metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.

Větší foto
Policejní vůz | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Honička jako z amerického filmu. Zdrogovanému řidiči hrozí výjimečný trest

  15:05
Zdrogovanému řidiči, který před dvěma lety ujížděl policistům z Prahy až do Plzně, hrozí za obecné ohrožení 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Státní zastupitelství totiž dospělo k závěru, že se muž svým počínáním pokoušel úmyslně způsobit smrt, vyplývá to z obžaloby. Pavel Hamberger údajně při své bezohledné a agresivní jízdě opakovaně najel do policistů, na dálnici D5 prý také způsobil srážku policejních aut. Pražský městský soud kauzu projedná příští měsíc.

Automobilová honička, při níž sedmadvacetiletý řidič dojel za 50 minut z Holešovic do areálu plzeňské fakultní nemocnice, se odehrála 12. ledna 2014. Hamberger měl v té době zákaz řízení uložený soudem, na jeho vozu byla falešná lucemburská poznávací značka a uvnitř auta se podle obžaloby nacházely jednak dva sáčky s pervitinem, jednak tři krabice plné léku, z nějž lze pervitin vyrobit.

„Dopustil se nebezpečného jednání bezprostředně směřujícího k úmyslnému způsobení obecného nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti a těžké újmy a cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu a způsobí takovým činem úmyslně smrt, v úmyslu čin spáchat, přičemž k dokonání činu nedošlo,“ konstatoval státní zástupce.

Muž, který byl pod vlivem pervitinu, na sebe upozornil tím, že v Holešovicích projel zákazem vjezdu. Hlídka městské policie se ho proto v Plynární ulici pokusila zastavit, Hamberger však prý na výzvu nereagoval a začal ujíždět rychlostí, která údajně místy převyšovala sto kilometrů v hodině. Podle obžaloby projížděl křižovatky na červenou, vjížděl do protisměru, kličkoval svou mazdou mezi ostatními auty, která musela prudce brzdit, a svou jízdou ohrozil i tramvaj.

K jeho pronásledování se mezitím přidalo i několik aut státních policistů, přičemž Hamberger se je prý snažil vybržďovat a zátarasy z policejních vozů překonával tak, že najížděl do policistů, kteří museli uskakovat, aby neskončili pod koly.

Když se dostal na dálnici, údajně rychlostí až 200 kilometrů v hodině přejížděl mezi jízdními pruhy a ohrožoval ostatní řidiče. Úmyslně prý najel na policistu v reflexní vestě, který kvůli němu odkláněl dopravu, a schválně prý narazil do policejního auta. To se srazilo s jiným policejním vozem a jeden z policistů si při střetu podvrtl krční páteř. Škodu na autech policie vyčíslila na 160.000 korun.

Hamberger byl zadržen v areálu plzeňské nemocnice. Policie při honičce střílela, muž se následně musel podrobit operaci kvůli zranění hlavy. Čelí obvinění hned z pěti trestných činů. Vedle pokusu obecného ohrožení je to násilí proti úřední osobě, maření výkonu úředního rozhodnutí, přechovávání drog a držení předmětu k nedovolené výrobě drog. Zda soudy přistoupí na návrh přísnější právní kvalifikace ohledně pokusu způsobit smrt, není zřejmé. V obdobném případě řidiče Martina Ondroucha to pražský vrchní soud odmítl s tím, že aby šla zpřísněná kvalifikace použít, musel by řidič smrt nebo těžkou újmu na zdraví skutečně způsobit, nikoliv se o to jenom pokusit.

Podle dřívějších informací policistů má Hamberger 19 různých záznamů pro majetkové a drogové trestné činy a delikty týkající se maření úředního rozhodnutí. V současné době je ve výkonu trestu v plzeňské věznici.

Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že pražský městský soud Hambergerovu nebezpečnou jízdu projedná v týdnu od 18. ledna. V minulosti kauzu vrátil státním zástupcům k došetření.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy