metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina.
hypotéka
Větší foto
hypotéka | foto: MAFRA

Herci a číšníci v pasti. Nový byt si nekoupí

29. října 2020  10:20 Pavel Hrabica Metro.cz
Hladová okénka hospody neuživí. Divadla nemají pro umělce práci. Lidé z mnoha profesí teď na vysněné bydlení nedosáhnou. Banky je řadí mezi rizikové.

Cimrmanův uhlobaron ve hře Posel z Liptákova vidí svou profesi jako perspektivní. Důl, to je díra v zemi, tu mu nikdo ukrást nemůže. Současná krize tak vtipná není. Koronavirus je zloděj, který teď krade všem. Pánovi i kmánovi, jak by řekl klasik. Leckterá zaměstnání, jež se ještě v lednu jevila jako zlatý důl, nebo minimálně jako jistý zdroj příjmu, nyní trpí. Banky, které půjčují na bydlení, jsou už od jara opatrné, komu peníze dají a komu ne. S druhou vlnou epidemie jsou ještě ostražitější.

Šťastní a nešťastní

Které profese teď vidí banky rády a které naopak méně?

  • Největší jistotu při žádostech 
  • O úvěr na bydlení mají státní zaměstnanci, například hasiči a policisté. Důvěru mají i lékaři, pedagogové, zvláště ti vysokoškolští.
  • Mezi riziková zaměstnání nyní patří především lidé z gastronomie (na jaře skončilo asi 10 procent restaurací), výrazné snížení příjmů zasáhlo umělecké profese (zpěváci, herci).

Klienti jsou pod rentgenem
Prověřování budoucích klientů je teď pro zaměstnance hypotečních společností více než detektivní práce. Více než v předcházejících letech obrazně „svlékají klienty donaha“. Vydělává? Nevydělává, ale vydělávat bude? Nebude už vydělávat? Kdo nedoloží skutečný stav, odejde zřejmě s nepořízenou. „Od doby pandemie posuzujeme jednotlivé žádosti o hypoteční úvěry s větší obezřetností,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky. Při podání žádosti banka věnuje výrazně vyšší pozornost aktuálním příjmům, ale především jejich udržitelnosti do příštích let. „Například u podnikatelů zjišťujeme aktuální míru jejich ekonomické aktivity. Potvrzení o příjmu jsou pak platná po kratší dobu, u zaměstnanců údaje z potvrzení o příjmu ve vyšší míře ověřujeme přímo u zaměstnavatele,“ říká mluvčí Vokálová pro deník Metro. Určitě však na každý případ hledí úředníci individuálně. „Není to tak, že bychom některým profesím žádosti o hypotéku automaticky zamítali,“ dodává.

Hypotéky trhají rekordy
„Letošní rok je zatím co do objemu hypotečních úvěrů rekordní, a to i navzdory pandemii koronaviru,“ připomíná Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace. Za vysoký zájem o hypotéky mohou zejména nízké úrokové sazby a také zrušení daně z nabytí nemovitosti. „Druhá vlna koronaviru způsobila pokles sazeb na mezibankovním trhu. Trh se nyní obává negativního vývoje ekonomiky české i světové a očekává nízké sazby,“ vysvětluje Staňura. Banky tak podle jeho názoru mohou jít se svojí nabídkou hypotečních úrokových sazeb dolů. Prostor pro pokles se sice výrazně snižuje, ale existuje. Žadatel o hypoteční úvěr musí podle zmírněných pravidel České národní banky doložit minimálně deset procent ceny nemovitosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
vydáno 24. listopadu 2020  16:34

Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.  celý článek

Za dva roky se postaví HolKa, poté se opraví celá Štvanice

Takto by měla vypadat nová lávka.
vydáno 24. listopadu 2020  11:26

Magistrát zaměřil pozornost na Holešovice a Karlín. Hustě zabydlené čtvrti chce změnit k nepoznání.  celý článek

Ponožkoboty mají novou verzi, z Moravy míří do celého světa

Produktová řada Skinners 2.0 je nyní v předprodeji.
vydáno 24. listopadu 2020  5:17

Před čtyřmi lety zkusila brněnská značka Skinners se svým hybridem mezi botou a ponožkou získat peníze na Kickstarteru. Letos jde stejnou cestou s...  celý článek

Polovině gastro podniků hrozí krach. Okénka často nestačí

Fronta před bistrem Le Camille na Andělu
vydáno 23. listopadu 2020  21:04

Opatření proti koronaviru silně zasáhla restaurační zařízení. Nejvíc pomůže osobní odběr.  celý článek

Vaše fotky z Prahy