metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Filmové muzeum startuje naplno. Nabízí interaktivitu

  5:39
Zítra se poprvé otevřou veřejnosti prostory ve Františkánské zahradě.
Atrakce si můžete i vyzkoušet. | foto: Nafilm.org

Návštěva muzea NaFilM v centru Prahy nabízí příležitost objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Muzejní instalace propojují historii se současnými technologiemi, takže si na své přijdou i děti.

„V muzeu tak najdete například virtuální realitu nebo holografickou projekci, které neobvyklým způsobem seznamují s praktikami prvních filmových projekcí z počátku dvacátého století,“ říká jeden z kurátorů výstavy Jakub Jiřiště. Originální exponáty, které nikde jinde nenajdete, tvůrci vyrábějí přímo pro účely muzea, proto je možné si vše vyzkoušet a o filmu se učit vlastní zkušeností.

Než se muzeu NaFilM podařilo najít stabilní zázemí v historickém domě Mozarteum architekta Jana Kotěry, putovalo po Praze s dočasnými výstavami. Rozloha nové muzejní expozice je dvakrát větší než u poslední z výstav, a proto bylo možné dosavadní instalace výrazně rozšířit.

Na své si proto přijdou i milovníci filmových projekcí. V expozici jsou nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasická 35mm promítačka na kličku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu. Expozici doplňují přes dvě hodiny projekcí českých a zahraničních filmů.

Národní filmové muzeum

  • Novinku najdete v budově Mozarteum. Vchod do muzea je z Františkánské zahrady od Jungmannova náměstí.
  • Otevírací doba: od úterý do neděle: 13.00–19.00 (dopoledne probíhají programy pro školní skupiny)
  • Vstupné: 140 korun, snížené (studenti, senioři): 120 Kč, rodinné: 480 Kč
  • Více na www.nafilm.org

Součástí muzea je také ruchové studio, kde je možné si po vzoru světoznámých „brunclíků“, mistrů ruchu z Barrandova, vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem. V závěru návštěvy si návštěvníci mohou natočit svůj animovaný film, který si z muzea odnesou domů.

Projekt NaFilM vzešel z nadšení studentů filmové historie, za které se postavila i řada českých filmařů, kteří měli možnost postupný vývoj muzea sledovat. Mezi nimi jsou například režiséři Zdeněk Svěrák, Jiří Menzel a Jan Hřebejk nebo dokumentaristky Olga Sommerová a Helena Třeštíková.

Projekt podpořila také veřejnost prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru. Díky lidem z celé České republiky a jejich finanční podpoře se po třech letech podařilo muzeum otevřít ve vlastních a dostatečně velkých prostorech. Muzeum dlouhodobě podporuje Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultury i Univerzita Karlova, na jejíž filozofické fakultě tvůrci studují. 

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Mráz spálil révu netypicky. Škody ve vinicích přesahují dvě miliardy

vydáno 26. dubna 2024  13:22,  aktualizováno  13:42

Že to vinaři a vinohradníci nemají jednoduché, znělo i na tiskové konferenci k aktuální situaci a vyčíslení škod. Během pár týdnů se totiž prakticky...  celý článek

Orty chtějí upravit tak, aby bývalým kaolinovým dolem projeli i vozíčkáři

vydáno 26. dubna 2024  13:22

Jihočeský kraj pracuje na zpřístupnění podzemních chodeb blízko Českých Budějovic, kde se těžil kaolin. Úpravy budou stát desítky milionů korun. Pak by...  celý článek