metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí
Vánoční strom na Staroměstském náměstí | foto: Michaela Heczková

Hledá se zelený krasavec pro vánoční Prahu. Značka: Musí stát u cesty

2. října 2013  6:00 Robert Oppelt
Už je do pátku mohou lidé poslat své tipy a nabídnout pořadateli trhů vánoční stromek pro Staroměstské náměstí. Tedy stromek... ztepilý jehličnan musí mít alespoň dvacet pět metrů výšky a musí být něco jako stromová modelka. Jeho vzhled musí být naprosto dokonalý.

Loni poprvé požádal pořadatel trhů o pomoc veřejnost a ta tip na stromek slíbil vyplatit odměnu, letos to je stejné, autor vítězného tipu dostane deset tisíc korun. "Zatím se nám sešla zhruba dvacítka tipů, většinou z okolí Prahy, ale některé bohužel ale nejsou vhodné," popisuje Eva Hromádková, tisková mluvčí společnosti Taiko, která vánoční trhy organizuje.

Většinou se jedná o smrky a ty často nesplňují některou z podmínek, ať už vzhledových nebo dostupnosti pro těžkou techniku, která se postará o převoz stromu do Prahy. "Lidé mají ke stromům často citový vztah a jsou nekritičtí," vysvětluje Petr Hozák ze společnosti Taiko, který strom vybírá. Stromy lidé také často přeceňují: vánoční strom musí být vysoký 25 metrů, lidé ale ve svých desetimetrových smrčcích vidí třicetimetrové velikány. Strom také musí být blízko nějaké komunikace, aby ho mohla naložit těžká technika.

Nejtěžší úkol čeká právě na Petra Hozáka. V průběhu října všechny stromy objede a vybere tři do užšího výběru. Z nich pak bude vybrán strom pro Prahu. Společnost pak získá všechna potřebná povolení, strom pokácí a zhruba v polovině listopadu odveze do Prahy. Tam bude strom vztyčen, ozdoben a 30. listopadu na slavnostním zahájení vánočních trhů rozsvícen.

Trhy mají jubilem

Před deseti lety to vypadalo, že je s vánočním stromem i trhy kolem něj konec.

  • V roce 2003 strom spadl a zranil čtyři lidi. Jednomu ze zahraničních turistů způsobil doživotní zdravotní následky.
  • Britský turista vysoudil na magistrátu a tehdejším pařadateli zhruba 1,5 milionu korun jako odškodné.
  • Během následných změn se kpořádání trhů a výběru stromu dostal součaný pořadatel, který je letos pořádá už podesáté.
  • Bezpečností opatření se výrazně zpřísnila. Každý strom prochází "zdravotní prohlídkou", také je bezpečně ukotven proti pádu. Je připevněn ocelovými lany, které drží šestitunové kvádry, a jeho kmen je uložen tradičně dva metry pod zemí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám