metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Čtvrtek 19. května 2022. Svátek má Ivo
Politoložka Vladimíra Dvořáková | foto: MAFRA

Dvořáková: Stát je u nás stále vnímán jako vlastnictví těch, kteří jsou u moci

  17:34
Sociální sítě jsou jako oheň, říká politoložka Vladimíra Dvořáková. Dobrý sluha, ale zlý pán. „Pro demokracii je rizikem jak nedostatek svobodných informací, tak zahlcení informacemi, pokud k nim občané nedokážou kriticky přistupovat,“ říká v rozhovoru pro deník Metro žena, která vede Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze.

Nakladatelství Vyšehrad vydalo knihu Demokracie – jak dál?, do které přispěla statí Demokracie na šikmé ploše aneb hledá se ideální politický systém. Existuje vůbec ideální demokracie? Jaký je její stav v Česku? A co znamená mediokracie?

Jak podle vás vypadá ideální demokracie?
Je to složitý systém, který by kromě férových voleb měl jasně vymezit a omezit pravomoci těch, kteří vládnou. Ti mohou činit jen to, co jim zákon dovoluje. V systému musí fungovat kontrolní mechanismy, jen tak lze důvěřovat politické reprezentaci. Kvalitu demokracie posiluje aktivní občanská společnost, profesionální státní správa a transparentní ekonomické prostředí.

Existuje někde taková?
Ideál v čisté podobě neexistuje, to je stejné jako v životě, nikdy nenajdete ideálního partnera, ideálního šéfa. Jde tedy o míru, jak se nejdůležitější principy daří naplňovat.

Zrodila se u nás demokracie správným způsobem?
V takzvaném úprku před právníky se podceňovaly principy právního státu, kontrolní instituce byly buď slabé, nebo se dostávaly pod politický tlak, nechal se prostor pro střet zájmů, klientelismus a korupci. Nebudoval se stát, ten je stále vnímán jako vlastnictví těch u moci.

S jakými zeměmi s podobným vývojem se můžeme srovnávat?
Obdobné trendy vývoje můžeme vidět na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku.

Jaká jsou největší ohrožení, kterým demokracie u nás čelí?
Právě v souvislost s vývojem – nejen – těchto zemí se hovoří o demokracii na šikmé ploše. Jsme svědky dalšího zeslabování právního státu, netransparentního vládnutí. Občan pak hledá záchranu u populistické či autoritářské osobnosti.

Často se mluví i o mediokracii, co to znamená?
Média mají obrovský vliv a mohou výrazně ovlivnit volby, popularitu politiků, ale také to, čemu společnost bude věnovat pozornost, a čemu naopak nikoli.

A jak do vnímání demokracie a jejího „používání“ zasahují sociální sítě?
Je to jako oheň: dobrý sluha, ale špatný pán. Pro demokracii je rizikem jak nedostatek svobodných informací, tak zahlcení informacemi, pokud k nim občané nedokážou kriticky přistupovat.

Jací jsou podle vás Češi demokrati?
Neexistuje desatero demokrata. U nás, když je opravdu vážná situace, projeví se až neskutečná solidarita a pomoc. Ale brzy se opět prosadí spíše sobci bezohlední vůči ostatním, psychologové popsali výskyt takzvaného posttotalitního syndromu – agresivitu zamindrákovaných jedinců. Zdá se, že u nás je velmi rozšířený – bezohlednost na silnicích, šikana ve školách, v zaměstnání, domácí násilí. A vidíme to i v politice. Demokracie je o úctě k člověku, o slušnosti, o řešení problémů, nikoli o boji, urážkách a nenávisti. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek