metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Policejní vůz
Větší foto
Policejní vůz | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Honička jako z amerického filmu. Zdrogovanému řidiči hrozí výjimečný trest

11. prosince 2015  15:05 ČTK, Metro.cz
Zdrogovanému řidiči, který před dvěma lety ujížděl policistům z Prahy až do Plzně, hrozí za obecné ohrožení 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Státní zastupitelství totiž dospělo k závěru, že se muž svým počínáním pokoušel úmyslně způsobit smrt, vyplývá to z obžaloby. Pavel Hamberger údajně při své bezohledné a agresivní jízdě opakovaně najel do policistů, na dálnici D5 prý také způsobil srážku policejních aut. Pražský městský soud kauzu projedná příští měsíc.

Automobilová honička, při níž sedmadvacetiletý řidič dojel za 50 minut z Holešovic do areálu plzeňské fakultní nemocnice, se odehrála 12. ledna 2014. Hamberger měl v té době zákaz řízení uložený soudem, na jeho vozu byla falešná lucemburská poznávací značka a uvnitř auta se podle obžaloby nacházely jednak dva sáčky s pervitinem, jednak tři krabice plné léku, z nějž lze pervitin vyrobit.

„Dopustil se nebezpečného jednání bezprostředně směřujícího k úmyslnému způsobení obecného nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti a těžké újmy a cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu a způsobí takovým činem úmyslně smrt, v úmyslu čin spáchat, přičemž k dokonání činu nedošlo,“ konstatoval státní zástupce.

Muž, který byl pod vlivem pervitinu, na sebe upozornil tím, že v Holešovicích projel zákazem vjezdu. Hlídka městské policie se ho proto v Plynární ulici pokusila zastavit, Hamberger však prý na výzvu nereagoval a začal ujíždět rychlostí, která údajně místy převyšovala sto kilometrů v hodině. Podle obžaloby projížděl křižovatky na červenou, vjížděl do protisměru, kličkoval svou mazdou mezi ostatními auty, která musela prudce brzdit, a svou jízdou ohrozil i tramvaj.

K jeho pronásledování se mezitím přidalo i několik aut státních policistů, přičemž Hamberger se je prý snažil vybržďovat a zátarasy z policejních vozů překonával tak, že najížděl do policistů, kteří museli uskakovat, aby neskončili pod koly.

Když se dostal na dálnici, údajně rychlostí až 200 kilometrů v hodině přejížděl mezi jízdními pruhy a ohrožoval ostatní řidiče. Úmyslně prý najel na policistu v reflexní vestě, který kvůli němu odkláněl dopravu, a schválně prý narazil do policejního auta. To se srazilo s jiným policejním vozem a jeden z policistů si při střetu podvrtl krční páteř. Škodu na autech policie vyčíslila na 160.000 korun.

Hamberger byl zadržen v areálu plzeňské nemocnice. Policie při honičce střílela, muž se následně musel podrobit operaci kvůli zranění hlavy. Čelí obvinění hned z pěti trestných činů. Vedle pokusu obecného ohrožení je to násilí proti úřední osobě, maření výkonu úředního rozhodnutí, přechovávání drog a držení předmětu k nedovolené výrobě drog. Zda soudy přistoupí na návrh přísnější právní kvalifikace ohledně pokusu způsobit smrt, není zřejmé. V obdobném případě řidiče Martina Ondroucha to pražský vrchní soud odmítl s tím, že aby šla zpřísněná kvalifikace použít, musel by řidič smrt nebo těžkou újmu na zdraví skutečně způsobit, nikoliv se o to jenom pokusit.

Podle dřívějších informací policistů má Hamberger 19 různých záznamů pro majetkové a drogové trestné činy a delikty týkající se maření úředního rozhodnutí. V současné době je ve výkonu trestu v plzeňské věznici.

Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že pražský městský soud Hambergerovu nebezpečnou jízdu projedná v týdnu od 18. ledna. V minulosti kauzu vrátil státním zástupcům k došetření.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám