metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Další 4 fotografie v galerii
Výstava Rituály smrti v Náprstkově muzeu | foto: ČTK

GALERIE: Preparované lidské hlavy či lebku s hlínou ukazuje nová výstava

  13:07
V Náprstkově Muzeu vládne smrt. „Je fascinující, jak ke smrti a odchodu blízkých přistupuje každá kultura odlišně. Výstava Rituály smrti nám odhaluje velmi vzdálené a někdy až těžko pochopitelné zvyky mimoevropských civilizací,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Návštěvníky muzea čekají pohřební rituály z Číny, Egypta, Indonésie, Mexika či Japonska. „Ve třech sálech je vystaveno přes dvě stě jedinečných exponátů,“ říká ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová.

V Ghaně se nechávají pohřbívat v mercedesu

Rituály smrti

  • Výstava se koná od 31. října do 20. září 2015
  • Spolu s výstavou startují také výtvarné dílny pro děti i dospělé. První z nich s názvem Calavera – cukrové lebky, kde si budou účastníci moci vyrobit jedlé dárky ze sladkého těsta, startuje 8. listopadu.

Expozice je rozdělena na tři rituální okruhy nazvané odloučení, přechod a návrat. Mezi vystavenými exponáty, jejichž jednotlivé vitríny jsou odděleny černými závěsy jsou k vidění preparované lidské hlavy z Ekvádoru, japonská plastika stařeny sedící u řeky zapomnění, indická malba obřadu smrti Satí, rituálního sebeupálení vdovy na pohřební hranici manžela či egyptský sarkofág.

Kuriózní je také rakev ve tvaru mercedesu, která je velmi oblíbenou poslední schránkou vyšší třídy v Ghaně. „Z předmětů, které autorky z bohatých sbírek Náprstkova muzea vybraly, jsem přímo unesena,“ láká čtenáře Metra Dittertová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek