestrhne,“ vysvětluje Střecha.

Výpůjčka pět a šest sice trvaly přes dvě minuty, ale s kolem jsem v podstatě nehnul. Algoritmy firem, které kola půjčují, totiž pracují hned s několika proměnnými. Pokud bicykl zůstane na místě, není důvod za takovou „jízdu“ peníze strhávat.

Zkušební provoz

  • Držitelé časových kuponů na pražskou MHD si zdarma mohou na 4x 15 minut půjčovat kola společností Rekola a Nextbike od pondělí.
  • Praha provozovatelům za každou výpůjčku zaplatí 12 korun. 
  • Na zkušební projekt podle dřívějšího rozhodnutí radních vyčlenilo město 2,4 milionu korun. Po jejich vyčerpání provoz vyhodnotí a připraví trvalé řešení.

Peníze se mi vrátily
Středa. Opět test začínám Rekolem. Dnes je hezky. Zajedu si pro kafe. V aplikaci hledám kolo. Protože je o dvě ulice vedle, využívám možnost si ho rezervovat. Bohužel růžový bicykl na místě není. Žádám aplikaci, ať upřesní polohu kola. To je na druhém břehu Vltavy. Tentokrát selhala GPS. To se může například stát kvůli vyšším domům v okolí. Žádná tragédie. Další bicykl je za rohem. Také dnes mám kolo třikrát po 14 minutách v rychlém sledu. Čtvrtý pokus ale selže. Aplikace hlásí, že bych za půlhodinovou výpůjčku zaplatil 24 korun.Podle Střechy z Rekol nejsem jediný. První dny mělo se čtvrtou jízdou problém i pár dalších jezdců. Ve čtvrtek odpoledne IT oddělení Rekol problém odstranilo. Já si ve středu pro čtvrtou jízdu půjčil zdarma Nextbike.

Tip na závěr. Ačkoliv jsem u třetí výpůjčky Rekolo uzamkl, zámek se nedovřel a čas běžel dál. To jsem zjistil až za hodinu a půl. Aplikace hlásila, že mi bude strženo 72 korun. Pokud se vám stane něco podobného, stačí kontaktovat firmu, přes kterou jste si kolo půjčili. Třeba mailem či telefonicky. Peníze vám vrátí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Téměř zapomenutý poklad z osady Károv se zachoval i navzdory nacistům

vydáno 30. listopadu 2021  16:26

Když listujete kronikou Károva – osady obce Ohrobec ležící nedaleko Dolních Břežan – narazíte v četných zmínkách na místní loutkářský spolek, který zde...  celý článek

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

vydáno 30. listopadu 2021  10:51

Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s...  celý článek

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

vydáno 30. listopadu 2021  5:42

Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.  celý článek

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Vaše fotky z Prahy