metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Nejen rekonstrukce. Dělníci pracují i na přístavbě.
Větší foto
Nejen rekonstrukce. Dělníci pracují i na přístavbě. | foto: Metro.cz

Jedy, mrtví ptáci, Šlechtovka i cesty. O Stromovce se mluví

1. října 2019  6:02 Filip Jaroševský Metro.cz
V Královské oboře se pořád něco děje. Dělníci odtud odejdou v únoru.

Po svahu nad opravovanou Šlechtovou restaurací ve Stromovce bude možné se již za pár měsíců procházet po nových dlážděných chodnících. Ty tu podle včerejšího rozhodnutí magistrátu nahradí již děravé asfaltové předchůdce. Práce, které vyjdou na přibližně třináct a půl milionu korun, skončí zhruba koncem února. Samotná restaurace by měla být hotová do konce roku.

Raději bez herbicidů
O Stromovce se v posledních dnech mluví nejen kvůli stavebním pracem. Pražský výbor pro životní prostředí totiž před časem vyzval správce parků v hlavním městě, aby přestali používat potenciálně rakovinotvorný herbicid s názvem Roundup. Jak ale před pár dny upozornil zpravodajský web Aktualne.cz, právě ve Stromovce jej stříkají na cesty i nadále. Podle správkyně parku Barbory Berecové totiž nejde ve všech případech použít šetrnější variantu, takzvaný vypalovač plevelů. Stromovka se přitom nachází na území Prahy 7 a její radnice má svou propagaci založenou mimo jiné na ekologii, tedy i na nepoužívání chemických přípravků.

Mrtvé labutě
Právě herbicid či podobná chemikálie stály i za kauzou, kterou místní zaregistrovali před pár měsíci. U jezírek ve středu parku se totiž začaly v červenci objevovat podomácku vyrobené cedulky. Ty varovaly před travičem labutí, který měl podle nich způsobit neznámou chemikálií apatický stav jednomu labutímu samci a také mláděti. Cedule budily velkou pozornost návštěvníků parku i na sociálních sítích, a to i dlouhé týdny po události. Že se neštěstí opravdu událo, deníku Metro tehdy potvrdila i správkyně obory. „Skutečně nám zde cizím zaviněním uhynul jeden labuťák a další mládě s matkou jsme odvezli do zvířecí záchranné stanice, aby nedošlo k témuž,“ uvedla pro Metro správkyně Berecová.

Podivná zakázka
Diskutovaným tématem je v poslední době také kauza provozovatele opravované Šlechtovy restaurace. Městská firma Obecní dům na něj totiž uspořádala uzavřené výběrové řízení, aniž by měla objekt v nájmu nebo ho vlastnila. Kdo zde nakonec zakotví, tak není zatím jisté. S otevřením Šlechtovky se počítá příští rok.

Tajemná čísla
Je tomu měsíc, co se na sociálních sítích rozjela vášnivá debata ohledně visaček na stromech v Královské oboře. Každá dřevina tu má totiž v parku své vlastní identifikační číslo a nikdo moc netušil, k čemu vlastně slouží. Do debaty se na žádost čtenářů zapojil i deník Metro. Zjistil, že jde o interní databázi, jež slouží pro přehled dendrologů o zdravotním stavu dřevin. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám