metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.

Další 4 fotografie v galerii
Obal knížky hlášek | foto: odposlechnutovpraze.cz

Hlášky z metropole zamířily ze sociální sítě do knížky

  6:44
Facebooková skupina Odposlechnuto v Praze už sbírá perličky devět let. „Úspěch je dán například originalitou příspěvků. Zkrátka jsou ze života a mnohé zápletky vyústí až v neuvěřitelné a nečekané situace, které svou vtipností baví,“ říká jeden z správců skupin.

„Na Nádraží Veleslavín mladý synek sedí na autobusové zastávce a čumí do mobilu, přisedne si k němu žena, cca 40 let, a ptá se ho: Čekáte na bus? – Ne, jmenuji se Forrest a chci vám vyprávět svůj životní příběh...“ To je jeden z tisíců příspěvků na zdi facebookové skupiny Odposlechnuto v Praze. Veselé příběhy z metropole nyní vyšly v knižní podobě.

Skupina už od roku 2009 sbírá veselé příběhy, které lidé zaslechli v tramvaji, restauracích či na ulici. Nyní má Odposlechnuto v Praze přes 100 tisíc členů.

Správci skupiny si oblíbenost vysvětlují jednoduše. „Úspěch je dán například originalitou příspěvků. Zkrátka jsou ze života a mnohé zápletky vyústí až v neuvěřitelné a nečekané situace, které svou vtipností baví,“ říká jeden z správců skupiny, Peter Chalupianský. Ten denně schvaluje desítky až stovky žádostí o vstup do skupiny. Celkem má Odposlechnuto v Praze čtyři správce. Osobně se potkali až na křtu knihy. 

Ta vznikla hned z několika důvodů. „Ve velkém kvantu příspěvků je totiž téměř nemožné najít historicky nejlepší příspěvky a také jsme chtěli ono internetové odposlechnuto zhmotnit do něčeho fyzického – zkrátka knížka je skvělé médium,“ říká Chalupianský.

Zasmějte se

  • Knihu plnou vtipných mezilidských zápletek a životních příběhů je možné koupit na Odposlechnutovpraze.cz.
  • Sběratelé útržků rozhovorů se inspirovali v zahraničí. První taková skupina vznikla už v roce 2000 v New Yorku a poté začaly přibývat další po celém světě.

Kniha hlášek má také charitativní rozměr. „Pojali jsme to celé navíc jako unikátní neziskový projekt, jejímž prostřednictvím dáme symbolicky nedoslýchavým šanci ‚odposlouchávat‘. Za výtěžek z prodeje budeme ve spolupráci se Svazem neslyšících a nedoslýchavých pořizovat speciální kompenzační pomůcky,“ dodává Chalupianský, který je zároveň autorem myšlenky z hlášek udělat knihu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy