metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa, 2. prosince 2020. Svátek má Blanka.
Soňa Dereniková
Dalších 6 fotografií v galerii
Soňa Dereniková | foto: Prague HarpiesMetro.cz

Hráčky z Hostivaře umí ragby i americký fotbal

24. ledna 2017  16:09 Filip Jaroševský Metro.cz
Dva sporty, při kterých vzduchem lítá ragbyový míč, takzvaná šiška, od sebe netrénované oko na první pohled často nerozezná. Rozdíly mezi americkým fotbalem a ragby musí často vysvětlovat hráčky prvního dívčího týmu amerického fotbalu v Česku Prague Harpies nebo také Harpyje z Hostivaře. Jejich hráčky Kristýna Plevová a Soňa Dereniková jsou přitom kovanými zástupkyněmi obou sportů.

„Když jsem poprvé oblíkla výstroj, přišla jsem si jak robocop. Cítila jsem se doslova nezničitelná. Na prvním zápase jsem si ale hned zlomila kotník,“ líčí zážitky ze hry Kristýna.

Fotogalerie

Jak byste laicky popsali rozdíl mezi americkým fotbalem a ragby?
Kristýna: V obou sportech se snažíte vzít nebo chytit míč a běžíte, co to jde. Ale v ragby nemůžete házet balon dopředu, takže když jsem přišla poprvé na ragbyový trénink, naběhala jsem se dvakrát tolik než ostatní a musela se pokaždé vracet.
Soňa: U amerického fotbalu je také několik povinných chráničů, zejména helma a ten ramenní. Ragby je také plynulejší a hra se tolik nezastavuje. Zatímco u fotbalu se hra zastavuje pokaždé, když spadne míč nebo hráč s míčem na zem.

Ragby versus americký fotbal

  • Hra ragby vznikla v Anglii. Americký fotbal v USA.
  • Ragby hrají patnáctičlenná družstva na hřišti s fotbalovými rozměry. Cílem hry je dopravit balon za soupeřovu branku a zde ho položit.
  • Útočící mužstvo má ale dovoleno přihrávat míč jen směrem dozadu nebo do roviny – nikdy ne dopředu. Dopředu se smí jen kopat. Právě zde je výrazný rozdíl proti fotbalu.
  • Hráči ragby, i přestože se jedná o kontaktní sport, mají dovolené jen chrániče holení, molitanové ramenní výztuže a šitou helmu, jakou nosí třeba brankář Petr Čech. Kovové helmy a chrániče ramen a stehen jsou doménou hráčů amerického fotbalu.

Proč si lidé tyto sporty často pletou?
Soňa: Hlavně kvůli neobvyklému šišatému míči, a protože jsou oba sporty kolizní, tedy dochází ke kombinaci prudkých pohybů všemi směry. Hráči se zde skládají.

Stává se někdy i vám, že zapomenete, co vlastně hrajete?
Kristýna: Jen ze začátku, než se člověk naučil, co a jak. Když jsem poprvé přišla na zápas v ragby, chtěla jsem vědět, jestli si mám vzít chrániče, a vytáhla jsem jen pár věcí, které používáme na fotbale. A od té doby mě holky z ragby popichují: „Kde máš svoje chrániče na stehna?“
Soňa: Moje první tvrdší skládka na ragby bez helmy? To jsem snad viděla i ptáčky, jak mi lítají kolem hlavy.

Dá se říct, který z těchto sportů je lepší?
Soňa: Nedá. Obrovskou výhodou fotbalu je třeba to, že se v něm může najít úplně každý. Nezáleží na tom, zda jste velcí, malí, nebo třeba barvoslepí. Na každou pozici se hodí jiné tělo. Rychlíci běhají kupředu pro balon, vazby chrání své spoluhráče před dorážejícím protihráčem. Nejlepší analogií jsou šachy. Každá figurka plní jinou funkci.
Kristýna: Když jsem se rozhodla zkusit ragby, chtěla jsem jen tak vyplnit čas mimo sezonu a neuvědomila si, že mě to začne tolik bavit. Ale pocit, když si na sebe před zápasem fotbalu obléknete ramena, helmu, zašněrujete všechny tkaničky, pásky a přezky a vyjdete na hřiště – znova cítíte „nezničitelnost“. Přijde pokřik a vy cítíte sílu kolektivu a toho sportu. Úžasný pocit a zážitek.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Kalendář by měl lidem dávat hezčí pohled na tento svět“

Kalendáře nás provázejí více než šest set let.
vydáno 2. prosince 2020  11:19

Přes dokonalost chytrých telefonů a jejich elektronických kalendářů se ani ve 21. století nesnižuje obliba papírových diářů nebo nástěnných kalendářů. Své...  celý článek

Mikuláše ještě seženete. A bude orouškovaný...

Sehraná mikulášská partička
vydáno 2. prosince 2020  7:11

Některé sváteční družiny se omezí pouze na venkovní strašení, jiné si šijí sváteční ústenky.  celý článek

Zítra smějí lidé opět do hospod. Jejich zavírání vyvolává větší debaty než zdražování piva

ilustrační snímek
vydáno 2. prosince 2020  5:34

Jsme opilci prolévající hrdlo alkoholem, nebo je pro nás pití, především piva, jen pitím takzvaně sociálním? Víc než vášně napovídají o lásce k pivu spíše...  celý článek

Magistrát chce sportovní areály rekonstruovat i budovat. Předělá také jen měsíc fungující plovárnu

Strahovský stadion
vydáno 1. prosince 2020  19:57

Koronavirová opatření pražským sportovcům pořádně zkomplikovala život. Letošní absenci pohybového vyžití chtějí zástupci hlavního města svým obyvatelům...  celý článek

Vaše fotky z Prahy