metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
Antonio Banderas | foto: latino.foxnews.comMetro.cz

Festival španělsky mluvených filmů je věnován také Antoniu Banderasovi

  8:00
Již desátý ročník festivalu španělsky mluvených filmů La Película začíná 17. února. Stal se již tradiční filmovou přehlídkou, která už deset let nabízí vždy v únoru v Praze a dalších městech divákům co nejpestřejší výběr ze současné španělské a latinskoamerické kinematografie.

„Můžeme říct, že už má vlastní osobnost, stejně jako malé desetileté dítě. Má vlastní webové stránky, facebookový profil a za to jsme velice rádi,“ říká Pablo Rupérez Pascualena ze španělské ambasády a dodává: „Jestli se dá popsat španělská kinematografie jedním slovem, pak je to různorodost. A takový by měl být i festival La Película.“

Letošní jubilejní ročník je rozdělen do tří základních sekcí: první nabídne deset nových filmů, druhá je věnována španělskému herci Antoniu Banderasovi a třetí je zaměřena výhradně na latinskoamerickou produkci.

Představí i nejnovější snímky s mezinárodním oceněním

Kdy, kde, co

Festival odstartuje v pražském kině Světozor 17. února, kde potrvá do 22. února.

  • Od 19. do 22. února proběhne přehlídka v brněnském kině Scala, od 23. do 25. února si vybrané filmy budou moci vychutnat diváci ostravského Minikina a od 26. do 28. února bude španělština znít v Biu Central v Hradci Králové.
  • Vstupenky jsou k dostání od 80 do 110 korun.
  • V rámci festivalu proběhne v Institutu Cervantes výstava filmových plakátů od 20. let do dneška. 
  • Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz.

Cyklus věnovaný letošnímu držiteli čestného ocenění Goya (obdoba Českého lva) Antoniu Banderasovi chce herce a režiséra v jedné osobě představit především v jeho začátcích. Na diváky tak čeká například Slast ze zabíjení, snímek z roku 1987, v němž se herec představí v roli krutého zabijáka vraždícího pro radost. Chybět nebude ani film z dnešní doby – Kůže, kterou nosím, u kterého se po letech sešel s režisérem Pedrem Almodóvarem, který stál u zrodu jeho kariéry. Film Letní déšť sám Banderas režíroval.

Ředitel španělského kulturního centra Cervantes Ramiro Villapadierna připomíná, že Banderas byl v Praze už v době, kdy ho v zahraničí téměř nikdo neznal. „Potkal jsem ho v Praze na počátku 90. let, bydlel v Hotelu Praha a natáčel zde seriál o Mussolinim. Žádal mě, ať o tom pomlčím, protože se za to styděl,“ vzpomíná s úsměvem Villapadierna, který v tu dobu pracoval v Praze jako novinář.

Sekce věnovaná novinkám nabídne deset filmů, řada z nich získala mezinárodní ocenění. „Letos jsme se zaměřili na autorské filmy, které se k nám nedostanou. Tyto filmy rozkrývají řadu problémů, například o internetu - 10 tisíc kilometrů, o cestování za prací do zahraničí - V podivné zemi - nebo o nákupu fotbalových talentů z Afriky do Evropy, kde se z nich často stávají ilegální přistěhovalci - Černé diamanty,“ představuje letošní přehlídku filmů dramaturg festivalu David Čeněk.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek