metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 9 °C

Středa, 20. ledna 2021. Svátek má Ilona.
Nejen rekonstrukce. Dělníci pracují i na přístavbě.
Větší foto
Nejen rekonstrukce. Dělníci pracují i na přístavbě. | foto: Metro.cz

Jedy, mrtví ptáci, Šlechtovka i cesty. O Stromovce se mluví

1. října 2019  6:02 Filip Jaroševský Metro.cz
V Královské oboře se pořád něco děje. Dělníci odtud odejdou v únoru.

Po svahu nad opravovanou Šlechtovou restaurací ve Stromovce bude možné se již za pár měsíců procházet po nových dlážděných chodnících. Ty tu podle včerejšího rozhodnutí magistrátu nahradí již děravé asfaltové předchůdce. Práce, které vyjdou na přibližně třináct a půl milionu korun, skončí zhruba koncem února. Samotná restaurace by měla být hotová do konce roku.

Raději bez herbicidů
O Stromovce se v posledních dnech mluví nejen kvůli stavebním pracem. Pražský výbor pro životní prostředí totiž před časem vyzval správce parků v hlavním městě, aby přestali používat potenciálně rakovinotvorný herbicid s názvem Roundup. Jak ale před pár dny upozornil zpravodajský web Aktualne.cz, právě ve Stromovce jej stříkají na cesty i nadále. Podle správkyně parku Barbory Berecové totiž nejde ve všech případech použít šetrnější variantu, takzvaný vypalovač plevelů. Stromovka se přitom nachází na území Prahy 7 a její radnice má svou propagaci založenou mimo jiné na ekologii, tedy i na nepoužívání chemických přípravků.

Mrtvé labutě
Právě herbicid či podobná chemikálie stály i za kauzou, kterou místní zaregistrovali před pár měsíci. U jezírek ve středu parku se totiž začaly v červenci objevovat podomácku vyrobené cedulky. Ty varovaly před travičem labutí, který měl podle nich způsobit neznámou chemikálií apatický stav jednomu labutímu samci a také mláděti. Cedule budily velkou pozornost návštěvníků parku i na sociálních sítích, a to i dlouhé týdny po události. Že se neštěstí opravdu událo, deníku Metro tehdy potvrdila i správkyně obory. „Skutečně nám zde cizím zaviněním uhynul jeden labuťák a další mládě s matkou jsme odvezli do zvířecí záchranné stanice, aby nedošlo k témuž,“ uvedla pro Metro správkyně Berecová.

Podivná zakázka
Diskutovaným tématem je v poslední době také kauza provozovatele opravované Šlechtovy restaurace. Městská firma Obecní dům na něj totiž uspořádala uzavřené výběrové řízení, aniž by měla objekt v nájmu nebo ho vlastnila. Kdo zde nakonec zakotví, tak není zatím jisté. S otevřením Šlechtovky se počítá příští rok.

Tajemná čísla
Je tomu měsíc, co se na sociálních sítích rozjela vášnivá debata ohledně visaček na stromech v Královské oboře. Každá dřevina tu má totiž v parku své vlastní identifikační číslo a nikdo moc netušil, k čemu vlastně slouží. Do debaty se na žádost čtenářů zapojil i deník Metro. Zjistil, že jde o interní databázi, jež slouží pro přehled dendrologů o zdravotním stavu dřevin. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

KOLOBLOG: Malé Brdy ve Velké Praze

Cyklista v Kunratickém lese Koloblog
vydáno 20. ledna 2021  8:00

Člověk to má léta pod nosem a nenapadne ho, že nemusí jezdit sedmdesát kilometrů od Prahy do brdských kopců, když je má za rohem. Léta běhávám po...  celý článek

Stromků je letos hodně. Sváží je speciální popelářské hlídky

V Praze 4 mají zřejmě rádi živé stromky.
vydáno 19. ledna 2021  18:19

Nápor povalujících se jehličnanů přišel tento týden. Hromadu v Praze 4 stihli uklidit včera.   celý článek

Vaše fotky z Prahy