metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav
Návrh na Památník ticha | foto: Památník Šoa Praha

Výstava představuje budoucí památník na nádraží v Bubnech

  10:21
Budoucí podobu Památníku ticha, který by měl na pražském nádraží Bubny připomínat deportace Židů během druhé světové války, představuje výstava ve foyer hlavní budovy Filozofické fakulty UK. Přibližuje budoucí architektonickou koncepci památníku a seznamuje návštěvníky s projektem plánované stálé expozice. Výstava potrvá do 29. října a je přístupná zdarma.

„Samotné nádraží je výstavním atributem. Má paměť místa, ze kterého bylo deportováno na 50 tisíc židovských občanů Prahy do koncentračních táborů,“ uvádí autor projektu, filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Pavel Štingl. „Je spousta památníků minulosti. Byly doby, které budovaly památníky budoucnosti. Co potřebujeme dnes - památník současnosti? Místo, kde se o stigmatech minulých i současných dá otevřeně mluvit,“ dodává.

Na památníku se pracuje již dva roky

Přímo na nádraží Bubny chystají organizátoři počátkem příštího roku instalaci monumentálního objektu sochaře Aleše Veselého. „Odhalení objektu nebude pouze novou sochou ve veřejném prostoru Prahy, ale především sdělením veřejnosti i politikům, že koncepce proměny nádraží Bubny pro Památník ticha je připravena k realizaci,“ uvedl k tomu Štingl.

Přeměnu pražského nádraží Bubny v moderní památník novodobé historie připravuje od roku 2012 společnost Památník Šoa Praha. Hotový projekt ponese název Památník ticha. Dnes již nefunkční objekt se má podle představ organizátorů stát platformou se stálou expozicí, výukovými programy, sezonními výstavami a prostorem pro setkávání.

Z nádraží bylo posláno na smrt 50 tisíc lidí

Nezisková společnost Památník Šoa by měla s majiteli nádraží, Českými drahami uzavřít smlouvu na 50 let. Podle organizátorů projektu je Praha jedním z mála evropských hlavních měst, které ve veřejném prostoru nepřipomíná památku obětí holokaustu. „Máme důstojný památník zesnulým, kteří se nevrátili z transportů, což jsou jména na zdi v Pinkasově synagoze. Ale Praze chybí centrum, kde se dají tyto věci diskutovat,“ řekl již dříve Štingl.

Z bubenského nádraží před více než půl stoletím nastupovali lidé do židovských transportů. Nedaleko stanice bývalo seřadiště a ještě dnes tu je budova, symbolická poslední stanice, odkud bylo téměř 50 tisíc lidí deportováno na smrt.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek