metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Fotovoltaická elektrárna na klíč se dlouhodobě vyplácí. Není ale vhodná pro každého

  14:51
Když fotovoltaiku, tak na klíč

Každá domácnost je jiná, každý rodinný dům disponuje jinou geografickou polohou. Spousta firem, které se živí návrhem a montáží fotovoltaických solárních elektráren, nabízí spíše "balíkové" řešení, které je procesně, administrativně i režijně daleko snazší, než řešení s kouzelným přívlastkem na klíč. Ve výsledku se ovšem nemusí jednat o až tak výhodné řešení pro běžné majitele domů, jako pro samotné firmy.

Skuteční profesionálové s prozákaznickým přístupem dokáží vyjít svým zákazníkům vstříc a nabídnout individuální konfiguraci, která dokáže precizně reflektovat zákazníkovu individuální situaci i požadavky. Proto když vámi preferovaná realizační firma nabízí prodej a montáž fotovoltaické elektrárny na klíč, ověřte si, do jaké míry jsou schopni pružně nabídnout individuální řešení vedle klasických "balíkových" nabídek.

Jak je to s návratností investice?

Obecně se návratnost investice do fotovoltaické elektrárny pro běžný rodinný dům pohybuje od 5 do 12 let, což je z investičního hlediska velice zajímavé zhodnocení. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je možné uspořit až 50 procent nákladů za realizaci fotovoltaické elektrárny. V praxi hovoříme o maximální dotaci 155.000 Kč a ve vybraných krajích (Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský) je dotace navýšena o 10 % na 170.000 Kč.

Kolik nám fotovoltaická elektrárna ušetří peněz?

Kolik jsme schopni ročně s fotovoltaikou ušetřit? Matematicky je to vcelku jednoduchá úloha. Vezměte cenu, kterou platíte za 1 kWh elektřiny. Dejme tomu 3,50 Kč a porovnejme ji s průměrnou roční výrobou fotovoltaické elektrárny pro středně velký dům, řekněme o výkonu 4,500 kWp, která ročně vyrobí zhruba 4 500 kWh. Prostým vynásobením těchto hodnot získáte částku 15.750 Kč, kterou ovšem s vlastní solární elektrárnou nikomu neplatíte. To už jsou tedy vaše reálně uspořené peníze.

Zaplatíte-li za nadstandardní fotovoltaickou elektrárnu na svůj dům částku 310.000 Kč, přičemž výše dotace bude 155.000 Kč (50 procent celkové ceny), pak je ona návratnost - získaná poměrem částky zaplacené za FVE a roční úsporou necelých 10 let (počítáno prostou dobou návratnosti, bez započtení zvyšování cen elektrické energie a inflace).

Fotovoltaika není vhodná pro každého

Kdy se fotovoltaika na dům nevyplatí? Mnoho lidí se mylně domnívá, že střešní solární elektrárny se musí vyplatit jedině v zemích na jih od nás. Elektřiny ze slunce se logicky vyrobí nejvíce v oblastech, kde nejvíce svítí. To je samozřejmě pravda, ale je nutné si uvědomit, že efektivita přeměny sluneční energie prostřednictvím fotonů dopadajících na polovodičový fotovoltaický panel, který díky fotovoltaickému jevu vybudí k "pohybu" samotný elektron a vzniká nám elektřina, je také dána teplotou okolního prostředí. Jak už tomu obecně v elektrotechnice bývá, čím je teplota vyšší, tím je účinnost nižší. Však to jistě všichni známe z našich mobilních telefonů či počítačů. Čím jsou zahřátější, tím jsou pomalejší. I proto máme největší energetické zisky z fotovoltaických panelů právě na jaře nebo na podzim. V létě i přes delší dobu denního svitu, je výroba energie na mírně nižší úrovni.

Abychom se vrátili k původní myšlence, existují skutečně situace, kdy se fotovoltaika příliš nevyplatí. Je to v případech, kdy je střecha natolik zastíněná, že na její povrch dopadá velmi malé množství slunečního světla. Pak se logicky ani ta elektřina nevyrobí a tudíž fotovoltaika nebude pro tyto případy to pravé.

V našich zeměpisných podmínkách je také důležité, jaký je sklon a poloha střechy. Ideální úhel je v rozmezí 30 až 35 stupňů s orientací na jih.

TIP: spočítejte si množství elektrické energie získané ze solárních panelů o referenčních výkonu 1 kWp pro vaše bydliště: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html.

V drtivé většině je ovšem fotovoltaická elektrárna dobrým řešením pro většinu standardních rodinných domů. V případě jakýchkoliv pochybností o vhodnosti FVE pro Váš dům

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy