metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Dalších 7 fotografií v galerii
Vizualizace prostoru nádraží Bubny | foto: Památník Šoa PrahaMetro.cz

Unikátní britský dokument o koncentračních táborech se bude promítat v Praze

  11:43
Společnost Památník Šoa, která v hlavním městě připravuje otevření pietního, muzejního a vzdělávacího centra na místě transportů na nádraží Bubny, uvede unikátní dokument o nacistických koncentračních táborech.

Snímek je součástí kolekce britského Imperial War Museum (IWM). „Památník Šoa tento film představí v rámci festivalu Jeden svět 10. března v centru DOX. Podmínkou uvádění dokumentu je jeho prezentace pouze s odborným lektorem z britského muzea, který citlivý archivní materiál uvádí,“ řekla za pořadatele Silvie Marhoulová.

„Projekce britského dokumentu German Concentration Camps Factual Survey je příležitostí k diskusi o tom, jaký význam mají archivní hrůzné záběry z druhé světové války pro současnost,“ uvedl filmový dokumentarista a ředitel Památníku Šoa Praha Pavel Štingl. Film nabízí otázky o tom, zda výpovědní hodnota archivních materiálů stárne, či se naopak zhodnocuje, nebo jak se s s autentickými filmovými záběry v různých historických epochách manipulovalo. „Takový dialog historie se současností je jedním ze směrů, kterým se chceme v Památníku Ticha zabývat,“ dodal k připravovanému projektu.

Nádraží Bubny - začátek deportací a lidských tragédií

V něm by se nádraží Bubny, odkud byly deportovány tisíce Pražanů do koncentračních táborů, mělo proměnit na centrum diskuse o holokaustu a jeho odkazu. Na 9. března plánují organizátoři položení základního kamene památníku, jímž je monumentální sochařské dílo Aleše Veselého. Bude jím takzvaná základní kolej - objekt je šikmo k nebi se zvedající kolej i s pražci, která připomene Jákobův žebřík. Socha může působit i jako zdvižený prst - v tom případě více k současnosti než historii, uvádějí organizátoři.

German Concentration Camps Factual Survey, tedy Přehled německých koncentračních táborů, je název britského dokumentu zachycujícího jak nacistická zvěrstva v koncentračních táborech, tak osvobozování Evropy spojeneckými vojsky. Naturalistické záběry měly být promítány v Německu a měli je vidět všichni němečtí zajatci, ať už byli drženi kdekoli. Film měl být odhalením, trestem, mementem. Dokument, který produkoval Sidney Bernstein na zadání tehdejšího ministerstva informací a na kterém se podílel i Alfred Hitchcock, byl však na podzim 1945 odložen, aniž by byl dokončen.

V roce 1952 se veškeré materiály dostaly do britského Imperial War Musea. V roce 1984 byla na berlínském filmovém festivalu promítána část dokumentu, ta je známá jako Hitchcockovy záběry z koncentračních táborů pod názvem Memory of the Camps.

Dokument v Praze uvede David Walsh z britského muzea, debatu po projekci bude moderovat David Vaughan, publicista a odborník na archivy druhé světové války. Vstupenky za 90 korun je možné zakoupit od 25. února v galerii DOX nebo po rezervaci na adrese rezervace@bubny.org vyzvednout v den projekce na místě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Opavský chrám získal část žeberní kosti Karla I., relikvii přivítá bohoslužba

vydáno 28. dubna 2024  17:02

Nejprve zkompletovat a připevnit ke zdi plochý sloup, jenž ji bude podpírat, a na ten pak umístit reliéfní plastiku posledního císaře rakousko-uherského a...  celý článek