metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Obal knížky hlášek
Další 4 fotografie v galerii
Obal knížky hlášek | foto: odposlechnutovpraze.cz

Hlášky z metropole zamířily ze sociální sítě do knížky

10. srpna 2018  6:44 Marek Hýř Metro.cz
Facebooková skupina Odposlechnuto v Praze už sbírá perličky devět let. „Úspěch je dán například originalitou příspěvků. Zkrátka jsou ze života a mnohé zápletky vyústí až v neuvěřitelné a nečekané situace, které svou vtipností baví,“ říká jeden z správců skupin.

„Na Nádraží Veleslavín mladý synek sedí na autobusové zastávce a čumí do mobilu, přisedne si k němu žena, cca 40 let, a ptá se ho: Čekáte na bus? – Ne, jmenuji se Forrest a chci vám vyprávět svůj životní příběh...“ To je jeden z tisíců příspěvků na zdi facebookové skupiny Odposlechnuto v Praze. Veselé příběhy z metropole nyní vyšly v knižní podobě.

Skupina už od roku 2009 sbírá veselé příběhy, které lidé zaslechli v tramvaji, restauracích či na ulici. Nyní má Odposlechnuto v Praze přes 100 tisíc členů.

Správci skupiny si oblíbenost vysvětlují jednoduše. „Úspěch je dán například originalitou příspěvků. Zkrátka jsou ze života a mnohé zápletky vyústí až v neuvěřitelné a nečekané situace, které svou vtipností baví,“ říká jeden z správců skupiny, Peter Chalupianský. Ten denně schvaluje desítky až stovky žádostí o vstup do skupiny. Celkem má Odposlechnuto v Praze čtyři správce. Osobně se potkali až na křtu knihy. 

Ta vznikla hned z několika důvodů. „Ve velkém kvantu příspěvků je totiž téměř nemožné najít historicky nejlepší příspěvky a také jsme chtěli ono internetové odposlechnuto zhmotnit do něčeho fyzického – zkrátka knížka je skvělé médium,“ říká Chalupianský.

Zasmějte se

  • Knihu plnou vtipných mezilidských zápletek a životních příběhů je možné koupit na Odposlechnutovpraze.cz.
  • Sběratelé útržků rozhovorů se inspirovali v zahraničí. První taková skupina vznikla už v roce 2000 v New Yorku a poté začaly přibývat další po celém světě.

Kniha hlášek má také charitativní rozměr. „Pojali jsme to celé navíc jako unikátní neziskový projekt, jejímž prostřednictvím dáme symbolicky nedoslýchavým šanci ‚odposlouchávat‘. Za výtěžek z prodeje budeme ve spolupráci se Svazem neslyšících a nedoslýchavých pořizovat speciální kompenzační pomůcky,“ dodává Chalupianský, který je zároveň autorem myšlenky z hlášek udělat knihu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Velký přehled betlémů v Praze. Poradíme, kam se vydat za Ježíškem

Slaměný betlém v životní velikosti[AUTOR_FOTO]
vydáno 14. prosince 2018  9:24

Některé výstavy jsou už tradiční. Také letos se vánoční výjev objeví v Betlémské kapli, u Lorety či v Senátu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám