metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa

Další 4 fotografie v galerii
Výstava Rituály smrti v Náprstkově muzeu | foto: ČTK

GALERIE: Preparované lidské hlavy či lebku s hlínou ukazuje nová výstava

  13:07
V Náprstkově Muzeu vládne smrt. „Je fascinující, jak ke smrti a odchodu blízkých přistupuje každá kultura odlišně. Výstava Rituály smrti nám odhaluje velmi vzdálené a někdy až těžko pochopitelné zvyky mimoevropských civilizací,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Návštěvníky muzea čekají pohřební rituály z Číny, Egypta, Indonésie, Mexika či Japonska. „Ve třech sálech je vystaveno přes dvě stě jedinečných exponátů,“ říká ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová.

V Ghaně se nechávají pohřbívat v mercedesu

Rituály smrti

  • Výstava se koná od 31. října do 20. září 2015
  • Spolu s výstavou startují také výtvarné dílny pro děti i dospělé. První z nich s názvem Calavera – cukrové lebky, kde si budou účastníci moci vyrobit jedlé dárky ze sladkého těsta, startuje 8. listopadu.

Expozice je rozdělena na tři rituální okruhy nazvané odloučení, přechod a návrat. Mezi vystavenými exponáty, jejichž jednotlivé vitríny jsou odděleny černými závěsy jsou k vidění preparované lidské hlavy z Ekvádoru, japonská plastika stařeny sedící u řeky zapomnění, indická malba obřadu smrti Satí, rituálního sebeupálení vdovy na pohřební hranici manžela či egyptský sarkofág.

Kuriózní je také rakev ve tvaru mercedesu, která je velmi oblíbenou poslední schránkou vyšší třídy v Ghaně. „Z předmětů, které autorky z bohatých sbírek Náprstkova muzea vybraly, jsem přímo unesena,“ láká čtenáře Metra Dittertová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek