metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona

Větší foto
Restaurační zahrádka (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Hoteliérům z Václavského náměstí vadí drahé nájemné za předzahrádky

  13:19
Sdružení Nového Města pražského, které spojuje hotely a restaurace, navrhuje snížení poplatku za pronájem ploch pro restaurační předzahrádky na Václavském náměstí. Podmínky považuje za neadekvátní. Výše nájemného i několikanásobně převyšuje ceny v zahraničí, řekl ředitel hotelu Adria Karel Doubek. Podle magistrátu o cenách rozhodují především radnice. Praha 1, která má z předzahrádek příjem zhruba 70 milionů ročně, je o změně podmínek ochotna jednat.

Pražští památkáři začali před zhruba třemi roky regulovat vzhled restauračních předzahrádek v historických částech města. Provozovatelé musí víc dbát na to, aby se posezení do centra Prahy hodilo a nenarušovalo její ráz třeba křiklavou reklamou, masivními podestami a rozsáhlými markýzami. „Pravidla vítáme, získat povolení pro umístění předzahrádky je tak ale mnohem složitější,“ tvrdí Doubek. Odkazuje se přitom na průzkum, které si sdružení udělalo v Londýně, Vídni, Římě nebo v Milánu. „Jsme extrémně zatíženi náklady, které nikdo jiný v evropských metropolích nemá,“ doplnil ředitel.

Podle Doubka platí provozovatelé na Václavském náměstí přes 100 korun za metr čtvereční měsíčně, 60 procent z částky jde do pokladny městské části, zbytek magistrátu. Výše poplatku závisí na lukrativnosti lokality.

Cenu stanovují radnice

„Hlavní město Praha se při stanovení výše nájemného řídí výší místního poplatku, a tedy tím, o čem si rozhodly městské části. Z toho plyne, že Praha vychází z jejich rozhodnutí a je samozřejmě připravena o této věci jednat,“ uvedlo tiskové oddělení magistrátu.

K diskusi je ochotna i Praha 1. „Sdružení je tvořeno především hoteliéry s restauracemi a předzahrádkami, přesto to vnímáme jako návrh, o kterém je možné jednat,“ komentovala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. „Praha 1 se takovým úvahám nebrání. Již v minulosti jsme k takovému kroku přistoupili a celkový finanční dopad byl pozitivní, neboť krok generoval nárůst zájmu o nové restaurační zahrádky,“ doplnila. O výši nájemného jednala nedávno i magistrátní komise pro otázky Václavského náměstí. K žádnému rozhodnutí ale nedospěla.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek